אני לדודי Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

המילה הראשונה של פרשת ראה נוגעת בעבודת הראייה וההתבוננות, כאומרו "רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם...". פרשת עקב שלפניה פותחת בכוח השמיעה: "וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה". הראייה והשמיעה הן יסודות גדולים מאוד בעבודת ה'. הראייה היא ההתבוננות בשכל, והיא מאופיינת ביכולת להתקשר עם רעיונות רחוקים, ככוח ראיית העין שמביטה למרחוק. לעומתה, השמיעה היא כוח ההשבה אל הלב פנימה, לעכל את הרעיון הרוחני ולהופכו לחיים ממשיים.

האדם צריך לפתח בקרבו את שני הכוחות הללו. מצד אחד את הראייה השכלית – להתבונן באמת העליונה, ללמוד ולהבין מה אמת ומה שקר, מה טוב ומה רע, ולהביט על עצמו ולראות היכן הוא ביחס לאמת ולטוב. לאחר עבודת הראייה, באה השמיעה - עבודת ההשבה אל הלב, לחבר את הרצונות ואת תנועות הנפש אל הידיעות הנכונות, שלא יהיו רק בגדר של תובנות שכליות, אלא חקוקות בלבבו עד שינהלו את חייו ויפרנסו את רגשותיו ואת תנועת רצונותיו.

בבחינה מסוימת, הראייה היא לימוד התורה והשמיעה היא התפילה. בלימוד התורה האדם מברר מהי האמת ומהו השקר, ובעבודת התפילה הוא משיב אל ליבו וחוקק אותה בתוך נפשו. "איזוהי עבודה שבלב – הווי אומר זו תפילה". דוד המלך עליו השלום ביקש מאת ה' – "לעשות רצונך א-לוהיי חפצתי ותורתך בתוך מעיי", התפלל שתהא התורה חודרת לא רק אל הלב, אלא אפילו למעיים, לאינסטינקטים הטבעיים. הוא זכה למעלה עליונה זו, עד שרגליו, שהם ההרגלים הטבעיים, היו מוליכות אותו לבית המדרש.

הראייה והשמיעה, התורה והתפילה, הן בחינת 'תרין רעין דלא מתפרשין'. אי אפשר להפריד בין התורה לתפילה, בין הראייה לשמיעה, בין הלימוד ובין ההשבה אל הלב. מי שיעבוד בשכלו ללא הלב עלול להתייבש, עד שתהיה עבודתו כמצוות אנשים מלומדה. כמו כן, בלא בלימוד שכלי מעמיק, עלול הלב לטעות בטעויות רבות. כי אין לסמוך על הרגשות הלב, אפילו אם נראה שהן פונות לקדושה.

מי שיתבונן במסילת ישרים יראה שהדרך לקנות כל מעלה ומעלה היא בעבודת התבוננות. בכל אחת ממדרגות הקודש מלמד הרמח"ל מהו התוכן שצריך להתבונן בו כדי לקנות את אותה מידה. דבר זה מחדד את היסוד הגדול, שללא כוח התבוננות שכלית אי אפשר להתקדם. כשם שלפני שהאדם מזיז את רגליו הוא צריך להסתכל בעיניו על הדרך, כך גם מבחינה רוחנית – בלי שיהיה לאדם שכל אקטיבי ורענן, הוא עלול למצוא את עצמו נשאב לכל מיני כיוונים שלא יביאו אותו ליעדים האמיתיים הראויים לו, אותם יעדים שנשמתו כל כך משתוקקת שיתגשמו.

חודש אלול הוא חודש התשובה. שלבי התשובה מתוארים בנביא, ממש כפי שראינו – ראייה ואחריה שמיעה – "יִרְאֶה בְעֵינָיו וּבְאָזְנָיו יִשְׁמָע וּלְבָבוֹ יָבִין וָשָׁב וְרָפָא לוֹ" (ישעיהו ו, י). ללמדנו שהצעד הראשון בהתעוררות לתשובה הוא חיזוק כוח ההתבוננות – להתבונן מהי האמת, לחשוב מחשבות גדולות, ערכיות, בגדולת ה', בסגולת נשמות ישראל ובמעלות הקודש הראויות לנו לפי טבענו. מתוך מבט גדול וחיובי זה, יתמלא האדם מרץ וחשק של קודש, ומתוך כך ייגש לעבודת השמיעה, ההשבה אל הלב, שהיא שלמות התשובה – לעורר את הרצון שיתחבר אל האמת שבשכל.

יסוד זה רמוז בראשי התיבות של אלול, שהם "אני לדודי ודודי לי". יש כאן שני שלבים. השלב הראשון הוא 'אני לדודי', זוהי פנייה שלנו כלפי ה' יתברך. פנייה זו היא עבודת ההתבוננות השכלית, שבה אנחנו מפנים את העין השכלית שלנו לחשוב על גדולת ה', להתבונן במלכותו ובעוצם תפארתו, לחשוב על מעלת התורה וקדושת ישראל, ובכך להתמלא בגאות ה' ובהכרת הזכות האדירה להיות בנים ועבדים למלכו של עולם. לאחר מכן באה העבודה השנייה – 'ודודי לי', זוהי תנועה כלפי עצנו, לחבר את הדוד, את גדולת ה', אל המקום שבו אני נמצא, להשיב אל הלב שלי, ולחבר את חיי אל האמת הגדולה שהתבוננתי בה בשלב הראשון. אלו הן שתי התנועות, רָצוֹא וָשׁוֹב, להגות בתורה במחשבות קודש, ומתוך כך להתפלל ולבטא את המקום האישי שלי ביחס לאמת זו, את הפער ואת הרצון הגדול לצמצמו, ולקרב את חיי לקדושת ה' שחבויה בקרבי. שנזכה לעשות תשובה שלמה באמת, אמן!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם