צילו מרובה מחמתו

 m 3 yuval f

הרב יובל פרוינד

סוכה על שום מה? על שום הסכך. לומר לך: האור האלוקי אינו שורף ואינו אונס עצמו על אחר אלא מציץ מבין החרכים ומתגלה אלינו קמעא קמעא ובדממה דקה. "נוגע ואינו נוגע", נוכח–נעלם. זו תכונת ההנהגה הא-לוהית בעולם, כפי שנאמר בשירת האזינו: "כנשר יעיר קנו, על גוזליו ירחף", ורש"י מבאר במקום: "נהגם ברחמים ובחמלה כנשר הזה רחמני על בניו ואינו נכנס לקנו פתאום עד שהוא מקשקש ומטרף על בניו בכנפיו בין אילן לאילן בין שוכה לחברתה כדי שיעורו בניו ויהא בהן כח לקבלו.. אינו מכביד עצמו עליהם אלא מחופף נוגע ואינו נוגע".

האור האלוקי מסוכך ומגן, מסתיר מה שצריך שלא תראה וסופג את מה שאינך מסוגל לעמוד בו. אינו נותן לאדם את מה שמגיע לו אלא את מה שהוא יכול להיבנות ממנו

זו הנהגת הרחמים והחמלה. זו שנושאת את העולם ברחמה ומזינה וממלאת אותו חיים ומשאירה את האדם לגלות אותה בדעתו בתהליך איטי ומדורג. זו התגלות שאינה מכבידה אלא מחפפת, נוגעת לא נוגעת. והכול מכוון לנקודה אחת: לעורר את האדם באופן כזה "שיהא בהן כוח לקבלו". לא לשבור, לא להשתלט, לא להבהיל ולא למחוץ. רק אחרי שהוא די גדול וחזק מבפנים, רק אחרי שיש לו כוח לקבלו, רק אז, אחרי שנתן סימנים מוקדמים ורשרש בענפי עץ החיים כמה פעמים, רק אז הוא מתגלה בעדינות, נוגע לא נוגע. אפשר ממש להרגיש את הנגיעה–לא נגיעה הזאת כשנכנסים לסוכה.

סוכה על שום מה? על סום הסכך. לומר לך: האור האלוקי מסוכך ומגן, מסתיר מה שצריך שלא תראה וסופג את מה שאינך מסוגל לעמוד בו. אינו נותן לאדם את מה שמגיע לו אלא את מה שהוא יכול להיבנות ממנו. כפי שנאמר בשירת האזינו: "יפרוש כנפיו יקחהו", ורש"י מבאר במקום: "כשבא ליטלן ממקום למקום אינו נוטלן ברגליו כשאר עופות לפי ששאר עופות יראים מן הנשר שהוא מגביה לעוף ופורח עליהם לפיכך נושאן ברגליו מפני הנשר אבל הנשר אינו ירא אלא מן החץ לפיכך נושאן על כנפיו אומר מוטב שיכנס החץ בי ולא יכנס בבני".

הקב"ה מסוכך עלינו ומוכן לעיתים לנקות אחרינו, ובלבד שלא ניפגש באופן כזה שלא נוכל לקום לאחר מכן. אפילו אם אנחנו אשמים, אפילו אם הבאנו את זה על עצמנו, כרגע זה לא משנה, העיקר שה'חץ' לא יגיע ליעדו. ההגנה הזאת שעוטפת ומסובבת את האדם אינה באה ליטול ממנו את האחריות או להשאיר אותו תחת כנפי השכינה ללא יכולת התנהלות עצמית. זו הנהגה שמכילה את הטעות האנושית, שמכירה בחטא ושבונה את מסלול התשובה באופן כזה שהוא יהיה עביר וראוי לרגלי אדם. זו הנהגה שמרגיעה ומזכירה שלא הכול עליך ושאפשר ב"צל שדי" להתלונן. אפשר ממש לחוש את החיבוק המסוכך הזה כשנכנסים לסוכה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם