אמונה מעל הכול

הרב יניב חניא


תיאור המסעות של בני ישראל בתחילת פרשת מסעי נדרש בדרך כלל כ"בלוק" אחד: שואלים מדוע יש פירוט חוזר של המסעות ועונים מגוון תשובות. אולם בין הפסוקים ה"יבשים" של מסעות בני ישראל במדבר ישנם כמה פסוקים שממש אומרים דרשני בפני עצמם. אחד מהם הוא הפסוק בתחילת המסעות "ויבואו אֵלִימה ובאֵלים שתים-עשרה עינות מים ושבעים תמרים". המקום הזה, שבו נמצאו בדיוק 12 עינות מים (האם הכוונה למעיינות?) ובדיוק שבעים תמרים ללא ספק זועק שיש בתוכו עומק לדרשה.
ואכן, הזוהר בפרשת בשלח (על פרשת מסעי אין זוהר בצורה "מסודרת"), דורש את הפסוק. "תאנא, בההוא שעתא אשתלימו ישראל לתתא כגוונא דלעילא, כמה דאוקימנא, דכתיב 'ויבואו אלימה ושם שתים עשרה עינות מים ושבעים תמרים' וגו'. ואתתקף אילנא קדישא בתריסר תחומין, בארבע סטרי עלמא, ואתתקף בשבעין ענפין, וכלא כגוונא דלעילא". תרגום: "באותה שעה נשלמו בני ישראל למטה כמו למעלה, ועמד האילן הקדוש בשנים-עשר תחומים, בארבע צדדי העולם, והתחזק בשבעים ענפים, הכול כמו למעלה".
אחרי צאת בני ישראל ממצרים הם זוכים למעלה מסוימת, אולי שלמות ראשונית שלפני מתן תורה - שלמות שבה הם יושבים בצורה השווה למחנות של מעלה, כאילן חזק, המקיף את כל צדדי העולם ואת דרגותיו. ההקשר שבו נדרש הפסוק בפרשת בשלח הוא ההקשר של המן - האמונה שנדרשים לה בני ישראל כשהאוכל מגיע מהשמים ואי אפשר לשמור אותו מיום ליום. אולי זה מה שמשתמע מהפסוק שבפרשתנו - אדם שיש לו 12 מעיינות ושבעים תמרים בוודאי מרגיש "מיושב", וכך הרגישו בני ישראל עם המן. זוהי הרגשה שיכולה לנבוע רק מאמונה גדולה - להרגיש עם המן "מיושב" כמו עם 12 מעיינות, זה דבר הנובע רק מאמונה גדולה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם