חצוצרות ושופר

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

התורה מצווה שביום אחד לחודש השביעי יהיה "זִכְרוֹן תְּרוּעָה" (ויקרא כ"ג, כד), אך בתורה לא מפורש באיזה כלי יש לבצע את התרועה. רש"ר הירש עומד על ההבדל שבין שתי תרועות שונות הנזכרות בתורה: מצד אחד ישנה פרשייה שלמה בתורה העוסקת בתקיעה בחצוצרות, ושם כתוב שכאשר עם ישראל יהיה בצרה, עליו לתקוע בחצוצרות על מנת להיזכר לפני ה': "וְכִי תָבֹאוּ מִלְחָמָה בְּאַרְצְכֶם עַל הַצַּר... וַהֲרֵעֹתֶם בַּחֲצֹצְרֹת וְנִזְכַּרְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱ-לֹהֵיכֶם וְנוֹשַׁעְתֶּם מֵאֹיְבֵיכֶם" (במדבר י', ט). מצד שני, כשמכריזים על שנת היובל, התרועה נעשית בשופר: "וְהַעֲבַרְתָּ שׁוֹפַר תְּרוּעָה בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִעִי... בְּיוֹם הַכִּפֻּרִים תַּעֲבִירוּ שׁוֹפָר בְּכָל אַרְצְכֶם" (שם כ"ה, ט).

רש"ר הירש עומד על ההבדל המהותי בין שתי הפרשיות: חצוצרה היא כלי הנוצר על ידי האדם, ועל כן תקיעה בחצוצרה מסמלת פנייה של האדם אל הקב"ה. אולם שופר נוצר בידי שמים, ולכן משמעותו הפוכה – הוא מבטא קריאה של הקב"ה אל האדם. התרועה קוראת לבני האדם "לשוב לחירותם המקורית ולייעוד שניתן להם מידי ה'... והיא קוראת להשיב על כנם את היחסים המקוריים, הנובעים מה'. וה', שרק הוא אדון לאדם ולרכוש – בשמו קוראת התרועה לעזוב כל בעלות זרה; ולפיכך לא החצוצרה, שהיא מכשיר אנושי מלאכותי, אלא השופר הנעשה בידי ה' - הוא המשמיע את קול התרועה".

לאור זאת מובנת היטב המשמעות הרעיונית של קביעת חז"ל, שגם ביום הזיכרון התרועה תיעשה באמצעות שופר, ולא באמצעות חצוצרה: "בתרועה של ראש השנה הרי הקדוש ברוך הוא נכנס לתחומנו – כאדון וכמצווה עלינו ועל כל אשר לנו; היא קוראת לנו לצאת מכל התנכרות, לחדול מן ההתמסרות לזולתו תוך כדי עברה על חוקי רצונו. התרועה השנתית של ראש השנה מזמינה ליובל מוסרי – כדרך שהתרועה של שנת החמישים מזמינה ליובל חברתי. כמוה הרי היא קוראת לנו לשוב אל ה' ואל החירות המוסרית; נחזור ונזכה בכל הקניינים המוסריים, שהם שלנו מאז ומתמיד - אלא שקיפחנו אותם בעוונותינו".

רש"ר הירש מציין גם שהמשמעות של המילה "זיכרון" בפסוק היא פעולה חיובית המוטלת על האדם, שכן מילה זו מופיעה בפסוק בין שני ציווים המוטלים על בני ישראל – "שַׁבָּתוֹן זִכְרוֹן תְּרוּעָה מִקְרָא קֹדֶשׁ". גם ה'שבתון' וגם ה'מקרא קודש' מתבצעים על ידי בני אדם, ומכאן שגם ה'זיכרון' צריך להיעשות על ידי בני האדם: "'זיכרון' הוא סקירת החיים שחיינו עד כה, סקירה זו תביא לידי 'תרועה'; היא תקרא לנו לשנות את הרע בעיני ה', לשוב אל ה' ולחזור ולזכות בחירות מוסרית. 'זיכרון תרועה', שנצטווינו עליו ביום זה, הופך את היום ל'קודש'; הוא קורא לנו לעלות אל השיא של משמעותו".

שנה טובה וכתיבה וחתימה טובה לנו ולכל בית ישראל.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם