הלוחות הראשונים והשניים

2 pash

הרב אמנון בזק

ההבדל הבולט שבין הלוחות הראשונים והשניים טמון בשאלה מי עשה את הלוחות. כשירד משה בפעם הראשונה ולוחותהברית בידו, נאמר במפורש שגם עשייתם וגם כתיבתם היו בידי ה': "וְהַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱ-לֹהִים הֵמָּה וְהַמִּכְתָּב מִכְתַּב אֱ-לֹהִים הוּא" (ל"ב, טז). לעומת זאת, לפני שעלה משה לקבל את הלוחות השניים נאמר: "פְּסָל לְךָ שְׁנֵי לֻחֹת אֲבָנִים כָּרִאשֹׁנִים וְכָתַבְתִּי עַל הַלֻּחֹת" (ל"ד, א), וכך אכן נעשה בפועל: "וַיִּפְסֹל שְׁנֵי לֻחֹת אֲבָנִים כָּרִאשֹׁנִים וַיַּשְׁכֵּם מֹשֶׁה בַבֹּקֶר וַיַּעַל אֶל הַר סִינַי... וַיִּקַּח בְּיָדוֹ שְׁנֵי לֻחֹת אֲבָנִים" (שם, ד). משה עלה להר סיני כשלוחות אבנים בידו, ורק הכתיבה עליהם הייתה בידי ה', כפי שנאמר מאוחר יותר: "וַיְהִי שָׁם עִם ה' אַרְבָּעִים יוֹם וְאַרְבָּעִים לַיְלָה... וַיִּכְתֹּב עַל הַלֻּחֹת אֵת דִּבְרֵי הַבְּרִית עֲשֶׂרֶת הַדְּבָרִים" (ל"ד, כח). כך גם במפורש בחומש דברים (י', ג-ד): "וָאֶפְסֹל שְׁנֵי לֻחֹת אֲבָנִים כָּרִאשֹׁנִים וָאַעַל הָהָרָה וּשְׁנֵי הַלֻּחֹת בְּיָדִי. וַיִּכְתֹּב עַל הַלֻּחֹת כַּמִּכְתָּב הָרִאשׁוֹן אֵת עֲשֶׂרֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבֶּר ה' אֲלֵיכֶם בָּהָר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ... וַיִּתְּנֵם ה' אֵלָי". מה טיבו של שינוי זה?

נראה כיבכך מדגיש ה' לבני ישראל את מקומו החשוב של האדם בעולם, רעיון שדומה שטושטש בפרשת העגל. העגל נעשה מתוך היענות לדרישת העם, שביטא את מצוקתו כך: "קוּם עֲשֵׂה לָנוּ אֱלוֹהִים אֲשֶׁר יֵלְכוּ לְפָנֵינוּ כִּי זֶה מֹשֶׁה הָאִישׁ אֲשֶׁר הֶעֱלָנוּ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לֹא יָדַעְנוּ מֶה הָיָה לוֹ" (ל"ב, א). העם הדגיש את הניגוד בין הרצון ב"אלוהים אשר ילכו לפנינו", לבין "משה האיש". במילים אחרות, העם לא ביקש "איש" נוסף שימלא את מקומו של משה, אלא ביקש שינוי מהותי בהנהגה: לא עוד הנהגה על ידי איש, בשר ודם, שיכול להיעלם מדי פעם, אלא בידי "אלוהים". עשיית העגל הייתה ביטוי ייצוגי להנהגה אלוהית לא-אנושית, והיא נועדה לספק לעם את הצורך בהנהגה כזו.

כשהתורה, המיוצגת על ידי הלוחות, הייתה כולה עשויה בידי ה', הדבר יצר נתק בין העם לבין ה', עד כדי כך שהם ביקשו במקום "מֹשֶׁה הָאִישׁ", שלא ידעו מה היה לו, תחליף בדמות – "קוּם עֲשֵׂה לָנוּ אֱלוֹהִים". משום כך חשוב היה ללמד את בני ישראל שאין הם זקוקים ל'אלוהים', שכן הם יכולים ונדרשים להיות שותפים לקב"ה בעולם בכלל, ובעיצוב הבסיס של התורה בפרט. השילוב בין הלוחות שהם מעשה ידי אדם לכתב שהוא כתב ה', מבטא את השילוב שבין התורה הנצחית מאת ה' לבין התורה הדינמית המסורה לידי חכמי כל דור ודור.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם