סוד בורא ומנהיג Featured

 2 reuven sason

 הרב ראובן ששון

אנו מכנים את הקב"ה בשני כינויים – בורא ומנהיג. הכינוי בורא מתייחס להתגלות ה' בעצם מציאות הטבע, עצם קיום הנבראים והתמדתם הטבעית. הבחינה הזו מקיפה את כל הנבראים כולם, מהמלאכים העליונים ועד השבלולים הקטנים, שכולם מתקיימים מהבל פיו של בורא העולם. התגלות ה' זו היא אשר הופיעה במעשה בראשית, וסודה שם אלוהים בסוד "בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱ‑לֹהים", וכמבואר בספרים, 'א‑להים' הוא גימטרייה 'הטבע', כי הוא שורש הטבע, סוד כוונת שם זה שהוא "בעל הכוחות כולם".

כינוי פנימי יותר הוא בחינת 'מנהיג', והוא מתייחס להתגלות ה' במרחב האנושות כולה, ובייחוד בעם ישראל. ויסוד העניין הוא שהקב"ה לא ברא את העולם בלי מטרה וסיבה אלא למען תכלית עליונה ומופלאה. ומאז בריאת העולם הקב"ה מגלגל ומניע את גלגלי תבל כדי להביא את המציאות אל תכליתה ומטרתה.

וזהו יסוד אמונת ישראל, שהקב"ה ברא את העולם מתוך רצון חופשי ולמען מטרה עליונה מאוד, וכשם שברא את העולם בכוחו המופלא, כך הוא ממשיך לדוחפו ולנהלו ולהנהיגו עד שיבוא למטרה עליונה זו. וכשם שאין שום נברא שיכול לעמוד כנגד גבורת הבורא, כדרך שהיד אינה יכולה לסרב למוח, כן הדבר בנוגע להנהגת הבריאה לתכליתה: אין שום נברא שיכול לעצור את העולם מלהגיע לתכליתו, ואין שום נברא שיכול לעצור את עם ישראל מלהגיע אל שלמות גאולתם. כי התכלית נדחפת בכוח אינסוף המניע את כל גלגלי העולם ויצוריו אל העתיד העליון שעומד ביסוד הבריאה.

מאז בריאת העולם ועד יציאת מצרים הייתה ההתגלות העיקרית של ה' יתברך בבחינת 'בורא', כמי שמקיים את הבריאה ומעמיד אותה. אך עדיין לא התגלה בכל עוזו בבחינת מנהיג, להורות שיש לעולם תכלית ומגמה. וכך קמו בני האדם והקימו מטרות לעצמם והשתמשו בטבע להגשמת מטרות אלו. פרעה הגיע לתכלית המיצוי העצמי של מדרגה זו והשתמש בטבע בצורה מפותחת מאוד עד שידעו חרטומיו בלהטיהם גם את חוקי המטפיזיקה, ובכוחנות רבה שלט פרעה בכל עמו ועבדיו ועשה עצמו אלוה בשוקעו בזוהמת תאוותו כתנין הרובץ בתוך יאוריו.

יציאת מצרים היא התגלות התכלית ומגמת הבריאה, והיא בחינת זריקת נשמה בגווייה העולמית כולה, שמשעה שהופיעה המטרה ודרכוּ ישראל על במת האנושות קיבל העולם כיוון ומטרה, ומשמעותו הקדומה הופיעה ונולדה לעולם. לידת ישראל לעולם איננה מאורע לאומי בלבד אלא עניין אנושי ועולמי, כי בלידה זו נולדה גם נשמת העולם

לתוך מציאות זו נגלה הקב"ה באורו והחדיר את הקומה הבאה והרובד הפנימי יותר של מערכת התגלותו, בסוד מנהיג. כך בא הקב"ה להורות שהוא ברא את הכול ושיש תכלית לבריאה. והתגלות זו הייתה באותות ובמופתים, שהם חריגה מדרכי הטבע. אך אין עיקר הכוונה להורות שהקב"ה יכול להרוס את חוקי הטבע, אלא בא להראות שיש ביסוד הטבע רצון וחכמה א‑לוהיים שמעמידים את הטבע למען תכלית עליונה. הניסים שנעשו במצרים משולים לאדם המניע את גופו בבחירה, למען מטרותיו ורצונותיו.

יציאת מצרים היא התגלות התכלית ומגמת הבריאה, והיא בחינת זריקת נשמה בגווייה העולמית כולה, שמשעה שהופיעה המטרה ודרכוּ ישראל על במת האנושות קיבל העולם כיוון ומטרה, ומשמעותו הקדומה הופיעה ונולדה לעולם. לידת ישראל לעולם איננה מאורע לאומי בלבד אלא עניין אנושי ועולמי, כי בלידה זו נולדה גם נשמת העולם, אור השכינה, שזרחה והפציעה ביופייה ובכך נתנה לעולם משמעות וכיוון.

המאבק בין משה רבנו לפרעה איננו רק מאבק סביב העבדות של עם ישראל אלא סביב כל מהות העולם. זהו ויכוח עמוק מאוד על עצם קיום העולמות ועל תכליתם. זהו שאמר פרעה: "מִי ה' אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקֹלוֹ לְשַׁלַּח אֶת יִשְׂרָאֵל לֹא יָדַעְתִּי אֶת ה' וְגַם אֶת יִשְׂרָאֵל לֹא אֲשַׁלֵּֽחַ" (שמות ה, ב). תחילת דבריו הם השורש, וסופם הם התוצר. העבדות של עם ישראל היא הנגזרת מההתכחשות למציאות ה', וממילא למהותם ולמגמתם של העולמות כולם.

וידועים דברי האריז"ל, שפרעה אכן הכיר במציאות שם א‑לוהים, כאומרו ליוסף: "אַחֲרֵי הוֹדִיעַ אֱ‑לֹהִים אוֹתְךָ אֶת כָּל זֹאת אֵין נָבוֹן וְחָכָם כָּמוֹךָ" (בראשית מא, לט), אלא שהתכחש לשם הוי"ה (עיין שער הכוונות, דרושי הפסח, דרוש א). והיינו שפרעה סבר שהטבע אומנם מקוים מלמעלה, אך הוא מחוסר תכלית ומגמה. וכדוגמת שיטתו של הפילוסוף, המובאת בספר הכוזרי.

ביציאת מצרים קרע הקב"ה את השמיים ואת מערכות הטבע והתגלה עלינו ברוממותו וחקק בנו את האמונה בדבר מציאותו והשגחתו ויכולתו ואהבתו וייחודו עימנו. הוא בורא ומנהיג, אין עוד מלבדו, והוא יביאנו אל השלמות במהרה, אמן ואמן!

מתוך הספר החדש, 'באור פניך – שמות' מאמרי עומק לפרשות השבוע מאת הרב ראובן ששון. 520 עמודים מלאים וגדושים בשפע של ביאורים עמוקים מתוקים ובהירים. מחיר מיוחד לרגל ההוצאה. להזמנות (משלוח מהיר): 0536240891

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם