טענת קרח Featured

 2 reuven sason

טענת קרח – האסטרטגיה הערמומית של השקר

הרב ראובן ששון

הזוהר מלמד ששקר בלי גרעין אמת אינו יכול להתקיים, וטענה ללא יסוד אמיתי איננה יכולה להיות איום. בתוך טענתו של קרח הוא הכניס יסוד גדול מאוד: "כל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדשִׁים וּבְתוֹכָם ה'", הוא נגע בנקודה הפנימית ביותר, בעצם סגולת ישראל, שבה אין לכאורה הבדל בין משה ואהרן לשאר העם. אלא שזה היה ניצול ציני של יסוד קדוש במטרה לשרת שקר גדול מאוד, והוא מה שטען: "וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ עַל קְהַל ה'". שאין מקום להבדלי מעמדות בעם ישראל.

זה נכון שכל העדה קדושים בסגולת עם ישראל, אך זוהי קדושה נעלמת, וכדי שתתגלה בפועל דרושים מאמצים כבירים של עילוי וזיכוך. הרי זה כגרעין של פרי, שאומנם כל סגולות העץ טמונות בו, אך בלא תהליך צמיחה יישאר בגולמיותו. טענתו של קרח דומה למי שאומר שאין הפרש בין גפן רעננה ומשובחת לגרעין של עינב, שכן בשניהם קיים אותו פוטנציאל.

בעולם הנסתר יש קדושה עצמית בכל אחד מישראל. אך אנו חיים בעולם הגלוי, ובאמת זהו עיקר השבח של ישראל, שירדנו לעולם הזה כדי לגלות את הקדושה בפועל – להגשים בחיים את סגולת הנשמה. מצד קדושת הנשמה אין לאדם שום שבח ושותפות, כי הנשמה נוצרה בקדושה מוחלטת וקבועה. עיקר פריו של האדם בעמל חייו הוא דווקא בהופעת הקדושה הזו ברבדים הגלויים, והרי זה כגן המצמיח את הגרעין לעשותו עץ יפה תואר ורב דליות.

מצד העולם הגלוי, בסדר התגלות הקדושה בפועל, יש הבדל עצום בין משה ואהרן לשאר העם. ובגדולתם הענקית באו להדריך ולהוביל את כללות העם, רועים נאמנים שמחברים כל אחד לנשמתו ומסייעים לו לגלות את הקדושה האצורה בו. כולנו חייבים לקבל מתלמידי חכמים, להיות מושפעים מאנשים גדולים מאיתנו, ובכך נוכל גם אנו להתעלות ולגלות את הקדושה הגנוזה בנו.

זהו הסדר המחויב עד שתבוא העת שתתגלה הפנימיות בגילוי גמור, ועליה נאמר "וְלֹא יְלַמְּדוּ עוֹד אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ... כִּי כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְטַנָּם וְעַד גְּדוֹלָם" (ירמיה לא, לג). אך עד אז האדם צריך לקבל עול, לעשות לו רב ולקבל תורה מתלמידי חכמים. אנו צריכים לצאת בעקבי הצאן, ללמוד מהגדולים וללכת בעקבותיהם.

האמירה "כָל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדשִׁים וּבְתוֹכָם ה' וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ" מתכחשת לצמצום, לעולם הזה, שבו הקדושה נעלמת. היא מתכחשת להדרגתיות שבהתגלות הקדושה. קרח ניסה לדלג ישירות אל הקדושה שבמעמקים תוך כדי התכחשות לעולמות הגלויים. הרי זה כמי שטוען שאין צורך לקיים מצוות מפני שהנשמה קדושה וטהורה תמיד, ומה חיתן לה ומה יוסיף לה קיום המצוות של הגוף. או כמי שטוען שאין צורך לתקן את המידות והמעשים כי העיקר שהכוונה טובה, אף שהאדם נכנע בסופו של דבר ליצריו.

מי שמסתכל רק על קדושת הנשמה ומתכחש לממשות של הגוף עלול למחוק לגמרי את עבודת האדם, את עמל זיכוך הטומאה והרע שאוחזים ברובדי החיים החיצוניים, ובכך לגרום להרס העולם ולשקיעה נוראה ברשעות וטומאה. זוהי הצטדקות שקרית שמשמעותה כניעה לכל יצר לב האדם, הרע מנעוריו. הטענה שהנשמה קדושה, והעיקר הוא הלב והפנימיות, אגב זלזול בתיקון החיצוניות, היא טענה מסוכנת מאוד.

קרח השתמש בדבר אמיתי כדי למחוק את ההדרגה בין צדיק לרשע. זהו סילוף נורא. וכך כותב הרב קוק (אורות ישראל ותחיתו טו):

"הקריאה של 'כָל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדשִׁים וּבְתוֹכָם ה'' היתה קריאה לועגת לכל תוכן הקודש ולכל הרוממות וההכנה... הדרושה להיעשות עד שיהיה הקודש מבוסס בחיים באמת, שיהיה מובטח מכל פגם וסיאוב, שלא יהפך לרועץ ולצרה היותר גדולה של העולם".

כלפי חוץ נדמה שקרח האמין מאוד בקדושה. כולם קדושים! הוא מכריז. אך באמת זהו לעג וזלזול לתוכן הקודש. כאילו מספיק לומר "כֻּלָּם קְדשִׁים", וכבר הקדושה נמצאת וגלויה בלי שום עמל ומאמץ.

הקדושה של הנשמה היא מתנת שמיים והיא חבויה בנו תמיד, בלי שום מאמץ מצידנו. אך כדי לגלותה ולהאירה בחיינו דרוש עמל גדול, מאמץ של תורה, זהירות וזריזות, נקיות ופרישות, טהרה וחסידות ועוד. זוהי מסילת הישרים המזכה את האדם לראות עולמו בחייו ולטעום מעונג קדוש נשמתו. אנו אוהבים את ה' מאוד ומוכנים להירתם בכל כוחנו כדי להידבק בו. "וּלְדָבְקָה בוֹ כִּי הוּא חַיֶּיךָ וְאֹרֶךְ יָמֶיךָ"!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם