החלום והבור

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

יוסף הוא דמות שמקדימה את זמנה. דמות של 'בעל חלומות'. דמות עם שיגעון גדלות בגלל חזון ברור כשמש. יוסף רואה את הנולד. הוא רואה את הנהגתו הגשמית בחלום האלומות ורואה גם את הנהגתו הרוחנית בחלום השמש והכוכבים.

אבל הוא עדיין נער. עדיין מביא את דיבת אחיו רעה, עדיין יפה תואר המסלסל בשערו, עדיין בן זקונים.

הפער בין החלום המפעם בקרבו של יוסף, אוחז בו ולא מרפה לבין ההווה המכווץ שבו הוא נתון, בין מקומו האמתי בין אחיו לבין מקומו העכשווי בין אחיו – מוריד אותו יגון שאולה. החלום הוא סיבה לנפילה. החלום מוביל להידרדרות לבור: "וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל אָחִיו הִנֵּה בַּעַל הַחֲלֹמוֹת... וְעַתָּה לְכוּ וְנַהַרְגֵהוּ... וְאָמַרְנוּ חַיָּה רָעָה אֲכָלָתְהוּ, וְנִרְאֶה מַה יִּהְיוּ חֲלֹמֹתָיו".

האחים רוצים לקבור את החלום ולכסות אותו בבור. רואים בחלום אויב שמנסה להשמיד אותם. החלום המבעבע של יוסף הופך למלכודת אש.

אבל חלומו של יוסף לא נקבר, "ואביו שמר את הדבר". הוא מיטלטל בדרכים, מתלבש בלבוש עבדים ומתגלה שוב במצרים בהנהגת בית פוטיפר.

ושוב החלום מוביל אל הבור, בור בית הסוהר. שוב המציאות אינה מוכשרת להכיל את חלומו של יוסף, ומכוחו המיטיב ומעצמתו מעוררת ההתפעלות – נוצרת שערורייה בבית פוטיפר שמגלגלת את יוסף בחזרה אל הבור.

וחלומו של יוסף, בכוחות פלאיים, מרים שוב את הראש. הוא מנהיג היכן שהוא יכול, והופך להיות העובד הסוציאלי של כלא מצרים:וַיִּשְׁאַל אֶת סְרִיסֵי פַרְעֹה... מַדּוּעַ פְּנֵיכֶם רָעִים הַיּוֹם. וַיֹּאמְרוּ אֵלָיו חֲלוֹם חָלַמְנוּ וּפֹתֵר אֵין אֹתוֹ, וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם... הֲלוֹא לֵא-לֹהִים פִּתְרֹנִים סַפְּרוּ נָא לִי".

מאוחר יותר יתברר כי כעת החלום של יוסף כבר אינו יוצר התנגדות; יתירה מכך – נוצרת דינמיקה הפוכה שבה היות יוסף 'בעל החלומות' מריצה אותו מן הבור ומעלה אותו לגדולה: "וַיִּשְׁלַח פַּרְעֹה וַיִּקְרָא אֶת יוֹסֵף וַיְרִיצֻהוּ מִן הַבּוֹר... וַיָּבֹא אֶל פַּרְעֹה. וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף חֲלוֹם חָלַמְתִּי... וַאֲנִי שָׁמַעְתִּי עָלֶיךָ לֵאמֹר תִּשְׁמַע חֲלוֹם לִפְתֹּר אֹתוֹ". פרעה כמו אומר ליוסף: "איפה היית כל הזמן הזה? חיפשתי בעל חלומות ולא מצאתי. סוף סוף הגעת!"

מכאן למדנו שחלומו של אדם הוא גם בורו. ולעתים צריך לשלם מחירים גבוהים על חלום גדול. למדנו שהחלום יכול לעבור כמה וכמה בורות ועדיין כנפיו פרושׂות. למדנו שלכל חלום יש זמן הבשלה וככל שהחלום גדול יותר – ההבשלה אטית יותר ועוברת דרך מצבי בוסר רבים.

עוד דבר חשוב שלמדנו הוא שהחלום שלך מתקבל אצל האנשים ללא התנגדות – כשאתה לא עסוק רק בחלום שלך אלא גם פותר את שלהם. כאשר אתה רואה את החלום שלך ושלהם כדברי אלוקים חיים.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם