מדוע האריכה התורה במסעות?

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

פרשת מסעי פותחת ברשימה הארוכה של מסעות בני ישראל במדבר, ממצרים ועד ערבות מואב (ל"ג, א-מט). רק ביחס למקומות בודדים ברשימה נזכר אירוע מסוים שהתרחש בהם, כגון "וַיַּחֲנוּ בִּרְפִידִם וְלֹא הָיָה שָׁם מַיִם לָעָם לִשְׁתּוֹת" (שם, יד), אולם בדרך כלל ישנו תיאור יבש – "וַיִּסְעוּ מֵ... וַיַּחֲנוּ בְּ...", וממילא מתעוררת השאלה, מה החשיבות שראתה התורה בתיאור כל המסעות הללו, ומדוע הם נכתבו באופן מפורט כל כך.

רש"ר הירש העלה שלוש תשובות מרכזיות לשאלה זו. בתשובתו הראשונה ציין שייתכן שלכל מקום שנזכר ברשימה ישנה מסורת משפחתית או שבטית על מה שאירע באותו מקום, שעברה בעל פה מדור לדור: "שורה שלמה של מאורעות וחוויות הייתה קשורה לאותם המסעות ומקומות החניה. היו אלה מאורעות שעברו על המשפחות ועל השבטים, וראוי היה שבני המשפחות והבאים אחריהם יזכרו את מה שאירע לאבותיהם". לדעתו, די היה בהזכרת שמותיהם של מקומות אלו כדי לעורר את זיכרון המסורת. אולם, לפי גישה זו צריך לומר שבסופו של דבר מסורות אלו נשכחו במשך הזמן, ולפיכך אין בכך הסבר המניח את הדעת לצורך ברשימת כל המסעות.

ייתכן שמשום כך העלה רש"ר הירש הסבר נוסף: "אפשר שעקבות נדודי אבותינו במדבר נשתמרו במקומות אלה בתקופה הקרובה והרחוקה יותר, וכך ניתנה הזדמנות לבנים ולנכדים לבקר את המקומות האלה, כי שם נתגלה ה' בפלא הנהגתו במדבר, ושם נודע שה' שוכן בארץ". הסבר זה מעורר עניין משני כיוונים. ראשית, משום שעל פיו הסיבה לכתיבת שמות המקומות שבני ישראל עברו בהם נועדה לעודד את בני ישראל לדורותיהם לבקר במקומות אלו. שנית, הערך שבביקור במקומות אלו הוא הבנת גודלו של חסד ה' לעם ישראל, שגם במקומות מדבר ישימון הקב"ה כלכל אותם, דבר המעיד על גודל השגחתו על עם ישראל: "עצם מראה הישימון הזה שאין בו לא לחם ולא מים, והוא גדול עד שגם שיירה חייבת לכלכל את מעשיה בזהירות, ועליה למנות את הימים שתספיק לה הצידה לדרך – והנה עם שלם, הכולל לפחות שניים וחצי מיליון נפש, חי שם ארבעים שנה – עצם מראה המקומות האלה במדבר היה בו כדי להעיד על המהות הא-לוהית של דברי ימי ייסוד ישראל".

לסיום דיונו בנושא מביא רש"ר הירש את דברי רש"י בשם ר' משה הדרשן, שאף הם באו להציג הסבר לצורך ברשימת המסעות. על פי הסבר זה, רשימת ארבעים ושניים המסעות על פני ארבעים שנה, מלמדת שהיו רק עשרים מסעות בשלושים ושמונה שנות הנדודים, והרשימה מלמדת אפוא שהקב"ה המתיק את גזרת הנדודים במדבר, ולא הוטל עליהם לנדוד בלא הרף ובלי למצוא מנוח.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם