תפילת אברהם בעקדה

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

 

פרשת העקדה רוויה מסתורין. רב הנעלם בה על הגלוי. אנחנו צועדים עם אברהם ויצחק שלושה ימים דרמטיים ולא יודעים כמעט דבר על מה שמתרחש בלבם. מה אנחנו כן יודעים? שני דברים סותרים: 1. אברהם מקבל על עצמו את המשימה הנוראית. הוא משכים, מארגן את הציוד ויוצא לדרך בזריזות.2. האהבה והקרבה בין אברהם ליצחק מרקיעות שחקים. המילים "אבי" ו"בני" חוזרות בהטיות שונות באופן מיותר להפליא ורק מדגישות איך הקשר, שהיה ממילא הדוק, הולך והופך לשיא של דבקות המתואר בפסוקים בביטוי "וילכו שניהם יחדיו". איך שני הדברים מסתדרים? הם לא, וזה כנראה חלק משמעותי מהסיפור.

 

השנה, בעת הקריאה בראש השנה, שמתי לב לממד הזמן בפרשייה הזאת. היומיים הראשונים עוברים במהירות, ממש כהרף עין. היום השלישי מתואר באופן אִטי יותר ומתאר את הדו-שיח בין יצחק לאברהם, והדקות האחרונות מאטות עוד את הקצב עד ל"סלואו-מושן" של ממש. שימו לב באיזו אריכות מפורטת מתוארות הפעולות האחרונות של אברהם. ככל שמתקרבים לרגע, כל פעולה נמשכת ונמתחת: "וַיִּבֶן שָׁם אַבְרָהָם אֶת הַמִּזְבֵּחַ/ וַיַּעֲרֹךְ אֶת הָעֵצִים/ וַיַּעֲקֹד אֶת יִצְחָק בְּנוֹ/ וַיָּשֶׂם אֹתוֹ עַל הַמִּזְבֵּחַ/ מִמַּעַל לָעֵצִים/וַיִּשְׁלַח אַבְרָהָם אֶת יָדוֹ/ וַיִּקַּח אֶת הַמַּאֲכֶלֶת...".

 

מה פשר האטיות הזאת אחרי ש"רצנו" כמעט שלושה ימים? אפשר לומר שאך טבעי הוא שהרגעים האחרונים יהיו קשים מנשוא וכל פעולה "שוקלת" הרבה יותר ודרמטית מאוד. אבל נדמה לי שיש כאן איזו המתנה חרישית של אברהם, איזו ציפייה, תקווה ואולי אפילו תפילה. לא תפילת הפה אלא תפילת הלב. אברהם מייחל בכל נפשו ומאודו שהוא לא יצטרך להקריב את בנו אהובו.

אברהם רוצה שיהיה שינוי בעלילה. הוא רוצה את יצחק, הוא רוצה שהחסד האלוקי יתגלה, הוא רוצה את הטוב האלוקי והוא מאמין שהוא יתממש דווקא בשה ולא ביצחק

 

את הסיבה ללכת בכיוון הזה גרם לי הדו-שיח שקודם לפסוקים הללו. הדו-שיח שבו יצחק שואל לראשונה את שאלת המפתח: "וַיֹּאמֶר יִצְחָק אֶל אַבְרָהָם אָבִיו... הִנֵּה הָאֵשׁ וְהָעֵצִים, וְאַיֵּה הַשֶּׂה לְעֹלָה?". כלומר, עד עכשיו העקדה אינה על הפרק, לפחות לא אצל יצחק. תשובתו של אברהם אינה ברורה דייה: "וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם, אֱ-לֹהִים יִרְאֶה לּוֹ הַשֶּׂה לְעֹלָה בְּנִי". מה התכוון אברהם? האם רק לדחות את הקץ? קשה לומר מכיוון שהוא יתברר בקרוב וגם קשה לומר שאברהם משקר. אז מה אברהם אומר כאן? אברהם מגלה את משאלת לבו. הוא רוצה שיהיה שינוי בעלילה ושא-לוהים יזמן לו שה להראות את אהבתו וקרבתו - במקום יצחק. הוא רוצה את יצחק, הוא רוצה שהחסד האלוקי יתגלה, הוא רוצה את הטוב האלוקי והוא מאמין שהוא יתממש דווקא בשה ולא ביצחק.

 

זאת תפילת אברהם ואפשר לומר שהיא גם מתקבלת: "וַיִּקְרָא אֵלָיו מַלְאַךְ ה' מִן הַשָּׁמַיִם, וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אַבְרָהָם... וַיֹּאמֶר אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר, וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָה". המלאך לא הגיע רק בשליחות אלוקית, המלאך הוא מענה לבקשת אברהם, כפי שרמזו לנו חז"ל בדבריהם בתענית הציבור: "מי שענה את אברהם בהר המוריה – הוא יענה אתכם".

 

תפילתו של אברהם נענתה ובדיוק מה שהוא ייחל שיקרה מתממש: "וַיִּשָּׂא אַבְרָהָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא וְהִנֵּה אַיִל... וַיֵּלֶךְ אַבְרָהָם וַיִּקַּח אֶת הָאַיִל, וַיַּעֲלֵהוּ לְעֹלָה תַּחַת בְּנוֹ". הדברים גם מתבטאים בצורה שבה מכנה אברהם את הר המוריה - דווקא על שם המשפט שהוא אמר ליצחק בדרך "א-לוהים יראה לו השה לעולה". הר המוריה נקרא דווקא על שם התפילה לקרבן הראוי – "וַיִּקְרָא אַבְרָהָם שֵׁם הַמָּקוֹם הַהוּא ה' יִרְאֶה".

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם