לכוון לדעת עליון

 

הרב ינון מדר, ראש המכינה הקדם-צבאית חמדת


"וַיִּחַר אַף מֹשֶׁה וַיַּשְׁלֵךְ מִיָּדָו אֶת הַלֻּחֹת וַיְשַׁבֵּר אֹתָם תַּחַת הָהָר" (שמות ל"ב, יב).


לא נעסוק בשאלת חטא העגל עצמו אלא בדרך שבה מוביל משה רבנו את ישראל לאחר החטא, מה עושה משה כשהעם שלו חוטא בחטא החמור ביותר "לא תעשה לך פסל וכל תמונה".
שאלה נוספת: מדוע שברי הלוחות נמצאים יחד עם הלוחות השניים בארון הברית, הרי הם העדות לחטאם של ישראל בעגל? האם לא היה ראוי לגנזם?


בסוף פרשת וזאת הברכה בספר דברים מתאר הפסוק האחרון את גדולתו של משה רבנו: "וּלְכֹל הַיָּד הַחֲזָקָה וּלְכֹל הַמּוֹרָא... אֲשֶׁר עָשָׂה מֹשֶׁה לְעֵינֵי כָּל יִשְׂרָאֵל" (דברים ל"ד, יב). רש"י מסביר כל חלק מחלקי הפסוק. "'לכל היד החזקה' - שקיבל את התורה בלוחות בידיו. 'ולכל המורא הגדול' - נסים וגבורות שעשה במדבר. 'לעיני כל ישראל' - שנשאו לבו לשבור את הלוחות לעיניהם והסכימה דעתו של הקב"ה לדעת משה... שנאמר 'אשר שיברת' - יישר כוחך ששיברת". לכאורה מוזר, מדוע רש"י מתאר את שבירת הלוחות כמעשה הגדול ביותר של משה? האם עשר המכות וקריעת ים סוף אינן גדולות יותר?


אחרי ארבעים יום וארבעים לילה בהר סיני, משה עומד מול העם הרוקדים לעגל. הוא זוכר את מטרת שליחותו להביא תורה לישראל. הכישלון של חטא העגל הוא מבחן המנהיגות של משה. משה מבין מדעתו שאם הלוחות קיימים ובהם כתוב "לא יהיה לך פסל וכל תמונה" אז ישראל חייבים מיתה רחמנא ליצלן. מאידך גיסא - תורה שנכתבה באצבע אלוקים, לשבר אותה תחת ההר? מבין האפשרויות בוחר משה להעלים את החוק, לשבור את הלוחות. לכאורה הוא ייענש בידי ריבונו של עולם על מעשהו אך משה מבין שהמטרה היא שישראל יקיימו את התורה ולא שהתורה תשמיד את ישראל. אם הם עדיין לא ראויים אז צריך להעבירם "סדרת זהות" – להחזירם לברית אבות ולברר מהי המשמעות של היותם עברים בני אברהם, יצחק ויעקב. מי"ז בתמוז שבו נשתברו הלוחות ועד י' בתשרי שבו יורד משה עם לוחות השניים, ישראל עוברים תהליך של תשובה שבו הם הופכים להיות ראויים לקבלת לוחות שניים.


במדרש תנחומא על פרשת כי תשא מדמה בעל המדרש את ישראל בחטא העגל לכלה שזינתה תחת חופתה. הדימוי של משה הוא של שושבין הכלה. הוא בוחר לקרוע את הכתובה ובכך לבטל את מחויבות הכלה לנישואין. אז, כרווקה, מדריך השושבין את הכלה לכפר על חטאה וממקום של תשובה לחזור לחופה חדשה. משה נדרש לכוון לדעת עליון, נגד החוקים הכתובים. הוא מבין מדעתו ששבירת הלוחות היא הדרך להצלת ישראל. לכן שברי הלוחות המצויים בארון עם הלוחות השניים הם הסמל לדורות – הכישלון של חטא העגל הוא מנוף בתהליך החינוכי המוביל לתוצאה הסופית של קבלת התורה.


שוחרי תורתו של הרב אשכנזי המעוניינים לשמוע שיעורים בקולו יכולים להוריד את השיעורים מהאתר של מכון מניטו: www.manitou.org.il

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם