מתי נאמרה לישראל פרשת נדרים?

 הרב אמנון בזק

דרכו הידועה של ראב"ע היא ש"אין מוקדם ומאוחר בתורה", ומשום כך פרשיות רבות נכתבו לאו דווקא על פי הסדר הכרונולוגי שבו התרחשו הדברים. ראב"ע נוקט דרך זו גם בפירושו לפרשתנו, כאשר הוא מניח שפרשיית הנדרים הפותחת את פרשתנו נאמרה למעשה רק בשלב מאוחר יותר: "ראשי המטות - לפי דעתי, שזאת הפרשה הייתה אחר מלחמת מדיין". לדעתו, סדר האירועים בפרשתנו היה שתחילה התרחשה המלחמה במדיין; אחריה הייתה פניית בני גד ובני ראובן אל משה לקבל נחלה בעבר הירדן המזרחי, ורק לאחר מכן נאמרה פרשת נדרים. מה הביא את ראב"ע למסקנה זו?
דברי ראב"ע מסתמכים על שתי נקודות. ראשית, קיים קושי בתחילת פרשתנו, כשדיני הנדרים נאמרו באופן חריג אל קבוצה ייחודית בעם ישראל – "וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה אֶל רָאשֵׁי הַמַּטּוֹת לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" (ל', ב). מיהם ראשי המטות בשנה הארבעים, שכלל לא ידוע לנו עליהם דבר? ואכן, ראב"ע מציין שכאשר בני גד וראובן ביקשו את נחלתם בעבר הירדן, פנייתם הייתה "אֶל מֹשֶׁה וְאֶל אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן וְאֶל נְשִׂיאֵי הָעֵדָה" (ל"ב, ב), ובסיום פנייתם הטיל משה את ביצוע הדברים בעתיד בפועל על מנהיגי העם: "וַיְצַו לָהֶם מֹשֶׁה אֵת אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן וְאֵת יְהוֹשֻׁעַ... וְאֶת רָאשֵׁי אֲבוֹת הַמַּטּוֹת לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" (שם, כח). לדעת ראב"ע, משמעות הפסוק שם היא מינוים לראשונה של ראשי השבטים, ורק לאחר מכן אפשר היה לפנות אליהם ולומר להם את פרשת הנדרים.
אולם, מלבד הקשר הטכני ביסודו של מינוי ראשי האבות, ראב"ע רואה גם קשר מהותי בין שתי הפרשיות שצוּו ראשי המטות: "ובעבור שאמר משה לבני גד ולבני ראובן 'והיוצא מפיכם תעשו', על כן כתוב 'וידבר משה אל ראשי המטות', ושם כתוב 'ככל היוצא מפיו יעשה'". ראב"ע רואה את הזיקה הברורה שבין התנאים של משה לראובן גד וחצי מנשה שסוכמו במשפט – "בְּנוּ... עָרִים לְטַפְּכֶם וּגְדֵרֹת לְצֹנַאֲכֶם וְהַיֹּצֵא מִפִּיכֶם תַּעֲשׂוּ" (ל"ב, כד), לבין תמציתה של פרשת נדרים – "אִישׁ כִּי יִדֹּר נֶדֶר לַה' אוֹ הִשָּׁבַע שְׁבֻעָה... לֹא יַחֵל דְּבָרוֹ, כְּכָל הַיֹּצֵא מִפִּיו יַעֲשֶׂה" (ל', ג). שתי הפרשיות מדגישות את החשיבות של שמירת האדם את ההתחייבויות היוצאות מפיו, ומשום כך הן נכתבו יחד בפרשה אחת, אף שאין הן מסודרות על פי הסדר הכרונולוגי.
ראב"ע לא ביאר מדוע אפוא לא נכתבו הפרשיות באמת כסדרן. ייתכן, שהתורה ביקשה לפתוח תחילה בציווי המעשי לדורות, ורק לאחר מכן לעסוק בפרשה הנקודתית של בני גד ובני ראובן, שהיוותה שהייתה הבסיס המציאותי והענייני לאמירת הציווי על פרשת נדרים דווקא בעיתוי זה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם