האור, הארון והמנורה Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

הפרשה מתחילה בהדלקת המנורה, וידוע שנר המערבי היה פונה לכיוון קודש הקודשים, להורות שהוא שואב את האור ממקור הקודש – מהארון.

ארון הברית נעלם מעיני כל חי. הוא הוא האור בעצמותו ובקדושתו. עד כדי כך שאנו מוצאים בפרשתנו שמשה רבנו מכנה את ארון הברית בשמו של הקב"ה: "וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָאָרֹן וַיֹּאמֶר משֶׁה קוּמָה ה'" (במדבר י, לב). ארון הברית הוא אור התורה, ממד הקדושה העליון העומד מעל כל גדרי העולם הזה בעצמו. ממנו נמשכת ההארה של המנורה. המנורה היא המפרטת את בחינת האור העליון וממשיכה ממנו את החיות אל העולמות כולם. המנורה היא סוד הנר, "נֵר מִצְוָה". היא מאירה את השמן, את הממד החומרי, ומקדשת אותו. המנורה מושכת את האור הסובב כל עלמין, בחינת הארון, ומקנה לו בחינת גבול ומידה הרמוזים בסוד שבעת הקנים, שהם שבעת הממדים של העולם הזה.

הנר המערבי הוא בחינת שבת קודש, בחינת האור השרוי בתוך העולם הזה, ואילו ששת הקנים הם שאר ששת הממדים של העולם הזה: ארבע רוחות השמיים ומעלה ומטה. וכך המנורה מושכת את האור הבלתי מוגבל ומקנה לו בחינת גבול כדי שיוכל להתאים ליכולת הקליטה של העולמות כולם. המנורה היא השורש לבחינת ממלא כל עלמין, אשר ממלא את העולמות כולם בתוכם, חודר לתוך מעבה החומריות עצמה ומקדשה ומזככה.

נטיית הנרות אל מול הנר המערבי ונטיית נר המערבי אל מול קודש הקודשים מרמזים לנו על סדר המשכת האור מהאין-סוף אל העולמות הסופיים והמוגבלים. מהממד הנעלם והנסתר, שהוא עצמות האור, הוא מקור האור ממש, נמשך קו אור אחד אל הנר המערבי, אל נקודת הקודש שבתוך העולם הזה עצמו, בחינת שבת קודש. וממנו נמשכים ומתפרטים קווי אור אל כל גבולות העולם הזה, שישה קנים, שישה קווי אור, להאיר פני תבל ומלואה.

סוד הדלקת הנרות רמוז בפסוק "כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו" (תהלים קלג, ב). הפסוק מורה לנו שהשמן יורד מעילא לתתא, ממקור עליון ונעלם אל המציאות התחתונה. הראש מרמז על המקור העליון והנעלם. הזקן מרמז על כוח ההמשכה המאיר את האור של הראש למטה. לכן הזקן גדל בתחתית הראש, ונמשך ויורד על גוף האדם. הגוף מרמז על המידות, על כוחות החיים של העולם הזה, האהבה, הגבורה ויתר כוחות החיים, וכך השמן יורד מהראש ונמשך על הזקן. זה הרמז להמשכת האור מהארון אל המנורה.

כמו כן אותיות 'הארֹן' הן אותיות 'אהרן', והיינו שאהרן הכוהן מושך את האור שבארון ומאירו אל העולמות. לכן גם 'אהרן' הוא אותיות 'נראה', והיינו ש'הארן' 'נראה' ומתגלה בעולמות מכוח ההמשכה שאהרן הכוהן ממשיך את השפע. אם כן, המשכת האור מהראש לזקן רומזת על המשכת האור שבארון אל הנר המערבי, שהוא סוד הזקן, קו האור שבמרכז הנמשך מקודש הקודשים אל המנורה. ומהזקן האור יורד על המידות, על כללות שש המידות, בחינת ששת הקנים.

הדלקת המנורה הייתה בשמן זית. השמן מבטא את הא‑להות הגנוזה בעולם הזה. דבר זה נרמז בטבעו של השמן, שהוא צף למעלה ואינו מתערבב עם חומרים אחרים. מאז חטאו של אדם הראשון כל החומרים שבעולם הזה מעורבבים טוב ורע. השמן הזך מבטא את החומר כשהוא מזוכך ונקי. נמשלו ישראל לשמן להורות לנו שלמרות היותם בעולם הזה, וגופם עלול להיאחז ברע ובטומאה, עצמיותם מעולם לא התלכלכה ולעולם לא תתלכלך.

עם ישראל זך וטהור, צף מעל הנמיכות של העולם הזה. חטאו של איש ישראל דומה לשמן שערבבוהו במשקאות אחרים. לרגעים קצרים הכול בתערובת אחת, ומייד השמן נפרד ועולה למעלה, מבדיל עצמו מהמשקאות האחרים. כך גם עם ישראל, רוח התזזית שנכנסת בו דומה לכוח המערבב את השמן עם המשקאות האחרים. ואולם מייד כשהרוח פוסקת שוב עולה ובוקעת הקדושה, ועם ישראל שב לה' וחוזר לטבעו העצמי שדבוק בה' בשלמות.

'השמן' אותיות 'נשמה' – כל אחד מישראל הוא נר, כמאמר הכתוב "נר ה' נשמת אדם", ויש בו שמן, שהוא נקודת השייכות לאלוקות. עבודת המצוות מדליקה את האש וחושפת את השמן, את אור הנשמה, ומחברת את האדם לה' יתברך. שנזכה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם