למי קראת פרה?

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

מאז ומתמיד נהגו בני האדם לכנות את צאצאיהם בשמות בעלי חיים, אשר תכונותיהם וחשיבותם היו להם מקור השראה. נקודת המוצא הבסיסית היא ששמו של אדם הוא כבודו ובעל משמעות חיובית (משלי כב, א; קהלת ז, א), אף אם נדמה לנו כיום שחלק מהשמות המקראיים הם בעלי משמעות שלילית או מוזרה.

קביעת השמות היא תלוית תרבות, ומשקפת את נוף מולדתו של האדם ואת התפיסות שהיו מקובלות באותה תקופה. כך אפשר גם להראות את התמורות שחלו בהעדפות השמות האהודים והמקובלים. למשל, אנשים שנקראו בשם בעלי חיים שבמשק האדם נפוצים יותר בסיפורי האבות ועד לראשית תקופת המלוכה.

המקרא משופע בדוגמאות של בני אדם הקרויים בשם בעלי חיים - כארבעים במספר. בפרשתנו מתואר בהרחבה בית לבן, כמשפחה הקשורה לתרבות רועי הצאן ולגידול בקר, והדבר בא לידי ביטוי בשמות בני המשפחה. פירוש שם אחותו רבקה הוא עֶגלה, ובמיוחד שם תואר לעגלה שמנה ומפוטמת, וברבים מוכר המושג "עֶגְלֵי מַרְבֵּק" (מלאכי ג, כ). קבוצת בקר נקראת "רְבָקָה" (משנה, עירובין ב, א) והוא גם מקום רפת הפיטום (תוספתא, פרה ב, ג). לבסוף, שורשה רב"ק הוא בשיכול אותיות "בקר", כינוי לכלל הבהמות הגסות. השם "עגלה" היה מאוד אהוד בקרב הנשים, וכך נקראה אחת מנשות דוד (ש"ב ג, ה). שמשון מכנה את אשתו "עגלתי" (שופטים יד, יח) ומצרים כונתה בפי הנביא ירמיהו: "עגלה יפה-פיה" (מו, כ).

פירוש השם רחל, שהייתה רועת צאן (כט, י), הוא כבשה בוגרת (בראשית לא, לח), ואילו לאה היא פרה על פי האכדית והאוגריתית. ייתכן שגם שם אביהן "לבן" קשור לצבע הצחור שהיה דומיננטי בקרב הכבשים השכיחות בעת העתיקה, בניגוד למיעוט בעלי הכתמים (השוו בראשית ל, לז).

בשמות של חיות הטהורות נקראו כמה נשים, כמו צביה אמו של המלך יהואש (מ"ב יב, ב), יעל אשת חבר הקיני (שופטים ד, יז) ויעלה (עזרא ב, נו). השם תחש (בראשית כב, כד) נגזר ללא ספק משם בעל חיים שממנו הפיקו עור יוקרתי. אנשים נקראו גם על שם בהמות טמאות, ששימשו למשא לרכיבה, בשל ערכם וחשיבותם, כמו בֶּכֶר בן בנימין (בראשית מו, כא). בין שמות ראשי בני ישראל נמנו: גדי בן סוסי ועמיאל בן גמלי (במדבר יג, י-יא). אחד הדימויים של הדוד לתיאור יופייה של הרעיה הוא: "לסוסתי ברכבי פרעה" (שה"ש א, ט). קשה להניח שמישהו בימינו היה מעז לכנות את רעייתו ואת ילדיו בשמות אלה... לשמות אלה אפשר להוסיף שמות אנשים מכובדים שנקראו בשמות בעלי חיים שכיום נחשבים למאוסים, כמו חולדה הנביאה, עכבור ושפן (מל"ב כב, יד).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם