אנחנו מודים בזאת

1858526 790

מאת: ישי אביעזר

אנחנו מודים בזאת שיש לבוש מכובד ויש לבוש שאינו מכובד. איזהו מכובד? המכבד את הבריות ולא מופיע בפניהם בלבוש שאינו מכבד. קוד הלבוש ברשות היחיד הוא פרטי, אך קוד הלבוש במרחב הציבורי הוא קוד אחר ושונה. כך קבעה הכנסת.

לדעתה אין לגבר להגיע למשכן בסנדלים. זה לא מכובד ולא מכבד. לאישה לעומתו יש אפשרות לצעוד בסנדלים. זו אינה הדרה אלא קוד לבוש. על מכנסונים בכלל אין מה לדבר. כבוד הבריות הוא מפתח פנימי של התנהגות מתחשבת, שלא מכיר באגו הפרטי בכל הקשור למרחב הציבורי. יש קוד למחשוף, ויש קוד לאורך החצאית. יש קוד למכנסיים ויש קוד לנעליים.

"עכשיו זה רשמי: אני פרידמן המתמחה בקוד לבוש, ומייעצת לארגונים בארץ ובעולם, תתווה בפני חברי הבית את קוד הלבוש הראוי". כך מדווח עמיחי אתאלי (מתוך העיתונות, 17 ינואר). מה שלא מכובד בכנסת לא מכובד גם ברחוב. רחוב אינו בית, ורשות הרבים אינה משפחה. גב' פרידמן הצליחה להעביר בקלות את מה שהישיבות התיכוניות והאולפנות למיניהן מתקשות לעשות, ובבתי הספר התיכוניים כבר מזמן נכנעו לגחמות האפנה המתפרצות מדי שבוע.

יושב ראש הכנסת ביקש מאנשי המשמר לא למדוד יותר את חצאיות הבאות למשכן, והקים צוות שיקבע את הנהלים הנכונים ללבוש. ברציונל של גב' פרידמן עמדו שני מודלים: האחד קרוי בשפה המקצועית 'ביזנס פורמל פרופשיונל' והשני 'ביזנס קז'ואל'. הראשון הוא קוד מוקפד מאוד, המקפיד על הופעה מדוקדקת ומושלמת. השני הוא קוד עסקי, שאינו יורד מסטנדרט לבוש מכובד ומכבד. אשר על כן היא מציעה לאדריכלי הבית את המודל השני, המתאים יותר למחוזותינו.

וזו ההצעה: לגברים - מכנסיים וז'קט, חולצה מכופתרת, חולצה חלקה או בעלת פסים דקים אך ללא משבצות, חגורה, ונעליים סגורות בלבד ללא סנדלים. לנשים - מחשוף מעוגל וגבוה, חולצה מכופתרת לא טריקו ולא שקופה. אורך חצאית של עד שבעה סנטימטרים מעל הברך, ונעליים סגורות או סנדלים, שחושפים את קצות האצבעות בלבד.

אז מה למדנו? אין מכנסונים ואין נעלי אצבע. אין חצאיות מיני ואין מחשופים. אין מכנסיים קצרים ואין חולצות טריקו, אין הדפסים ואין חולצות משובצות. חבל שהתסרוקת לא הייתה אחד הסעיפים במסמך של פרידמן, אך גם הממצאים האלה היו כדאיים. רק שעיקר הנחיצות והחשיבות חסר מהספר. אם רק נצליח להבין אותו, נוכל לפרוש אותו בכל המרחב הציבורי, מבתי הספר עד בתי השעשועים.

לא מקובל שמה שנכון בכנסת לא נכון במכולת, ומה שנכון בשירות הציבורי לא נכון בשירות הפרטי. דין ההופעה בפני הציבור חד הוא. ברור לכול שאין כל הבדל בין מבטם של חברי כנסת למבטם של נוסעי אוטובוס, ואין הבדל בין ח"כיות לחיילות. כולם עשויים מאותם חומרים, וכולם מתכלים באותה מידה.

לפיכך נתכנסנו, אנו חברי מועצות התלמידים, בכל בית ספר, ישיבה תיכונית, אולפנה ובתי חינוך למיניהם, חברי תנועות הנוער וחברי המועדונים, ביום סיום הפרטיות במרחב הציבורי. בתוקף זכותנו הטבעית הגופנית והמוסרית, אנו מודים בזאת שיש קוד הופעה ולבוש בפרהסיה במדינת ישראל.

אין יותר גופיות ואין בטניות, אין איברים חשופים ואין הופעות פרובוקטיביות. מה שמכובד נכון בכל מקום, ומה שמכבד מתאים לכולם. נעלי אצבע, לא בבית ספרנו. מכנסונים, על חוף הים. סדר צריך שיהיה. תשאלו את יושב ראש הכנסת.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם