ההשמדה העצמית של הרֶשע

הרב יניב חניא


סיפור הריגתו של בלעם הרשע הוא סיפור מופלא, שקשורות בו אגדות חז"ל רבות - חלקן ידועות יותר וחלקן פחות. הזוהר, כשם שהוא מרחיב מאוד בתיאור דמותו של בלעם, מרחיב גם בסיפור המלחמה נגדו והריגתו, ומספר שהיה לא קל להרוג את בלעם, גם אחרי שהורידו אותו מהאוויר שבו הוא עופף: "כיוון שנחת אותו רשע לפני פינחס, אמר לו: רשע, כמה גלגולי רשעה עשית לעם הקדוש... אמר לו לצליה (שליחו של פינחס לתפוס את בלעם. הוא היה משבט דן וידע לעוף באוויר בעקבות בלעם): הרוג אותו, אולם אל תעשה שימוש בשם קדוש כדי להרגו, שהוא לא ראוי שיזכירו עליו שם קדוש... ניסו להרגו בכל מיני דרכים, אולם הוא לא מת, עד שנטל חרב שנחש חקוק עליה משני צדיה והרג אותו. שכך דרכו של הסטרא אחרא - כל מי שהולך אחריה, בה הוא מת".
מובן שמדובר בסיפור עמוק הכולל רבדים שצריך להיות גדול ומקובל כדי להבין. אולם נראה שהעיקרון המדהים שנלמד מהסיפור הוא העובדה שרשעים אי אפשר להרוג בקדושה, ואולי גם לא רצוי. סופם בא להם על ידי העולם שאליו הם קרובים - עולם הרשע. פינחס נמנע מלהרוג את בלעם בעזרת שם קדוש, כי בלעם לא ראוי לכך שהוא יומת על ידי קדושה. ואף על פי שקשה להרוג את בלעם בדרכים אחרות, פינחס עדיין מחפש דרך הקשורה ל"צד האחר" כדי להרגו. הקדושה איננה רוצה "להתעסק" עם הרשע גם כשהיא מנסה להרוג אותו.
ואולי יש כאן נקודה נוספת - סופה של הרשעה, של הצד האכזרי והמרושע, להשמיד את עצמו. בדיוק כמו שכל שלטונות הרוע ואימפריות הרשע בעולם השמידו בסופו של דבר את עצמם, כך יקרה תמיד - הנחש הוא זה שיהרוג את עצמו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם