לא הכול אדום ולבן

הרב יניב חניא


בחלוקת השבי והשלל שמביאים בני ישראל מהמלחמה במדיין, ישנה חלוקה ברורה בין מה שמותר לקחת כשלל למה שאסור. הזוהר מסביר את העניין על פי ברייתא קדומה ואומר: "אמר רבי יהודה, אין העולם מתקיים אלא בשני גוונים... זה מה שאומר הכתוב (שמות לה, כה) 'וכל אישה חכמת לב בידיה טוו ויביאו מטווה את התכלת ואת הארגמן', ומה הן מביאות? את התכלת ואת הארגמן, גוונים הכלולים בגוונים". כאן, שלא כדרכנו, נביא את דברי הפרשן בעל הסולם. הוא מסביר שהעולם בנוי משני גוונים בלבד, לבן ואדום - לבן הוא חסד ואדום הוא חכמה, ובמקרה הזה דין. הנשים החכמות יודעות "לטוות" את הגוונים השונים הללו והן מביאות את התכלת והארגמן, שהם גוונים הכלולים בגוונים הללו. הנשים יודעות "לערבב" את הצבעים המוחלטים כדי שיצא צבע משותף.
אולם, לכאורה יש סתירה במאמר עצמו: בתחילה כתוב ש"אין העולם מתקיים אלא בשני גוונים", יש רק שניים, ואילו בהמשך אנחנו מגלים שיש גוונים נוספים הכלולים בראשונים! ולא רק זה, הנשים גם יודעות "לערבב" אותן, לטוות זה בזה.
מהמשך הזוהר נראה שהעניין תלוי בבחירה. אכן יש טוב ורע, מוחלטים, ומי שבחר ברע בתחילה ימשיך אתו תמיד ומי שבחר בטוב ימשיך אתו. זו הסיבה שהייתה חלוקה ברורה בין הנשים שנשבו, את מי אפשר להחיות ואת מי לא. אישה שכבר דבקה ברע - לא ניתן להחיות. אולם ההמשך הוא שאפילו במצב מוחלט כזה יש "גוונים", יש לזה המשך ומצבים שונים, אם תרצו שילובים שונים של חסד ודין, שמרכיבים את מציאות העולם. אז אחרי שיש דברים מוחלטים - בשלב הבא יש "גוונים".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם