חלומות על בית מקדש Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

ראוי לכל ירא שמיים שיהיה מצטער וכואב על חורבן בית המקדש. אולם פעמים רבות אנו מרגישים שאיננו מתפללים מספיק מעומק הלב על בית המקדש, ואנו שואלים את עצמנו: כיצד נוכל לחזק את לבבנו לכאוב חסרונו ולהתפלל באמת על בניינו?

לשם הבנת החיסרון יש להבין מה זה בית מקדש ומה היה מצבנו כשהיה בבניינו. ראוי מאוד להשתדל ללמוד על בית המקדש, להבין ערכו ומשמעותו, ובכך יובן ויורגש גודל חסרונו.

בית המקדש הוא המקום שבו מתגלות בגלוי, לעיני כל העולם, הקדושה והאהבה שה' אוהב אותנו. יסודות אלו אומנם כתובים בתורה, אך אלו דברים עמוקים ומופשטים שקשה לתופסם ולחיות אותם בכל ליבנו.

אנו צריכים המחשה, לראות בעינינו את עוצמת האהבה וגודל הקשר שלנו לקב"ה. בלי המחשות כאלו הדבר רחוק ולא נתפס, וממילא אינו חודר מספיק אל הנפש והחיים, להיות נוכח ומשפיע בצורה עמוקה, כפי שראוי להיות באמת. שכן אנו עם סגולה שקדושת הא‑לוהות שוכנת בקרבנו.

אילו היה דבר זה גלוי לעיני כול, היינו נוהרים אל ה' ואל טובו, מתמלאים קדושה, שמחת עולם ואהבת אחים בלי גבול. ולא זו בלבד, אלא שגם אומות העולם היו משתאות מגילוי השכינה, מהא‑לוהות האינסופית שמתהלכת בקרב ישראל, עד שהיו נוהרות ללמוד תורה ודעת ה' מעם ישראל, כמתואר בנביא: "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם".

איזה מצב נפלא, אין מלחמות בעולם, אין פשע ורשע. נתאר לעצמנו איזה עולם מתוק יהיה, שבו, לדוגמה, יוכל אדם להשאיר את מכוניתו פתוחה במשך שעות, עם המפתחות בפנים, בביטחון גמור שאף אחד לא יחמוד אותה, כמתואר בתורה שבעלייה לרגלים לא יהא שום חשש על הנכסים שנותרו בבתים, שכן "לא יחמוד איש את ארצך". עולם ללא מנעולים ומסגרים, ללא חשדות ומזימות, מלא אמון ואהבה, נחת ושלווה. נביאים בקרבנו, אנשי א‑לוהים מתהלכים בינינו, קדושת ה' ממלאת את ליבנו רננה ושמחה, "אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ".

מומלץ מאוד להמשיך את הדמיון הנפלא והמאיר הזה בחינת "הָיִינוּ כְּחֹלְמִים". מצווה גדולה לצפות לישועה, לחלום על בית המקדש ולהתעמק בדמיון המענג על חיי הגאולה, כדוגמת הריקודים ברחבת בית המקדש בשעת תחיית המתים, עם שמחת משפחות נפגעי הטרור, לדוגמה, נפגשות עם יקיריהן, או את המפגש עם גאוני ישראל, ענקי הרוח, אוהבי ישראל בכל ליבם, שמסרו נפשם, רוחם ונשמתם על עם ישראל. זהו איננו חלום אוורירי, הוא מציאות ממשית, הכול יקרה! חלום זה הוא חיבור ממשי לעתיד המזהיר שלנו כחלון ומנהרת זמן הלוקחים אותנו לשם.

חלומות אלו מקרבים את הגאולה באופן ממשי. הם מגדילים את הרצון והתשוקה לראות בהתממשות החזון, וממילא מעוררים אותנו לתפילה מקירות הלב.

מצווה גדולה להתענג על האושר הגאולה השלמה. וככל שנשרטט זאת בפרוטרוט, כך נוכל לחוש

את המצב המאיר שהיינו בו כשעמד המקדש על מכונו. ומתוך החלום המאיר נוכל לשוב אל מצבנו ונראה נא בעצמנו, בחדשות, בוויכוחים ובבלבולים. אין צורך להאריך בתיאור המצב החסר, כי כשחולמים את המצב השלם והמאיר, בבוא כל ישראל לראות את פני ה', אזי תכף כשמתעוררים אל המציאות הנוכחית מתמלאים צער על שהדבר עדיין חלום ועל כל חסרונות ההווה.

ככל שנרבה לחשוב מה יהיה כשיהיה בית מקדש, נתמלא כיסופים והשתוקקות, נכאב את החיסרון, ותפילתנו תהא מקירות לב לבניין המקדש ושלמות הגאולה.

יתר על כן, כך נבין באמת את הרלוונטיות של המקדש, כי נשכיל היטב שהמזור האמיתי לכל תחלואי החברה והדור נעוצים בו. התרופה לקרירות ולניכור היא המשפחתיות העמוקה שתורגש ברגלים, המזור לשעמום ולצריכת תרבות רדודה הוא חוויות הקודש המלאות והעשירות בירושלים, בנגינת הלוויים, בשמחת הרגלים ובעושר חיי השכינה, והוא ימלא אותנו עד שנחוש את החיים בכל מילואם ונצחיותם. שנזכה במהרה לבניין המקדש, אמן!

להרחבה ולהעמקה ראו בספר 'טללי חיים – מקדש מלך' מאת הרב ראובן ששון. על מהות המקדש ואורו ועבודת דורנו לחידושו

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם