אמונה וביטחון Featured

 2 reuven sason

 
הבוטח בה' – לא יכולים להרע לו כל בני העולם

הרב ראובן ששון

אחת הקללות שבפרשה היא הפחד, והוא נובע מחולשת אמונה: "ופחדת לילה ויומם ולא תאמין בחייך". התרופה לכך היא האמונה והביטחון בה', שהם יסוד כל התורה כולה, כמבואר בדברי הראשונים.

הזוהר הקדוש מבאר יסוד עמוק במידת הביטחון שקשור לברכות ולקללות שבפרשת השבוע, כיצד אדם פוחד מקול עלה נידף, וזה תרגום לשונו: "ר' יהודה פתח 'בְּטַח בַּה' וַעֲשֵׂה טוֹב שְׁכָן אֶרֶץ וּרְעֵה אֱמוּנָה' לעולם יהא אדם זהיר בקונו, ויֵדָבֵּק ליבו באמונה העליונה, שכאשר יהיה שלם בקונו אז לא יוכלו להרע לו כל בני העולם".

הזוהר מלמד שתוצאתה של שלמות האמונה, של הביטחון השלם בה', היא ששום אדם ושום כוח בעולם לא יוכלו להזיק לבוטח בה'. את העניין הזה מבאר בעל חובת הלבבות, ונבאר את דבריו.

אומנם הקב"ה מנהיג כל אדם, ויד ה' משגיחה בהשגחה פרטית ומנהלת את כל המציאות. אבל ניתנה לאדם בחירה חופשית לבחור אם יהיה מושגח בהשגחת ה' או בהשגחתם של בני אדם. אדם יכול לבחור חלילה להוציא עצמו מתחת השגחתו של הקב"ה ולחסות תחת בני אדם, כלשונו של חובת הלבבות (בפתיחה לשער הביטחון): "שאם איננו בוטח בא‑להים בוטח בזולתו, ומי שבוטח בזולת ה' מסיר הא‑להים השגחתו מעליו, ומניח אותו ביד מי שבטח עליו".

רבנו בחיי מלמד שמי שבוטח באדם אחר, הקב"ה מניחו ביד אותו אדם. ומי שבוטח בעצמו, בשכלו ותבונתו, הקב"ה מניחו בידי עצמו. משמעות הדבר היא שיש כוח באדם להשפיע על מידת ההשגחה הא‑לוהית. בהתאם לעומק ביטחון האדם בה', כך תחול עליו ההשגחה. וזה שאמר דוד המלך: "וְהַבּוֹטֵחַ בּה' חֶסֶד יְסוֹבְבֶנּוּ"– הביטחון בה' מסובב את ההשגחה והחסד.

לכן הבוטח בה' ביטחון מלא ושלם בכל ליבו ונפשו ושעון לגמרי על ה' יתברך, לא יכולים להרע לו כל בני העולם. הוא אינו חוסה תחת בני האדם כי אם תחת השגחת ה', וממילא אין איש יכול לשלוט בו.

מכאן נבין יסוד גדול, שאין לאדם יכולת לשלוט על אדם אחר כלל אלא אם אותו אדם נתן לו כוח לשלוט עליו. בעצם המחשבה וייחוס הכוח לאדם אחר בכך הוא ממש נותן לו את כוחו עליו.

משל למה הדבר דומה? למי שיש בביתו ברז מים שממנו נמשך צינור אל החצר. ולפתע נכנס אדם אחר אל החצר, תופס את הצינור ומשפריץ מים אל תוך הבית. בעל הבית צועק ומבקש שיפסיק, אבל אם יעבור שם עובר אורח יאמר ודאי לבעל הבית: "אחי היקר, במקום לצעוק פשוט סגור את הברז, הרי בידך הדבר".

כך הדבר גם בנפש האדם. לאדם יש 'ברזים' בתוך נפשו פנימה. הזרם שבברזים אלו הוא שמפרנס ונותן כוח לאנשים אחרים כלפיו. חוק הוא מאת בורא העולם שאין רשות לשום ברייה לשלוט על אדם אחר, ואם כן, ברור שאם אדם אכן שולט באדם אחר, הרי שבעומק העומקים נתן לו אותו אדם רשות. נתינת הרשות הזו נעשית בעצם העובדה שמייחסים כוח ושליטה לאדם אחר. אם באמת ובתמים אין האדם, וקל וחומר אדם מישראל, נותן כוח לשום נברא אחר, אין שום ברייה שולטת עליו.

המבט הפנימי מלמד אותנו להעמיק מעבר למה שנתפס בחושים ולהבין שמה שמנהל את המציאות באמת אינו כוחם של בני אדם, יכולתם, כבודם, כספם ופרסומם אלא ההשגחה הא­‑לוהית.

שנזכה לדבוק בה' בשלמות האמונה והביטחון, אמן!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם