בלעם Featured

 2 reuven sason

בלעם – ההפך של משה או של אברהם?

הרב ראובן ששון

ידוע שזה לעומת זה עשה א‑לוהים, והרע עומד במקביל לטוב, כהפך הניכר מהפכו. במובן זה בלעם מוכר בדרך כלל כהפכו של משה רבנו: "לא קם נביא עוד בישראל כמשה", אבל באומות העולם קם, והוא בלעם. משה רבנו היה בעל הכוח הרוחני העליון בעם ישראל, אדון הנביאים, ולעומתו בלעם מתואר כיודע דעת עליון, בעל השגה רוחנית עצומה, אך בטומאה.

ואולם חכמים במשנה באבות מעמידים את בלעם דווקא מול דמות אחרת, כהפכו של אברהם אבינו ע"ה: "כָּל מִי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ שְׁלשָׁה דְבָרִים הַלָּלוּ, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ. וּשְׁלשָׁה דְבָרִים אֲחֵרִים, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע. עַיִן טוֹבָה וְרוּחַ נְמוּכָה וְנֶפֶשׁ שְׁפָלָה, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ. עַיִן רָעָה וְרוּחַ גְּבוֹהָה וְנֶפֶשׁ רְחָבָה, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע". כאן אנחנו דווקא רואים את הדגש על תחום המידות וההתנהגות: אברהם אבינו מלמד את תלמידיו עין טובה, ענווה וצניעות, ואילו בלעם מלמד את תלמידיו עין רעה, גסות רוח ותאוות ממון.

מדוע חכמים משנים את המיקוד על דמותו של בלעם מהעמדתה מול משה להשוואתה לאברהם אבינו?

התשובה לדבר עמוקה מאוד. באמת כלפי חוץ נראה שבלעם הפכו של משה: בעל כוחות רוחניים אדירים, נבואה וידיעת דעת עליון, אך בטומאה. ואולם הסיבה העמוקה לכך שמצא עצמו בטומאה הייתה דווקא המידות המושחתות שלו – התאווה וגסות הרוח. כי באמת ללא נפש מתוקנת במידותיה גם כוחות רוחניים אדירים עלולים להפוך לרועץ ולהתהפך מקדושה לטומאה. נמצא שהשורש העמוק נעוץ דווקא בהבדל שבין בלעם לאברהם.

חכמים מלמדים אותנו שבשעה שעלה משה רבנו למרום ביקשו מלאכי השרת להודפו. עשה הקב"ה קלסתר פניו כשל אברהם ואמר למלאכים: אינכם מתביישים ממנו? והלא התארחתם אצלו.

נראה שעומק המדרש בא ללמדנו שמשה רבנו צומח מכוח אברהם אבינו, והיינו שהתורה מפתחת ביציבות דווקא מכוח המידות הטובות. התורה היא אור עצום, ודווקא בגלל עוצמת האור שבה היא חייבת כלי איתן, הגון ויציב שיכול לקבלה ולהאירה בצורה נכונה. אחרת 'מלאכי השרת יהדפוה', והרוחניות עלולה ליפול לטומאה.

העובדה שבלעם אמר "תמות נפשי מות ישרים", ולימדו חז"ל שהייתה זו קנאה באבותינו הקדושים, מראה שבסתר ליבו הוא הבין את יסוד הכוח של עם ישראל, שהוא דווקא ירושת האבות. המידות הטובות – היושר והצדק, האמת והחסד – הן היסודות שעליהם אנו בונים את כל הבניינים הרוחניים האדירים שלנו העולים עדי נבואה והשראת שכינה. הוא שאמר "מה טובו אוהליך יעקב" כשראה את הצניעות שבקרב מחנה ישראל, שאין פתחיהם מכוונים זה כנגד זה. ודבר זה מלמד אותנו את עוצמת הצניעות שלנו, שאפילו אחד שכל כולו עין רעה אינו יכול לעמוד כנגד האור המופלא שבוקע מחיי צניעות וטהרה, עד שבמלוא פיו הוא מודה ואומר "מה טובו אוהליך".

ולסיום הדברים ראוי שנסב את תשומת הלב לעובדה המפתיעה שבתוך כל המאורע הזה, שבו שילבו ידים שני רשעים בעלי כוחות אדירים במטרה להזיק לישראל, והם מנסים בכל צורה לפגוע ואינם מצליחים, ולא זו בלבד אלא שהקב"ה הופך את הקללה לברכה ומסכסך ביניהם, כל זה מתרחש בלי ידיעת עם ישראל. עם ישראל "שוכן לשבטיו בשלווה", וסביבו רשעים יתהלכון ויבקשו לפגוע בו.

הדבר הזה צריך ללמד אותנו יסוד גדול מאוד במידת הביטחון בה'. הקב"ה אינו רק 'כתובת' שאנו פונים אליה לעזרה באתגרי החיים, אלא הרבה מעבר לזה: הקב"ה דואג לנו הרבה יותר ממה שאנחנו דואגים לעצמנו, ובעוצם טובו הוא מסיר מעלינו קשיים ומכשולים בלי שנדע כלל מעצם קיומם.

המחשבה שהאדם הוא שדואג לחייו והקב"ה רק 'עוזר' אינה נכונה, והיא נגזרת בין השאר מהעובדה שהאדם אינו יודע כלל את היקף הטוב העצום שהקב"ה מסבב עליו. נביט במערכת הגוף בדוגמה לכך וניווכח לראות שרוב התפקוד – זרימת הדם, פירוק המזון, חילוף החומרים ועוד – מסור בידיים של הקב"ה, והחלקים שבידי האדם זעומים לעומתם.

מכאן נלמד לכל יתר ענייני החיים. האתגרים המוטלים על כתפי האדם הם החלק הקטן שהקב"ה הניח גם לאדם כדי שיהיה שותף בקידום של עצמו, אך הם זעומים לעומת כל החסד העצום שהקב"ה מקיף בו את האדם באברת חסדו ובגודל טובו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם