בן סורר ומורה

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

רש"ר הירש עומד על כך שאף שבנוגע לפרשת בן סורר ומורה (כ"א, יח-כא) נאמר בגמרא: "בן סורר ומורה לא היה ולא עתיד להיות" (סנהדרין עא ע"א), בשל התנאים המאוד ספציפיים הנדרשים לקיומו של הדין הזה, עדיין ישנם מסרים חינוכיים רלוונטיים רבים שאפשר ללמוד מפרשה זו. נעמוד להלן על שניים מהמסרים האלו, שעליהם עמד רש"ר הירש בקצרה בפירושו לפרשתנו, ובהרחבה במאמרו ב'ישורון' כרך ח'.

ראשית, רש"ר הירש עומד על כך שבין המגבלות הרבות שחז"ל ציינו לקיומו של דין זה (שבגללם הסבירות שהדין יתקיים בפועל היא אכן אפסית), קיימת גם מגבלה של גיל – "כל ימיו של בן סורר ומורה אינו אלא שלושה חודשים בלבד" (שם סט ע"א), כלומר כל הפרשה רלוונטית רק לשלושת החודשים הראשונים שלאחר הגיעו של נער למצוות. רש"ר הירש מציין שמכאן אפשר ללמוד עד כמה חשובה התפתחותו של כל נער בישראל דווקא בתקופה זו, שהיא למעשה תחילת גיל ההתבגרות שלו, שבו הוא עומד בהתמודדות מול ההתעוררות יצריו: "בחודשים הראשונים שלאחר גיל בר-מצווה רואה התורה את התקופה המכרעת על עתידו המוסרי של האדם. על פי ההשקפה המקובלת, הרי בתקופה זו של התעוררות החושניות מתעורר כוח הרע שבאדם, ואילו התורה מצפה דווקא בתקופה זו לניצחונו המכריע של הטוב; היא מצפה שהטוב יתעלה תוך כדי מאבק עם החושניות ויגיע ל'גבורתו' המוסרית של האיש... התורה מצפה שהבן שבגר והיה לעלם, ישמע בקול הוריו עם כניסתו לימי העלומים ויתרחק בתקופה זו מן החושניות והגסות ויפנה אל ערכי הרוח והמוסר. כוח השפעת רוח המצווה על הבחור נמדד על פי מידת היענותו לציפיות אלה, שהרי זה עתה הוא נקרא להצטרף אל דגלה בכובד ראש של איש ובשמחת נעורים".

שנית, התורה מציינת שהוריו של הבן הסורר והמורה אמורים לומר "בְּנֵנוּ זֶה סוֹרֵר וּמֹרֶה אֵינֶנּוּ שֹׁמֵעַ בְּקֹלֵנוּ זוֹלֵל וְסֹבֵא" (כ"א, כ). רש"ר הירש עומד על כך שנטיית הנער לכיוון השלילי באה לידי ביטוי דווקא בעודף אכילה ושתייה, וגם כאן הוא רואה מסר חינוכי חשוב להורים: "בין כל החטאים האפשריים מבליטה התורה סימן אחד של השחתה שאין לה תקווה, והרי היא מראה לנו נער יהודי שגדל והיה לעלם, ובמקום שיפנה בהתלהבות לכל אידיאל רוחני ומוסרי, הרי הוא מתמסר לזלילה ולסביאה. כאן רמז גדול לאב ולאם והנחיה חשובה על רוח הבית שצעירים מתכוננים בו לעתידם הרוחני והמוסרי: למען הילדים האלה יישמרו נא מלהבליט אכילה ושתייה כמשימה חשובה של הבית ובני הבית. רק במקום שניתנת הערכה עליונה לערכי הרוח והמוסר – רק שם תיווצר האווירה שתגן על הצעירים מפני התבהמות חושנית".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם