השם, העצמיות וסוד הגאולה

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

התורה מציינת שהכישרון הגדול של אדם הראשון היה לקרוא שמות. מהו סוד ה"שם"? בשונה מתכונות וכישורים, כחכם או גבוה, שמתארים קווים מדמות האדם ומלמדים על אופיו וצורתו, השם הוא כביכול "ריק", ואינו מתאר כלל את האדם. מצד שני, אנו חשים שהוא הדבר הקרוב ביותר לעצם האדם. כך, כשאנו פונים למישהו באמצעות תארים, כמו "היי, אתה, הבחור הגבוה", או "הלו, איש עם שיער חום", אנו חשים זרות וניכור, כאילו מסתובבים סביב האדם בלי לגעת בו. אך כשאנו קוראים בשמו, אנו נוגעים בו ממש. השם הוא ערוץ התקשורת הישיר עם ה"אני העצמי", הוא מילה עמוקה מאוד, שחודרת אל העומק האין-סופי של האדם. לכל איש יש שם - כי יש לו מהות מיוחדת, בשונה מבעלי חיים, שיש שם רק לכלל המין.

ה"אני" שלנו הוא אין-סופי, כי הוא ניצוץ אלוקי, לכן אפילו האדם עצמו לא יוכל לתופסו ולהשיגו. השם הוא המתווך, ממשק אל ה"עצם", המחבר בין האני הנעלם ובין התודעה של האדם. מכאן נבין את מה שהספרים הקדושים מלמדים, שהאדם בעצמו צריך לזכור את שמו, עד כדי כך, שהשאלה הראשונה שנשאל לאחר צאתו מהעולם היא מה שמו. והרשעים, כך כתוב, אינם יודעים להשיב על שאלה זו.

לזכור את השם באמת, זה לזכור מי אתה, ושכחת השם היא שכחת המהות העצמית, התנכרות ל"אני" האמיתי, תוך הימשכות אחר עולמות זרים ונוכריים. כשהאדם רותם את כל כישרונותיו בשביל לממש את מי שהוא אינו באמת, זוהי "גלות" שעליה נאמר "ואני בתוך הגולה" - ה"אני" קבור במעמקים, תחת הררי עפר ואבק, המסתירים את אורו וקדושתו. אין שמחה כמו הגאולה, כי היא גילוייה של נפש, נאמנות מוחלטת לאני העצמי. לכן, הגאולה היא גאולת השם, והגלות - גלותו של השם.

ומכאן לספר שמות, שאנו עומדים בפתחו, וכל מהותו מקופלת בשמו. הרמב"ן מלמד שספר שמות הוא ספר הגאולה, שבו עם ישראל יוצא משעבוד מצרים, אל הגאולה השלמה. הגלות מתחילה בתיאור - "ואלה שמות בני ישראל הבאים מצרימה", ללמדך שהשמות שלנו ממש נכנסו למצר ולגלות קשה. המחשה נוראית לכך חווינו אצל הצוררים הנאצים ימ"ש, שהתנכרו לשמות שלנו, הפכו אותנו למספרים, ובכך ניסו למחוק את הזהות שלנו כבני אדם, ברואים בצלם אלוקים.

ואולם, לא רק השם של ישראל גלה, אלא גם השם של הקב"ה - "אנכי ארד עמך מצרימה". כי כשעם ישראל בגלות, גם שמו הקב"ה בגלות, כי הם ההתגלות שלו בעולם, "קודשא בריך הוא וישראל חד". וכשאין לקב"ה שם, אמיתת מציאותו נעלמת והאנושות שוקעת בזרות וניכור כלפיו. כפי שפרעה אמר בגסותו - "מי ה' אשר אשמע בקולו... לא ידעתי את ה' וגם את ישראל לא אשלח". בתוקף הגלות הקשה נשכח שם ה' גם מישראל, עד שמשה שואל את הקב"ה מה שמו, ומבקש ללמדו את ישראל.

ספר שמות מגולל את גאולת השם בשלמותו - וסדר הגאולה מהחוץ אל הפנים - תחילתו בגאולת מצרים, שהיא התגלות שמם של ישראל, הזהות הלאומית, חג הפסח. דווקא לאחר מכן, מתוך החיבור לשם שלנו, נוכל להעמיק פנימה, אל השורש האין-סופי של שמנו - שמו של הקב"ה, שהתגלה במתן תורה - "אנוכי ה' אלוקיך", בחג השבועות. לאחר מכן תבוא הגאולה לשלמותה - במשכן, כשיתאחדו שני השמות, כגוף ונשמה, והאור הגדול הזה יתגלה גם בשמות הפרטיים, בגוון הייחודי של כל אחד מאיתנו, כפי שנרמז בחושן המשפט: "ונשא אהרן את שמות בני ישראל בחושן המשפט על ליבו". זהו חג הסוכות, שלכל אחד סוכה, והוא עטוף באור השכינה המופיע באישיותו הייחודית.

מספר שמות נלמד לדורנו, שבו זהותנו הלאומית נולדה והופיעה - שלא בכך סיימנו את דרכנו, ואתגרי השעה הם חבלי לידה של רבדים עמוקים יותר, ובהם נתוודע אל שמנו, אל שם ה' שבקרבנו, ובכך בעזרת ה' נאיר אור גדול, לכל ההוויה כולה, בבית הגדול והקדוש שנקרא שמך עליו, ביום שבו יהיה ה' אחד ושמו אחד.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם