הוראות נחיתה

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

הנדרים על פי הרב קוק באים לפתור שאלה מוכרת: איך רגעי השיא של חיינו ישאירו רושם על שגרת החיים. איך גורמים לכך שאותן שעות של "ותישאני רוח" לא יהפכו להיות אפיזודה חולפת ואיך לא תיווצר כלפיהם ציניות. כך כותב הרב קוק: "זמני ההתרוממות של הנפש אינם תמידים, והם דומים ללהט החרב המתהפכת... על כן ראוי שבעת היותם, ישאירו אחריהם רושם לזמן הבא אחר כך. וזהו יסוד הנדרים בכללם... להמשיך כוח הקיום המעשי באורח הקבוע של החיים" (פנקס ראשון ליפו ד).

ההיגיון שעומד מאחורי עצם האפשרות ליצור נדר מחייב הוא ההכרה בכך שבחיי הנפש יש תנודות ושבתוך ה'סקאלה' העצמית יש מעברים. האדם הממוצע נמצא רוב הזמן בכל מיני נקודות שקרובות ל'מרכז', לאזור האמצע, ופעמים מועטות הוא מגיע ל'פריפריה', לא משנה כרגע אם הפריפריה היא הקצה הכי תחתון של הנפש או הקצה הכי עליון. הנדר בא לאחוז ברגעים הנדירים והיקרים שבהם הנפש התרוממה אל הפסגות - אל השאיפות הכי גבוהות ועדינות, אל רגעי הוודאות והאמון המלאים, אל רגעי השמחה וההרגשה הפנימית המתלהבת. הנדר מאתגר את השגרה ומכניס בה תביעה חדשה שהתעוררה בעקבות אותו רגע שיא. הוא מנסה לעגן 'חלקים' ממה שקרה בגבהים בתוך המציאות הנורמלית.

אבל החיבור אינו כזה פשוט. לעתים, בעקבות 'רגע השיא' נולדת אשליה כאילו הכול השתנה והחיים כבר לא יהיו כמו שהיו לפני כן. כאילו כל הבעיות נעלמו ונהפכתי לאיש אחר. נדר שייקבע בעקבות תחושה כזאת הוא נדר שמנסה לעגן תחושה דמיונית ולכן הוא מסוכן ונדרשת האפשרות להתיר אותו מתוך הבנה שהוא לא היה רציני: "אמנם עם ההתרוממות יוכל לפעמים להיות נלוה איזה יסוד זר, דמיוני, והחיים עצמם מבררים אחר כך את ערך הסיג שבו, על כן צריך מקום להתרת נדרים על פי חכם". החכם הוא זה שמסוגל לזהות את התרמית. הוא יכול להתיר את הסבך ולחלץ את האדם מתפיסת מציאות לקויה. לגרום לאדם להתחרט על הנדר הלא-רלוונטי. החכם אמור לבחון האם הנדר שהאדם קיבל על עצמו באמת יוצר חיבור ריאלי, שיוכל להחזיק מעמד, בין הקצה העליון של הרצון ל'אזור המרכז' שלו.

אבל יש גם סוג אחר של התרת נדרים שמכונה בלשון התלמודית התרה של 'פתח' (ולא של 'חרטה'). "אמנם לפעמים התכונה שממנה הנדר נובע היא טובה ולא דמיונית, אבל אין החיים יכולים להתמיד במעלה זאת, מפני שפלותם" – כאן לא מדובר על אשליה פנימית, והנדר באמת שייך לאדם ורלוונטי לאישיותו, אבל ישנה מעטפת שלמה שלא תאפשר לנדר הזה להתקיים. הרצון וההבנה נמצאים במקום הנכון – אבל הסביבה וכל שאר התנאים המשתנים מדי יום יכשילו את האדם. הוא צודק ברעיון אבל הרעיון הזה לא יכול להתממש באופן קבוע ויציב. אז פותח לו החכם פתח קטן, שדרכו הוא מבין שהנדר אמתי וראוי ואף על פי כן הוא לא יוכל להתקיים.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם