גפן סדום Featured

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

פסוקים אלו מתארים את עונשם של הגויים הנמשכים לאלילי שווא וסופם כרשעת סדום ועמורה: "מִגֶּפֶן סְדֹם גַּפְנָם וּמִשַּׁדְמֹת עֲמֹרָה, עֲנָבֵמוֹ עִנְּבֵי רוֹשׁ אַשְׁכְּלֹת מְרֹרֹת לָמוֹ" (דברים לב, לב). כל הרכיבים בפסוק האלה נוגעים לענף הגפן ולתוצריו: לעץ, לאשכולות, לפירות היחידים (ענבים) וליין המופק מהם. גם המילה 'שדמה' פירושה כרם גפן. כך עולה גם מהפסוק: "כִּי שַׁדְמוֹת חֶשְׁבּוֹן אֻמְלָל גֶּפֶן שִׂבְמָה" (ישעיהו טז, ח).

התיאורים מכוונים לקללה שבה המטיר ה' גופרית ואש על אזור סדום ועמורה, שהיה לפנים מקום פורה (בראשית יג, י), עד שנהפכה כל הארץ "וצמח האדמה" (בראשית יט, כד–כה). אדמה רוויה בגופרית ומלח לא תצמיח דבר מועיל (דברים כט, כב), וכך באופן מליצי הענבים המתוקים והמזינים נהפכו מרים ורעילים והיין נהיה לשיקוי ארס הנחשים הקטלני.

אף שאנו סבורים שהפסוקים נוגעים לגפן היין נזכיר שיש חוקרים שזיהו את "גפן סדום" בצמחי רעל המזכירים בצורתם את הגפן ופירותיה, כמו "גפן שדה" (מל"ב ד, לט), המזוהה עם אבטיח הפקועה (Citrullus colocynthis), או סולנום שחור (Solanum nigrum), הנקרא בערבית "ענב השועל" או "ענב הנחש".

זיהוי אחר קשור לצמח "פתילת המדבר הגדולה"(Calotropis procera), או בשמו העממי "תפוח סדום". דומה שמדובר בזיהוי קדום ביותר שהביא כבר יוסף בן-מתתיהו: "וסמוכה לים-המלח היא ארץ סדום, אשר היתה לפנים מבורכה במגד אדמתה ובכל טוב עריה ועתה היא כלה ארץ שרפה...וגם האפר הולך ומתחדש בפרי המקום ההוא, אשר צבע קלפתו דומה לצבע פרי-מאכל, אולם בהתלשו בכף הוא כלה כעשן כאבק. המראה הזה מוסיף אמון לשיחות מני קדם על-דבר ארץ סדום"(מלחמת היהודים דח, ד).

במהלך מאות בשנים ציינו בעקבות תיאור זה רבים מהצליינים שתרו את אזור ים המלח כיצד קטפו את הפרי הירוק שתוכו ריק וכיצד פרצו ממנו עשן ואפר. הכוונה היא לענן של ציצות השערות הלבנות של הזרעים הנמצאים בפרי הצמח הרעיל ומופצים באמצעות הרוח.

ראוי לציין שמסיבים אלה, החלקים כמשי, התקינו בגדי יוקרה בעת העתיקה, ולדעת רב סעדיה גאון אלו הם בגדי ה'בוץ' שמהם התקינו את בגדי הכוהן הגדול. במחקר שערכנו הצלחנו לשחזר אריגים אלה. בימינו יש שזיהו את הצמח עם "פתילת המדבר" הנזכר במסכת שבת (ב, ב).

פרופ' זהר עמר, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן

מוזמנים להיכנס לאתר "קדמוניות הטבע והריאליה בישראל": zoharamar.org.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם