מדוע לא נפקדו הלוויים בעם?

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

בתום המפקד הראשון של שבטי בני ישראל התורה מתארת: "וְהַלְוִיִּם לְמַטֵּה אֲבֹתָם לֹא הָתְפָּקְדוּ בְּתוֹכָם" (במדבר א, מז). תיאור זה מפתיע, שכן רק מיד לאחריו מופיע הציווי: "אַךְ אֶת מַטֵּה לֵוִי לֹא תִפְקֹד וְאֶת רֹאשָׁם לֹא תִשָּׂא בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (שם, מט), ומתיאור זה משמע שעוד לפני הציווי קיימוהו בני ישראל מדעתם (עיינו ברמב"ן).

אמנם לאחר ציווי זה מופיע תיאור נוסף של המפקד, הפעם על פי סדר חניית השבטים במחנה ישראל, וגם כאן התורה חוזרת על אותה נקודה, אולם הפעם בתוספת מובנת: "וְהַלְוִיִּם לֹא הָתְפָּקְדוּ בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל כַּאֲשֶׁר צִוָּה ה' אֶת מֹשֶׁה" (שם ב, לג). בפעם זו אכן הופיע ציווי שלא לפקוד את הלוויים, ולכן ציון עובדה זו הוא קיום של הציווי, אולם דווקא עובדה זו מחריפה את השאלה: מדוע כבר בפרק א לא נמנו הלויים אף על פי שלא היה ציווי מפורש לכך?

מסתבר ששני הפרקים מבטאים שתי סיבות שונות לאי-מניית הלוויים בתוך בני ישראל. בפרק א הדגש היה על מניית "כָּל יֹצֵא צָבָא בְּיִשְׂרָאֵל" (שם א, ג), ולשם כך הוזכרו רק נשיאי שנים עשר השבטים, ללא שבט לוי. לפי פרק זה לא היה טעם למנות את שבט לוי, שכן אנשיו אינם נמנים עם היוצאים לצבא, ועל כן אין למנותם במניין שכל עניינו הוא לבטא את גודל הצבא לפני הכניסה המתוכננת לארץ.

ואולם עובדה זו היא טכנית ביסודה, כדי לדעת את מספר יוצאי הצבא המדויק, ולכן לא היה צורך בציווי מיוחד שלא למנות את הלוויים ואף לא היה בכך איסור לו היו מונים אותם. לכל היותר זה היה צעד חסר טעם שעלול לבלבל את מפקדי הצבא בשעת הצורך.

ברם בתיאור השני מתברר ששבט לוי אינו נמנה במפקד בני ישראל לא רק בגלל מה שאינו עושה אלא דווקא בגלל מה שהוא אמור לעשות: "אַךְ אֶת מַטֵּה לֵוִי לֹא תִפְקֹד וְאֶת רֹאשָׁם לֹא תִשָּׂא בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וְאַתָּה הַפְקֵד אֶת הַלְוִיִּם עַל מִשְׁכַּן הָעֵדֻת וְעַל כָּל כֵּלָיו..." (שם, מט–נ). לאורך הפרשה מודגש שוב ושוב תפקידם המיוחד של הלוויים דווקא בשורש זה – פק"ד: "וְאֶת אַהֲרֹן וְאֶת בָּנָיו תִּפְקֹד וְשָׁמְרוּ אֶת כְּהֻנָּתָם" (שם ג, י); "פְּקֻדַּת שֹׁמְרֵי מִשְׁמֶרֶת הַקֹּדֶשׁ" (שם, לב);"וּפְקֻדַּת מִשְׁמֶרֶת בְּנֵי מְרָרִי" (שם, לו).

מסתבר אפוא שהיות שהלוויים מופקדים על משכן העדות, אין לפקדם בתוך בני ישראל, וכדברי רש"י: "כדאי הוא לגיון של מלך להיות נמנה לבדו". כאן כבר מדובר באיסור של ממש למנות את הלוויים בתוך בני ישראל, מכיוון שמניין שכזה היה פוגע במעמדם ובתפקידם המיוחד.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם