תפקיד המלך

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

רש"ר הירש מאריך לבאר את גישתו הייחודית ביחס לתפקידו של המלך בישראל. נקודת המוצא שלו היא הגדרת התנאי המפורש בתורה באשר לעיתוי זמן מינויו של המלך: "כִּי תָבֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה'... נֹתֵן לָךְ וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּה בָּהּ, וְאָמַרְתָּ אָשִׂימָה עָלַי מֶלֶךְ כְּכָל הַגּוֹיִם אֲשֶׁר סְבִיבֹתָי" (י"ז, יד). מן הפסוק עולה שרק לאחר השלמת מלחמת כיבוש הארץ יגיע הזמן למינוי מלך. רש"ר הירש מבאר שהסיבה לכך היא ש"מלך ישראל לא נועד לכבוש את הארץ ולהבטיח את ירושתה, ומכאן שייעודו איננו לפתח עצמה כלפי חוץ. כי ה' הוא הנותן לישראל את הארץ, ובעזרת ה' יכבוש ישראל את ארצו וישב בה לבטח תחת הגנתו".

מה אפוא תפקידו העיקרי של המלך? רש"ר הירש מציין שתפקיד זה לא נועד כלפי חוץ, אלא כלפי פנים – לשמש הנהגה רוחנית של העם: "הראש הזה שתשים עליך יהיה הראשון לשומרי התורה בישראל, ובאצילות המוסרית של נאמנותו לתורה יעבור לפני עמו כמופת. רוח הייעוד הזה תמלא את לבו, ולרוח זו יבקש לרכוש כל רוח ונפש בהכרה וברעיון במילה ובמעש. בכוח דברו, דוגמתו וכבודו יתייצב כנגד כל המתנכרים לרוח זו". בדרך זו מסביר רש"ר הירש מדוע בפרקי הסיום של ספר שופטים מופיע שוב ושוב הביטוי "בַּיָּמִים הָהֵם אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל" (שם י"ז, ו ועוד), שכן פרקים אלו מבטאים את החטאים החמורים שעם ישראל הידרדר אליהם, תופעה שתיקונה הוא מינוי מלך בישראל, שייאבק מולה בכל כוחו.

כך מסביר גם רש"ר הירש את התנגדותו הראשונה של שמואל לבקשת העם למנות מלך. בקשת העם לא הייתה מתוך צורך רוחני אלא משום מניע מדיני, כפי שהדגיש שמואל בתוכחתו לעם: "וַתִּרְאוּ כִּי נָחָשׁ מֶלֶךְ בְּנֵי עַמּוֹן בָּא עֲלֵיכֶם וַתֹּאמְרוּ לִי לֹא כִּי מֶלֶךְ יִמְלֹךְ עָלֵינוּ" (שמ"א י"ב, יב). הבעיה בעצם הבקשה הייתה בעיתוי, שכן מינוי מלך צריך להיות רק לאחר השלמת המלחמות לכיבוש הארץ, דבר שעדיין לא הושלם בימי שמואל: "אל יקים המלך את בית מלכותו בטרם הושלמה מלאכת הכיבוש, ואל יעלה על כיסאו העובר בירושה כשהוא מעוטר בזר דפנה מלחמתי. האומה המאוחדת תחת הנהגת ה' בשמיעה נאמנה לקולו - היא שתשלים את מלאכת הכיבוש, ואחרי שירשה את הארץ כולה, תחלק אותה כמצוַת ה' ובהדרכתו. לא על כך יבסס המלך את זכותו לכוח ושלטון, ואל ידרוש את המלוכה לו ולזרעו בזכות תרומתו לכיבוש הארץ".

יוצאת מן הכלל היא המלחמה נגד עמלק, שאותה אכן המלך אמור לערוך, אך לאחריה "תשוב חרבו לנדנה לנצח". אולם מלחמה זו היא חריג מוחלט, "כי המלך נתמנה לעבודת השלום של עם ישראל".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם