פשט ודרש

 פשט ודרש משמשים בערבוביה

הרב יניב חניא

פעמים רבות בדרשת הזוהר הצבענו על מקרים שבהם יש קושי ב"פשט", ובעקבותיו הזוהר דורש את הפסוקים במבט עליון. יש גם פסוקים שהזוהר דורש במבט עליון ללא קושי בפשט. אבל בדרך כלל הכיוון היה אחיד - או לדרוש במבט "פשטי" או במבט עמוק של הסוד. בפרשת תרומה ישנה דוגמה מדהימה ל"ערבוב", בעקבות קושי בשני הצדדים.

וכך אומר רבי אלעזר: "וזאת התרומה אשר תיקחו מאִתם - קשים הפסוקים, אם נקרא (את כל הפסוקים) בסוד התחתון, הפשט, הם קשים, ואם נקרא את כל הפסוקים בסוד העליון, הם לא ברורים... 'דבר אל בני ישראל וייקחו לי תרומה' - בסדר; 'מאת כל איש'... 'תיקחו את תרומתי' - קשה (ביאור הסולם: שהרי משמע מפסוק זה שהתרומה כבר אצל בני ישראל... בתחילה הם צריכים לקחת תרומה וכאן משמע שהתרומה אצלם וצריך לקחת אותה מהם). 'אשר תיקחו מאתם' - קשה! אלא 'וייקחו לי תרומה', אלו בני ישראל. 'מאת כל איש', מהמלאכים. בני ישראל צריכים לקחת את הכוחות העליונים מהמלאכים ולהורידם לארץ. 'מאת כל איש', אלו מיכאל, גבריאל וכו'...".


רבי אלעזר מנסה לקרוא את הפסוקים של לקיחת התרומה בשני אופנים, במבט פשטני ובמבט עליון, שלפיו הכוונה למלאכים עליונים, ובשניהם יש קושי. ולכן צריך "לערבב" פשט וסוד, עולם תחתון עם עולם עליון. בני ישראל לוקחים את התרומה, כמו שנראה בעולם התחתון והמעשי שלנו, אולם הם לוקחים אותה גם מהעולמות העליונים (בהמשך הזוהר דורש כל חומר וחומר שבני ישראל לוקחים במבט עליון, מה זה "זהב", מה זה "כסף" וכן הלאה). ומה שמדהים ומרעיש במיוחד הוא שרק ה"ערבוב" של העולמות מוליד פשט מתקבל בפסוקים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם