חטאם של המרגלים

2 pash spies

הרב אמנון בזק

 

קריאת פרשת המרגלים מעוררת שאלה ידועה ומתבקשת: מה היה חטאם שלהמרגלים? המרגלים הרי נשלחו לתאר את הארץ, את יושביה ואת עריה: "וּרְאִיתֶם אֶת הָאָרֶץ מַה הִוא, וְאֶת הָעָם הַיֹּשֵׁב עָלֶיהָ הֶחָזָק הוּא הֲרָפֶה... וּמָה הֶעָרִים אֲשֶׁר הוּא יוֹשֵׁב בָּהֵנָּה הַבְּמַחֲנִים אִם בְּמִבְצָרִים" (י"ג, יח), ובשובם, הן אכן התייחסו לשני התפקידים שהוטלו עליהם. לגבי הארץ, הם דיווחו באופן חיובי: "בָּאנוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר שְׁלַחְתָּנוּ וְגַם זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ הִוא וְזֶה פִּרְיָהּ" (שם, כז), ולגבי העם והערים – הם העלו את הבעיות המציאותיות המתבקשות: "אֶפֶס כִּי עַז הָעָם הַיֹּשֵׁב בָּאָרֶץ וְהֶעָרִים בְּצֻרוֹת גְּדֹלֹת מְאֹד" (שם, כח). מה אפוא הייתה הבעיה במעשיהם?

 

ברמה הפשוטה, הבעיה הייתה בכך שהמרגלים לא הסתפקו רק בדיווח המציאותי, אלא גם הוסיפו פרשנות משלהם, שאותה הם לא התבקשו לעשות: "לֹא נוּכַל לַעֲלוֹת אֶל הָעָם כִּי חָזָק הוּא מִמֶּנּוּ" (שם, לא). המרגלים לא נשאלו אם ישראל יוכלו לעלות אל העם, שהרי בכך אין כל שאלה: ברור, שה' הבטיח לעם ישראל שהם יוכלו לרשת את הארץ, וכל השאלה הייתה על הדרכים כיצד לבצע זאת.

 

אולם נראה ששורש הבעיה טמון במקום עמוק יותר, והמסקנה חסרת האמונה של המרגלים התחילה בשלב מוקדם יותר. בכל מקום ובכל מצב, יש לאדם בחירה מה לראות – את הטוב או את הרע, והוא גם בוחר כמה משקל להעניק לכל צד. כשהמרגלים תיארו את הארץ, הם בחרו במובהק עמדה אחת: בכל מה שנוגע לצד הטוב, הם תיארו אותו באופן לקוני – "וְגַם זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ הִוא וְזֶה פִּרְיָהּ"; אך בנוגע לצד השלילי, הם משתמשים שלוש פעמים במילה "רָאִינוּ": "וְגַם יְלִדֵי הָעֲנָק רָאִינוּ שָׁם" (שם, כח); "וְכָל הָעָם אֲשֶׁר רָאִינוּ בְתוֹכָהּ אַנְשֵׁי מִדּוֹת" (שם, לב); "וְשָׁם רָאִינוּ אֶת הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק" (שם, לג). במילים אחרות, הם 'ראו' רק דבר אחד – ענקים ונפילים, וראייה זו היא שהביא אותם להכרזה – "לֹא נוּכַל לַעֲלוֹת אֶל הָעָם כִּי חָזָק הוּא מִמֶּנּוּ". הבחירה לראות רק את השלילה גם הפכה את הצד הזה לחסר פרופורציה בעליל, שכן בספר יהושע הוקדשו שני פסוקים בלבד להכרתת הענקים, ומכאן שלא היה מדובר בבעיה חמורה כל כך.

 

כך גם מובן עונשם של המרגלים, שהיה מידה כנגד מידה: "אִם יִרְאוּ אֶת הָאָרֶץ... וְכָל מְנַאֲצַי לֹא יִרְאוּהָ" (י"ד, כג). מי שבחר לראות רק את הצד השלילי, ולא 'ראה' שום דבר חיובי בארץ ישראל, בסופו של דבר לא יזכה לראות את הארץ בכלל. מכאן אנו לומדים על החשיבות להביט בעין טובה על המציאות בכלל, ובארץ ישראל בפרט.


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם