האדם והנר Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

הנר מקביל למהות הפנימית של האדם, כמאמר הכתוב "נֵר ה' נִשְׁמַת אָדָם", ובמובן זה פעולתם שווה – להאיר. כשם שהנר מאיר ברובד הגשמי כן האדם מאיר ברובד הרוחני. כי האדם מאיר את אור ה' בעולם על ידי שהוא מתחבר לנשמת קודש שבקרבו ומגלה אותה בעולם במעשיו ובהנהגותיו וכל פעולותיו. כשאנו מביטים בנר אנו רואים שני דברים עיקריים – אש ונר. האש באה מלמעלה, אוחזת בנר, והנר פועל להמשיך בערתה, ללבותה ולחזקה. כך גם במובן העמוק בסוד האדם ונשמתו. עצמות האור היא אור הא־להות, הוא האוחז בנו, בפנימיותנו, ואנו פועלים להמשיכו, ללבותו ולחזקו, להאיר אותו חוצה למרחבים רבים. כך יש להשכיל שסוד הנקודה הפנימית ביותר היא עצמות אור הא־להות, והוויית האדם היא המשכת האור והתגלותו בעולמות התחתונים. זוהי תמצית שליחותנו בעולם, בסוד "נֵר ה' נִשְׁמַת אָדָם", להאיר אורו יתברך שמו ולקדשו בכל ההוויה כולה.

החנוכייה – אבן בתקומת המקדש

חג החנוכה כשמו כן הוא, נוסד במטרה לקדם את המציאות עד שנזכה 'לחנוך' את המקדש. הימים הקדושים הללו מסוגלים לתקומת המקדש. כבר בפעם הראשונה, במשכן שבמדבר, הסתיים בניינו בכ"ה בכסלו. אהרן קדוש ה' חנך את המשכן בהדלקת נרות המנורה וכיוון להמשיך כוח למצווה זו בכל הדורות, שבאמצעותה יחנכו בניו את המקדשות. ואכן, חנוכת המקדש השני התקיימה בכ"ה בכסלו, וכן החשמונאים חנכוהו וטיהרוהו ביום זה. ומאז כן עתה בכל דור ודור מתחדשים ימים אלו כסגולה עצומה לקומם חורבות עולם ולבנות מקדש.

זוהי נשמת חג החנוכה, ולכך מכוונת מצוות הדלקת הנרות. החנוכייה, אף שהיא מייצגת כלי אחד מתוך המקדש, הנה היא מקפלת במהותה את כללות המקדש. כי מהות המקדש היא אור, 'אורו של עולם' (בבא בתרא ד ע"א), והחנוכייה היא בחינת האור שבמקדש.

החנוכייה היא רמז ושריד מהמקדש כולו, וסוד ההדלקה מכוון ממש לחנוכת המקדש ומבשר על תקומתו המהירה. החנוכייה שלנו מושרשת בסוד השכינה, שהיא נשמת המקדש, והאורות ההולכים ומתווספים בה מורים על התגברות אור השכינה, התחזקותו והשתלמותו.

זהו סוד פעולת ההדלקה והוספת הנרות מיום ליום, עילוי האור והגברתו עד היום השמיני, היום שבו אנו קוראים בתורה "זֹאת חֲנֻכַּת הַמִּזְבֵּחַ" (במדבר ז, פד), שבו מגיעה הפעולה לתכליתה: הנחת אבן נוספת לבניין המקדש. כך בכל שנה אנו חונכים אבן אחת במקדש, ומשנה לשנה מצטרפת אבן לאבן עד שנעשה הבניין שלם.

בפרשתנו אנו רואים את העוצמה של החלום, ובהיותו מניע את גלגלי המציאות. אף שיוסף נזרק לבור מחמת חלומותיו, בסופו של דבר הם התגשמו והוא הגיע למלכות. יוסף מלמד את האומה מהו הכוח האדיר שבחלום ומצווה אותנו להמשיך לחלום על המקדש ולדעת שבכך נזכה לבניינו.

להאיר את הלילה!

ההדלקה נעשית בלילה, להורות על מציאות חשוכה, סוד הגלות שבה השכינה אינה מאירה. לתוך מציאות חשוכה זו אנו ממשיכים קווי אור ממרומי שחקים, ממקום אצילי ועליון שכולו אור וקודש. משם אנו מותחים קו דק ומחדירים אותו אל תוך מחשכי ארץ. ולילה אחר לילה הולך האור ומתגבר עד שמנצח את החושך ומבשר כי קרב יום אשר הוא לא יום ולא לילה.

לא לחינם מתרחשת ההדלקה דווקא בתאריך זה ובימים אלו, שבהם הלילה הולך ומתארך, ונדמה בחיצוניות שהחושך הולך וגובר. דווקא כשלמראית עין החושך יכסה ארץ והקור הולך ומתגבר, אזי באים אנו עם סגולת הנרות וממשיכים מהאור הגנוז שפעת קודש, שמהפכת את כל החשכה לאורה. דווקא אז, בהתגברות החושך, נפתח החלון העליון לעורר אור עליון מאוד. כי אין האור ניכר אלא מתוך החושך. וכלל גדול הוא – ככל שהחושך מתגבר, האור שבוקע ממנו ומנצחו הוא אור עליון מאוד.

בהדלקת הנר מתאחדת נשמתנו עם האור העליון שבמרומים, ואנו ממשיכים ממנו את קו אור ובכך מדליקים את נקודת הקודש החבויה בעולם החשוך, סוד השכינה שבעפר המתנערת ממנו מכוח האור שבא אליה ממרום ואומר לה: "קוּמִי אוֹרִי כִּי בָא אוֹרֵךְ".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם