על ספר במדבר ויום ירושלים Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

ספר במדבר הוא ספר 'ההליכה בדרך' - לא היעד הסופי, אלא הדרך, כשעדיין יש חסרונות וקשיים. ספר זה הוא חלק חי מהתורה ומקדושתה, שכן דבר ה' מאיר את כל החיים, והתורה כוללת בקרבה גם את הדרכת מצבי החיים החסרים והקשים.

טבעו של האדם שהוא מבקש את המנוחה והנחלה. האדם משתוקק לשלמות. אכן, הנשמות שלנו מחוברות בפנימיותן אל השלמות העליונה, שלמות אין סוף ברוך הוא, וממילא הן כמהות וצמאות מאוד להגיע אל השלמות. עובדה זו עלולה לגרום לאדם חולשה גדולה בשעה שהוא נחסם בדרך ונתקל בקשיים. האדם חולם על השלמות, וכאשר הוא נתקל בחסרונות ובבעיות, הוא מתייאש ומתמלא תסכול ויגון. אין נפשו חפצה כלל להיות במצב שאיננו שלם.

חשוב לדעת, שיש מצב נפשי של מנוחה ויש מצב נפשי של עמל והתקדמות. אינו דומה מצבו הנפשי של אדם כשהוא בביתו למצבו הנפשי של אדם המצוי בחוץ, בדרכים. כשהאדם נמצא בדרך - הוא יודע שדרושים ממנו מאמץ ועמל. כמו כן הוא יודע שהמצב איננו מושלם, כך שהוא מתרצה גם במעט טוב. לעומת זאת, כשהאדם בביתו הוא מצפה לשלווה ומנוחה, איננו מוכן לעמל ולהתמודדות שמצויים בדרכים.

עיקר עבודת האדם הוא בינו ובין עצמו - להכין את נפשו אל חיי העולם הזה. הכנת הנפש דומה ללבישת בגדים. אם קר בחוץ - לובשים בגדים חמים. הכנת הנפש להתמודדות עם קשיי החיים היא הנקודה המרכזית בהצלחה בהתמודדות. אם אדם יודע בנפשו שבעולם הזה הוא נולד לעמל, הרי שהוא גם ימצא את הכוחות לעמול, להתמודד ולהצליח. אולם אם בפנימיות לבבו הוא מדמיין שהוא נולד למנוחה ולהנאה, הוא ימאס מאוד בכל דרישה לעמל ועבודה, וממילא גם לא יצליח לגייס את כוחות הנפש להתמודדות.

כשהאדם מדמיין שהגיע אל המנוחה והנחלה, אין לו כוח להמשיך בדרך, משום שנפשו אינה מוכנה לכך. דבר זה נכון גם בדורנו - מאמצים כבירים וגדולים עשה עם ישראל כדי לעלות ארצה ולבנותה. כשהיה ברור שאנו 'בדרך' אל היעד, היה כוח רב להתמסר למשימות, וגם להקריב למען בניין הארץ. לאחר השלב הזה, ניצבת שאלת עומק – האם אנחנו עדיין בדרך, או שהגענו ליעד?

מי שסבור שהיעד הסופי הוא בניין הארץ, הרי שכעת נפשו מבקשת לקצור בהנאה את פירות המאמץ, שהלא הגיע למחוז חפצו; הוא דומה למי שהסיר את בגדי המלחמה ונעל את נעלי הבית ומבקש לנוח. ממילא, אם יתגלגלו עליו קשיים והתמודדויות - הוא עלול להרגיש קוצר רוח וחולשה רבה, ולא יהיה לו כוח להתמודד. לעומת זאת, מי שיודע שלאחר יום העצמאות מגיע גם יום ירושלים, מי שיודע שהיעד האמיתי הוא שיהיה 'בית ה' בראש ההרים, ונהרו אליו כל הגויים', יודע היטב שעדיין לא הגענו אל המנוחה ואל הנחלה. ממילא הוא עודנו חדור בכוחות עשייה ובמוכנות לאתגרים ולקשיי הדרך. הוא עדיין לא חלץ את נעליו שנעל בראשית ימי שיבת ציון. הוא חדור באותה מסירות שהייתה לדור הראשון, ונשמתו חיה את מאמר דוד המלך - "אִם אָבֹא בְּאֹהֶל בֵּיתִי... אִם אֶתֵּן שְׁנַת לְעֵינָי... עַד אֶמְצָא מָקוֹם לַה' מִשְׁכָּנוֹת לַאֲבִיר יַעֲקֹב".

זו נקודה חשובה מאוד שמשפיעה רבות על רוחו של הציבור ושל מנהיגיו. ככל שנדע טוב יותר את היעד האמיתי, כך נבין היטב שאנו מצויים בדרך, וממילא נתמלא בכוחות המתאימים להליכה בדרך. כמו הכוחות שפיעמו בציבור בתקופת בניין הארץ לפני כמה עשרות שנים.

העיקרון הזה נכון גם לכל אחד מאיתנו במסע החיים שלו. חז"ל מרבים ללמדנו שהעולם הזה הוא מקום העמל, ויש מי שמנסה לפתות אותנו בכך שיתאר לנו שאנו בגן עדן.

האושר האמיתי טמון בדברי חז"ל, וככל שנפנים זאת, כך יהיו לנו הכוחות לאתגרים, חוסן מהקשיים ואף שמחה בעמל. וכך כתב הלש"ו: "וזה לימוד גדול להאדם לקבל עליו דין שמיים במה שנסבב עליו סיבות שונות כמה פעמים אשר על ידי זה נופל ממדרגתו בהכרח ויש לו ניסיונות גדולים מכפיית היצר. כי כל זה הוא מהעבודה המוטל על האדם פעמים באופן זה ופעמים באופן זה, פעמים בצער ופעמים ברווח. ועל זה נאמר 'בְּיוֹם טוֹבָה הֱיֵה בְטוֹב' (קהלת ז יד), ורוצה לומר לשמור את אותו העת כבבת עיניך. 'וּבְיוֹם רָעָה רְאֵה' (שם), להתחזק עצמו בכל האפשרי".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם