מסלול הפילול

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

כאשר יעקב מברך את בניו של יוסף הוא מקדים ואומר דברי הודיה על כך שהוא לא שיער שיזכה לראות את פניו של יוסף - והנה הוא זוכה לראות אפילו את בניו: "רְאֹה פָנֶיךָ לֹא פִלָּלְתִּ וְהִנֵּה הֶרְאָה אֹתִי אֱ-לֹהִים גַּם אֶת זַרְעֶךָ." המילה 'פיללתי' קשורה בקשר הדוק למילה תפילה ויש בה כדי ללמד אותנו מהי תפילה.

רש"י נותן לנו שיעור ראשון ומתרגם את המילה 'פיללתי' ל'לב מלא': "לא מלאני לבי לחשוב מחשבה שאראה פניך עוד". פילול הוא מחשבה שממלאת את כל הלב. מחשבה שהאדם שוהה בתוכה לחלוטין. מאמין בה ודבק בה. מסתכל בה ללא פקפוקים וללא הסחות דעת. לב מלא במחשבה אחת.

המחשבה צריכה להיות חד-משמעית. פסק דין. הכרעה. לא להסתפק בעונג של מלאות הלב וב"ריחוף" אל הגובה של הרצון הטוב, אלא להפוך את כל אלו לרצון מוצק וחתוך. בחיתוך שפתיים, במילים ברורות. להכריע את הדברים.

יעקב מודה שהוא לא העז לחשוב בכל מאודו על רגע שבו יפגוש את יוסף. זאת הייתה מחשבה כואבת מדי, מייסרת את הלב באופן מוגזם, עד שצריך להרחיק אותה מעט מן התודעה. לדחות אותה ובעצם קצת לוותר עליה – משום שאי אפשר לשאת אותה.

אולם מן השלילה אפשר ללמוד על כוחו של החיוב. עד כמה הלב צריך להיות מלא בשביל שתיווצר תפילה. כמו הרהור שאתה לא רוצה שייגמר. מלאות של הלב על דבר אחד. בלי מסיחים ובלי מסכים. בלי מחשבות נוספות. בלי דחיות ובלי ספקות. בלי חשבונות ותיאוריות. במלוא החום וההתלהבות. רק להתמלא ולהתענג מן השאיפה. רק לחוש את הפילול והייחול, את הגעגוע והתקווה.

אבן עזרא מוסיף לנו עוד אלמנט לנחרצות של המחשבה ורואה במילה 'פילול' הגדרה של דין: "לא פיללתי - לא דנתי בלבי. מגזרת פלילים". המחשבה צריכה להיות חד-משמעית. פסק דין. הכרעה. לא להסתפק בעונג של מלאות הלב וב"ריחוף" אל הגובה של הרצון הטוב, אלא להפוך את כל אלו לרצון מוצק וחתוך. בחיתוך שפתיים, במילים ברורות. להכריע את הדברים.

הנצי"ב ממשיך את התנועה ורואה במילה פילול לא רק את השאיפה הרוחנית אלא גם את האש המבעירה את ההשתדלות, את המוטיבציה שמחייבת לצאת ולפעול: "פלילה אינה מחשבה בעלמא, אלא בהשתדלות להשיג דבר. ואמר יעקב הן לא השתדלתי אפילו לראות פניך, שהרי הייתי מיואש ממך".

הנצי"ב משלים את מהלך התהוות הרצון ורואה בו חץ שלוח קדימה. יעקב מספר שהוא לא יצא לחפש את יוסף מכיוון שהוא היה משוכנע שהוא אכן נפטר. אולם אם הייתה בו אפילו טיפת 'פילול' הוא היה "הופך את העולם" כדי למצוא אותו. כוחה של התפילה היא בכך שאינה נשארת רק בבית הכנסת. בית הכנסת היא מתקן השיגור (בבחינת "תפילתי שגורה בפי") ומשם היא יוצאת ומתרוצצת במלוא כל הארץ.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם