חלומות מתגשמים (לרעתך)

froind kavuaa

הרב יובל פרוינד

לפעמים הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה שהקב"ה יקבל את התפילה שלך. מכיוון שאתה כל כך לא בכיוון. מכיוון שאתה מבקש את מה שלא שלך. מכיוון שאתה מפנטז על מה שהולך להרוס אותך.

זה מה שקורה לבני ישראל שצועקים ומתלוננים ומייללים: "בשר". העם רוצה בשר. הפגנת המונים במחנה. לא על רעב ולא על צמא. על בשר. נמאס מהמן. לא רוצים מזון שמימי טהור ועדין – רוצים בשר. נוטף שומן. בחתיכות גדולות. כמה שיותר. כל יום. כל היום. והקב"ה שומע תפילתם ומביא להם בדיוק את מה שביקשו. בשר בערמות. לא יום ולא שבוע. חודש ימים של חגיגת בשרים. עד שהגוף קורס. עד שהנשמה נאטמת. עד שזה כבר מאוחר מדי.

מרים רוצה להיות כמו משה אחיה. היא מרגישה כלפיו ב"גובה העיניים". היא נכנסת לענייניו האישיים והרוחניים משום שהיא חושבת שהיא כמוהו – ואם היא יכולה להמשיך לנהל חיים בריאים וטבעיים ולהתנבא – גם משה יכול. ומה הקב"ה עושה? אומר לה בבקשה. את חושבת שאת כמו משה, בואי ותחווי יום אחד בחיים, שעה אחת בחיים, כמו משה. בואי ותחווי מה זה אומר להיות בקשר מתמיד עם השכינה

זה גם מה שקורה למרים. מרים רוצה להיות כמו משה אחיה. היא מרגישה כלפיו ב"גובה העיניים" (אחרי הכול, היא גידלה אותו) ולכן לא מבינה למה הוא פורש מאשתו. היא נכנסת לענייניו האישיים והרוחניים משום שהיא חושבת שהיא כמוהו – ואם היא יכולה להמשיך לנהל חיים בריאים וטבעיים ולהתנבא – גם משה יכול.

ומה הקב"ה עושה? אומר לה בבקשה. את חושבת שאת כמו משה, בואי ותחווי יום אחד בחיים, שעה אחת בחיים, כמו משה. בואי ותחווי מה זה אומר להיות בקשר מתמיד עם השכינה. איך הקב"ה עושה את זה? הוא מזמן בפתאומיות את שלושת האחים לאוהל מועד. בדגש על הפתאומיות. לא מתוך הכנה והיטהרות. לא מתוך התקדשות מיוחדת לקראת הנבואה. הקפצה מהירה לאוהל מועד כמו שהפסוק מדגיש במילה "פתאום": "וַיֹּאמֶר ה' פִּתְאֹם אֶל מֹשֶׁה וְאֶל אַהֲרֹן וְאֶל מִרְיָם צְאוּ שְׁלָשְׁתְּכֶם אֶל אֹהֶל מוֹעֵד".

רש"י מעיר שמרים ואהרן לא היו מוכנים ואכן לא היו טהורים: "נגלה עליהם פתאום והם טמאים בדרך ארץ". מתוך החוויה הקשה הזאת של חוסר ההתאמה בין דבר ה' לבין המצב הקיומי של מרים נולדת הצרעת. הצרעת היא התוצאה של גוף שמגיע לא מוכן אל הקדושה, ובעצם הצרעת מעידה על הפער שבין משה למרים.

במובן הזה אפשר לראות את תפילת הרפואה על מרים גם כתפילה של הסרת הדמיון והפנטזיה מעינינו - שלא נרצה להיות במדרגות שלא מתאימות לנו או שלא נדמיין שהן מתאימות לנו. שלא נבקש את מה שעלול לפגוע בנו. שלא נתפלל לבשר שיחריב את בשרנו. שהלב ישאף ויכסוף אל מה שמחיה ולא אל מה שממית. שנדע על מה לבקש ועל מה ממש לא.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם