כוונה פשוטה לתקיעות

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

הרב קוק רואה בתקיעות את תהליכי התשובה והתיקון בחיים (עולת ראי"ה ב, ראש השנה). הכול מתחיל מתקיעה פשוטה. התקיעה המלאה והתמימה מבטאת את קולה של הנשמה - קול טבעי של דבקות בקב"ה, של חיבור לאורו ולטובו. חיבור של בת מלך שזוכרת היטב את ארמון המלך ומתגעגעת וכוספת אליו: "יש לכוון בהן (בתקיעות) כי עיקר הכח של קדושת ישראל הרי הוא מונח בעולם שכולו ארוך... שהיא הדבקות הטבעית שמצד נשמתם באור ד'. וזאת היא הפשוטה שלפניה".

עם הקול הפשוט הזה אנחנו נולדים ו"נזרקים" אל העולם. הקול הזה הוא השורש של החיים ובגלל זה הוא לא פעם עמום ונסתר. הוא מופיע מדי פעם בשאיפות או מחשבות נאצלות, מופיע ונעלם. הקולות החיצוניים הסואנים והקריטיים של המציאות לא נותנים לנו לשמוע אותו באופן קבוע. ועדיין, הקול העמוק של הנשמה אמור להתגלות בתוך החיים. זאת כל התורה על רגל אחת. כיצד הוא מתגלה? כיצד הוא הופך להיות אזרח קבע? בשני נתיבים נתיב המידות ונתיב המעשים. הנתיבים הללו מתבטאים בתהליך של צמצום הקול – בתחילה בשברים (מידות) ובהמשך בתרועה (מעשים).

"אמנם הכח הזה צריך לפעול על המידות ועל המעשים, ומתוך שהמידות הנן רוחניות בתכונתןאבל אין להן אותו הכח הרוחני של השורש העליון... על כן השברים הם באים בצורה של פירוט לעומתן... וכשהמידות מתקדשות מתקדשים המעשים על ידן. ומתוך שהמעשים הם יותר פרטיים ויותר מוגבלים מהמידות, על כן הם נרמזים בהתרועה שהיא נפרטת לקולות קצרים".

האדם שואף לדבקות, ולחיבור השאיפות שלו אל הקול הגדול בסיני – אבל הוא צריך לדעת שהיכולת שלו להכיל את הקול הוא על ידי צמצום – אמונה ורצון טוב מיתרגמים למידות ולמעשים. כמיהה וכיסופים לחיים טובים מתממשים בעבודה על תכונות האופי ובשינוי ההתנהגות. רק כך הקול מגיע עד תחתית ההר ולא הופך להיות הבל הבלים.

הרב קוק מציין שיש הבדל בין מידות ומעשים. המידות עדיין שייכות לעולם הפנימי ואילו המעשים הם כבר לגמרי בעולם החיצוני. לכן, בתהליך אידיאלי המהלך הוא מהרצון הפנימי אל המידות ואל המעשים (תקיעה-שברים-תרועה) - תהליך שמן הפנים החוצה באופן מדורג, ששומר על המקצב הפנימי שיהיה מאוזן, ושרוב התהליך יהיה בפנים ולא בחוץ. אולם, כפי שנראה מיד, בסוגי התקיעה האחרים יהיו גם מסלולים אחרים, שיש בהם אילוצים ודילוגים.

בטרם נעבור אל המסלולים האחרים נסיים את התשר"ת – עם התקיעה הפשוטה שבסוף. מה פשר התקיעה הגדולה ששבה אל הקול הנשמתי הפשוט? "על ידי השפעת המידות... והשפעת המעשים שמתילדים על ידן, מתגלה השורש העליון, שהיה בתחילה אצור רק בכחויוצא אל הפועל. וזהו התוכן של הפשוטה שלאחריה" – הרב קוק מתאר שגם הנשמה "מרוויחה" מן התהליך. בתחילת הדרך היא הייתה רק פוטנציאל רוחני וכעת היא מתיישבת בחיים והופכת להיות נוכחת בעולם הזה.

אבל, כאמור, זה המסלול האידיאלי. לא תמיד אפשר לצעוד בו, ובדרכי החיים לא פעם יסוד אחד כמו נעלם והופך להיות נספח בתוך התהליך: "אמנם לפעמים יש שאין השורש יכול להחיות את המידות, מפני חלישותו, והוא מחיה רק את המעשים, וע"י ההרגל של המעשים הטובים יבוא אחר כך התיקון גם אל המידות, וזהו התוכן של התר"ת" – לפעמים המחשבות והתורות הגדולות אינן מצליחות להשפיע על העולם הרגשי-פנימי שלנו והוא נותר סטטי. אז נדרש דילוג - מהתורה היישר אל העשייה – ורק הפעילות עצמה מתחילה לעורר את העולם הרגשי. זהו הפשר של המסלול תקיעה-תרועה-תקיעה. "ולפעמים אין השכל מחיה מיד את המעשים מפני המניעות של הדברים הצדדיים, ומכל מקום הוא מחיה את המידות, והמידות גורמות להחיות את המעשים. וזהו הרמז של התש"ת" – לפעמים הכמיהה והשאיפה מעוררת ומפעילה את האישיות אבל לא מצליחה להיתרגם על פני השטח. אז נדרשת עבודת מידות מאומצת שלאט-לאט תטפטף גם על חיי המעשה – תקיעה-שברים-תקיעה.

בסיום הפסקה לומד הרב קוק עוד דבר מן הסדר של התקיעות – שהיכולת להשפיע על המידות שכיחה יותר מהיכולת להשפיע מיד על המעשים – "ונראה שיותר מצויה תחיית המידות בכללותן על ידי השכל, על כן התש"ת הוא קודם לתר"ת". בכל מקרה, כל צד שיגלגל את תהליך התיקון הוא רצוי ומבורך: "אבל התיקון בא בין על ידי המידות, שהן מחיות את המעשים, בין על ידי המעשים, שהם מחיים את המידות".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם