יש שלמות ויש שלמות

הרב יניב חניא


בתוך תפילת משה לקב"ה על הכניסה לארץ, אומר משה "אַתָּה הַחִלּוֹתָ לְהַרְאוֹת אֶת עַבְדְּךָ...". הזוהר הקדוש שואל מה הכוונה במילה "החילות". איזו התחלה חדשה יש כאן? מה בדיוק "התחיל" אצל משה? עונה הזוהר שמשה היה התחלה של משהו חדש - הוא היה שלם בכול. וזה דבר חדש, שלא היה כמוהו.
על ההנחה הזאת תמה הזוהר, שהרי גם יעקב אבינו היה שלם בכול, ואצלו "האילן התחתון היה שלם כמו האילן העליון", ואם כך משה לא היה "התחלה". עונה הזוהר תשובה מפתיעה מעט - "כך הוא ודאי (שיעקב היה שלם), אולם אצל משה הייתה שלימות יתרה, שהוא היה שלם בכמה אלפים ורבבות מישראל, בתורה, במשכן, בכוהנים, בלויים, בשנים-עשר השבטים, בממונים עליהם, בשבעים הסנהדרין... הוא שלם בגופו, אהרן לימינו, נחשון לשמאלו והוא ביניהם".
גם יעקב אבינו היה שלם, אבל בודד. אצל משה רבנו השלמות הייתה מעורבת עם כל העם, עם המבנה השלם של עם, שבטים, סנהדרין וכו', ולכן זו התחלה של משהו חדש, משהו שלא היה כמוהו.
השלמות של האדם הבודד, כפי שהתבטאה אצל האבות, איננה מספיקה. השלמות חייבת להיות קשורה לעם, למבנה של השלטון, לסנהדרין ואפילו לסגנים של משה רבנו, אלו שמימינו ומשמאלו. עד כדי כך שכאשר יש שלמות כזו אצל משה היא לא נחשבת המשך שלה אלא דבר חדש לגמרי. משה היה הראשון שהתחילה אצלנו שלמות אמתית שכוללת הכול, ולכן הוא אומר "החילות". בהחלט ייתכן שמנהיג הדור הוא השלם היחיד, אולם הוא תלוי במה שקורה אצל הדור כולו ובמעמדו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם