בין בלק לפרעה

2 pash

הרב אמנון בזק

פרשתנו פותחת בתיאור חששותיו של בלק בן ציפור מפני עם ישראל, המביאים אותו לבקש את עזרתו של בלעם בן בעור הקוסם. קווי דמיון רבים נמתחים בין תיאור חששו של בלק ובין תיאור חששותיו של פרעה בתחילת ספר שמות. שני העמים חוששים מגודלו של עם ישראל: על מצרים נאמר – "הִנֵּה עַם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל רַב וְעָצוּם מִמֶּנּוּ" (שמות א', ט), ואילו בפרשתנו נאמר: "הִנֵּה עַם יָצָא מִמִּצְרַיִם הִנֵּה כִסָּה אֶת עֵין הָאָרֶץ" (כ"ב, ה), וכן – "וַיָּגָר מוֹאָב מִפְּנֵי הָעָם מְאֹד כִּי רַב הוּא" (שם, ג), ובהמשך – "כִּי עָצוּם הוּא מִמֶּנִּי" (שם, ו). בשני המקרים התגובה הייתה דומה: "וַיָּקֻצוּ מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (שמות א', יב); "וַיָּקָץ מוֹאָב מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (כ"ב, ג). בשתי הפרשיות פונה המלך אל אנשיו, ומציע דרך לפגוע בעם ישראל: פרעה חושש – "וְהָיָה כִּי תִקְרֶאנָה מִלְחָמָה וְנוֹסַף גַּם הוּא עַל שֹׂנְאֵינוּ וְנִלְחַם בָּנוּ וְעָלָה מִן הָאָרֶץ" (שמות א', י), ובפרשתנו נאמר – "אוּלַי אוּכַל נַכֶּה בּוֹ וַאֲגָרְשֶׁנּוּ מִן הָאָרֶץ" (כ"ב, ו).

כל אחד מהמלכים ניסה להתמודד עם בני ישראל בדרך אחרת. פרעה נקט דרך של שעבוד והרג, ואילו בלק מנסה לפעול בדרך של קסמים וכשפים. שני המלכים נכשלו במאמציהם, וכפי שכבר אמרו חז"ל: "פרעה ציווה – ה' לא ציווה, אלא וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ (שמות א', יב)... בלק ובלעם ביקשו לקלל את ישראל, וה' לא ביקש" (תנחומא תולדות סי' ה). מכל מקום, יש לבחון את השאלה, מדוע הקבילה התורה בין שתי הדמויות?

נראה שהנקודה המרכזית שהתורה מבקשת להדגיש בתחילת הפרשה היא ביחס לטעותו הבסיסית של בלק. פעמיים מופיעה טענתו של בלק ביחס ליציאת מצרים, הן כאשר הוא אומר לבלעם – "הִנֵּה עַם יָצָא מִמִּצְרַיִם..." (כ"ב, ה), הן כשמצטט בלעם בדבריו אל ה' את דברי בלק – "בָּלָק בֶּן צִפֹּר מֶלֶךְ מוֹאָב שָׁלַח אֵלָי. הִנֵּה הָעָם הַיֹּצֵא מִמִּצְרַיִם..." (שם, י-יא). והנה, בנאומיו של בלעם חוזרת פעמיים הטענה ההפוכה: בני ישראל לא יצאו ממצרים, אלא הוצאו ממצרים – בידי הקב"ה: "אֵ-ל מוֹצִיאָם/מוֹצִיאוֹ מִמִּצְרָיִם כְּתוֹעֲפֹת רְאֵם לוֹ" (כ"ג, כב; כ"ד, ח). החזרה הכפולה על טענה זו מוכיחה שהיא עומדת במרכז דברי בלעם לבלק. כל נקודת המוצא של בלק היא ראייה חילונית של המציאות, בלא הבנה מעמיקה שה' הוא שהוציא את בני ישראל ממצרים.

משום כך, התורה מקבילה את בלק לפרעה, המלך הראשון שהכריז "מִי ה' אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקֹלוֹ... לֹא יָדַעְתִּי אֶת ה' וְגַם אֶת יִשְׂרָאֵל לֹא אֲשַׁלֵּחַ" (שמות ה', ב). חוסר ההכרה בה' הביא לטעותו של בלק, ממש כמו טעותו של פרעה. לו היה בלק מסיק את המסקנות הנכונות מיציאת ישראל ממצרים, לא היה נאלץ להגיע להשפלה על ידי בלעם הקוסם.

צילום: תחריט עץ מכרוניקת נירנברג (1493)

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם