האתון ובלעם Featured

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

זכתה אתונו של בלעם שנזכרה 14 פעמים מתוך 34 אזכורי האתון במקרא. האתון, נקבת החמור, נחשבה בהמת רכיבה מוערכת וחשובה מהזכר בשל פוטנציאל הרבייה שלה והאפשרות ליצור פרדים שהיו יקרים ביותר. רכוש הכולל מספר רב של אתונות (ולא חמורים) נחשב סטטוס של עושר (בראשית יב, טז; איוב א, ג; מב, יב). בשל ערכן נשלח שאול לחפש את האתונות האבודות (ש"א ט, ג-ה). ערכן הכלכלי היה כה רב, עד כי דוד המלך מינה שר מיוחד על האתונות (דה"א כז, ל). החמור ניחן בכושר עבודה וסבולת ויכולת עבירות גבוהה (בראשית מט, יד).בנוסף, יצור זה אופיין בנאמנותו לבעליו: "ידע שור קנהו וחמור אבוס בעליו" (ישעיהו א, ג).

מחזה שכיח היה לראות את האתון בכרם הענבים (בראשית מט, יא), כפי שעולה גם בפרשתנו, כאשר בלעם רוכב על אתונו "במשעול הכרמים, גדר מזה וגדר מזה" (במדבר כב כד). האתון, שחשה בסכנה לנוכח מראה מלאך ה' כשבידו חרב, נדחקת אל הקיר ולוחצת את רגלו של בלעם. הוא מכה אותה בידו וכאשר היא מצילה אותו מפני הסכנה ורובצת על הקרקע, הוא מוסיף להכותה נמרצות במקלו. התורה מתארת מצב בלתי טבעי (לדעת הרמב"ם במחזה נבואי, ראו מורה נבוכים, ב, מב) של דו-שיח המתנהל בין האתון לבלעם: "וַיִּפְתַּח ה' אֶת פִּי הָאָתוֹן וַתֹּאמֶר לְבִלְעָם מֶה עָשִׂיתִי לְךָ כִּי הִכִּיתַנִי זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים... הֲלוֹא אָנֹכִי אֲתֹנְךָ אֲשֶׁר רָכַבְתָּ עָלַי מֵעוֹדְךָ עַד הַיּוֹם הַזֶּה הַהַסְכֵּן הִסְכַּנְתִּי לַעֲשׂוֹת לְךָ כֹּה? וַיֹּאמֶר לֹא" (במדבר כב, כח-ל).

2 zohar

האתון מייצגת את הנאמנות לאדוניה, לאינסטינקט חייתי בריא, כושר ראייה חד והפעלת שיקול דעת לנוכח הסכנות שבדרך. בהתנהגותה היא מציגה את בלעם באופן נלעג (ראו רש"י לבמדבר כב, כט): אפילו בהמה כאתון רואה את מה שאינו חוזה בלעם "שְׁתֻם הָעָיִן", גדול נביאי הגויים, שפועל כאן בעיוורון. במצב טבעי אתון אינה מדברת ואדם בעל תבונה ו"רואה" (נביא) כבלעם היה צריך לפעול אחרת. בלעם מייחס לאתון התנהגות עקשנית מפני שאינה מגיבה להכאותיו, אבל לאמיתו של דבר הוא זה שמתנהג במרדנות. האתון רואה את נציג א-לוהים ורובצת לפניו בהכנעה, ואילו בלעם אינו שועה להנחיותיו של הקב"ה; הוא פועל על פי רחשי ליבו וגאוותו, סבור שיוכל לתמרן את הקב"ה ושיוכל לקלל את ישראל.

פרופ' זהר עמר, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה, אוניברסיטת בר אילן

מוזמנים להיכנס לאתר "קדמוניות הטבע והריאליה בישראל": zoharamar.org.il

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם