השראת שכינה רציונלית

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

הפסוק שפותח את מצוות הקמת המשכן הוא פסוק מתעתע: "ועשו לי מקדש – ושכנתי בתוכם". השאלה מתבקשת: מדוע לא "ושכנתי בתוכו"? איך המקדש גורם לקב"ה לשכון בתוך בני ישראל? איפה נקודת הקשר? אפשר להרחיב את השאלה לכלל המצוות: כיצד פעולה גורמת להשראת שכינה באדם? האם צריך לתפוס את הקשר כ'בלתי נתפס', כדברים נסתרים שלא נבין לא נדע? כקסם? כמיסטיקה?

בסופו של הספר 'מידות ראי"ה', במידה האחרונה ('תיקון'), נדרש הרב קוק לשאלה הזאת ותשובתו מטלטלת: כל הסבר שמסביר את הקשר בין פעולת המצווה לבין ההשפעה והקשר הרוחני ואינו עובר דרך תהליכים פסיכולוגיים ונפשיים עלול להפוך לדמיון כוזב ולמדע בדיוני. ובלשונו של הרב קוק: "מי שמצייר בדעתו, שהוא מתקן את העולמות (העליונים) בעבודתו, ואינו יודע את ערך נפשו ואת סדר הרוחניות הנפשית בכללה (התהליכים הרוחניים שבנפש האדם) הוא מלא הזיה ודמיונות כוזבים".

ובאופן חיובי, אם רוצים להבין את הקשר בין האדם שמקיים מצווה לבין העולמות העליונים צריך להתאזר בסבלנות ולצאת למסע של התבוננות מפורטת על תהליך העיכול הנפשי שלנו, איך הנפש שלנו מעכלת מעשה טוב שאנחנו עושים. לנתח ניתוח מדורג ומפורט מה גורמת לנפש שלנו פעולה שאנחנו עושים, אילו זעזועים פנימיים היא מייצרת ומה ההשפעה שלהם על מרחבי נפש אחרים.

"אבל מי שיודע, שבכל תקון מוסרי. וכל מדה טובה, כל למוד הגון וכל מעשה טוב. גם הקטן שבקטנים, ואפילו שיחה נאה, הוא מרומם את הרוחניות שבנפשו" – מה קורה לאדם שעושה מעשה מוסרי או מדבר דיבור טוב, לאדם שלומד תורה או מקיים מצווה? נוסף על ההשפעה המועילה של המעשה על המציאות יש התעוררות פנימית, ועליה מתעכב הרב קוק. הדיבור הטוב מעורר מודעות, מחשבה ואפילו רצון טוב.

אם רוצים להבין את הקשר בין האדם שמקיים מצווה לבין העולמות העליונים צריך להתאזר בסבלנות ולצאת למסע של התבוננות מפורטת על תהליך העיכול הנפשי שלנו, איך הנפש שלנו מעכלת מעשה טוב שאנחנו עושים. אילו זעזועים פנימיים היא מייצרת ומה ההשפעה שלהם על מרחבי נפש אחרים

 

הרצון הזה 'מתגלגל' בנפש. הוא אמנם רצון נקודתי, מסוים, אבל הוא קשור לאישיות, לרצון האנושי בכללותו, ל'אני' שלי, או בלשון הרב קוק ל"רוחניות שבנפשו". זאת אומרת שרצון טוב שמתעורר גורם לשינוי האישיות, להתעלות של הנשמה. כל רצון טוב, גם אם הוא נמשך רק שתי דקות. מובן שאם הוא נמשך שעתיים העצמה של השינוי תהיה גדולה יותר, אבל 'דין פרוטה כדין מאה' מבחינת העיקרון – "ונמצא שעל-ידי הרמת הרוחניות שבנפשו מתרוממת כללות נפשו בהויתה".

כעת מגיעה התחנה הבאה במסעו של אותו 'רצון', וכדי להבין אותה צריך להקדים הקדמה קצרצרה. במדעי הטבע כבר מזמן ברור שאין דבר כזה יצור פרטי שמשפיע רק על עצמו במעגל סגור. יש מערכות אדירות חובקות עולם, וכל אחד מהיצורים משפיע עליהן ומושפע מהן. פליטת חומר של יצור אחד משפיעה על מעגלים רבים ורחבים. זו לא מיסטיקה, זה מדע מדויק.

המקובלים טוענים שאותו דבר בדיוק קורה במערכת הנפש. כל רצון שמתעורר ומתגבש ומתחזק בנפש אחת משפיע על כל מרחב הנפשות. זה עדיין לא נחקר בטכניון או במכון ויצמן, אבל לרב קוק ברור שהם יגיעו לשם. לא יכול להיות אחרת. העיקרון הוא אותו עיקרון: אין יצור פרטי אטום, יש מערכת חובקת עולם, הרמונית, שבה כל תנודה משפיעה, כל תנודה חומרית וגם כל תנודה רוחנית. ומכאן לתחנה הבאה: "וההויה הפרטית מתיחשת ביחוש קשר אמיץ מאד אל ההויה הכללית, וממילא בהתרוממות חלק אחד של ההויה (התעלות נשמתית אישית), מתעלית היא ההויה כולה (שאר הנשמות והשפעותיהן)".

כך לפי הרב קוק מתרחש הקשר הסמוי מן העין בין המצוות והתפילות שלנו לבין ה'שכינה', כך צריך לתפוס את אופן החיבור – דרך התיקון העצמי: "כשהולך האדם בדרך הרעיון הזה דעתו מתרחבת ודמיונותיו הולכים ומתקרבים אל האמת" – אז הציורים הדמיוניים הראשוניים שעפים אל מחוזות הכשפים וההילות, האנרגיות והפנטזיה, חוזרים ומתיישבים בלב ובשכל ומכירים בכך שכל עולם הדימויים הוא בבואה של תהליכים נפשיים ונשמתיים, שהציורים הללו מסמנים את מסלול הרצון האנושי כשהוא הולך ומתעורר לטובה.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם