תגובה לדתל"ש והרב

1858526 790

מאת: מתן ישראל בבתי

תגובה ל"הרב אני לא דתלש" ול"מחויבות זה העניין"

גם אני לא רב כמו 'ש"מ' משבוע שעבר אבל ממה שזיכה אותי ה' ללמוד עד היום אני יודע שהוא טועה. לא בכל הדברים, אבל בהרבה. אם הוא לא היה מגיב לא הייתי לוקח על עצמי את האחריות לכתוב משהו, אבל כשראיתי את תגובתו הרגשתי חובה להגיד את מה שאני למדתי. מחויבות היא דבר חשוב מאוד וגם ביצוע המעשים, אבל בסוף חז"ל אומרים לנו ש"רחמנא ליבא בעי" – ה' מעוניין בלב שלנו. למה? כי הוא מכיר אותנו ויודע שאנחנו בני אדם. זה אומר שהרבה פעמים אנחנו יכולים לעשות מעשים מהשפה ולחוץ, ומנגד הרבה פעמים יכולים להתקשות מאוד לבטא את הטוב שלנו במעשים. גם דברי גדולי ישראל על התשובה מנחים את האדם לקבל על עצמו בחודש הרחמים והסליחות רק דבר אחד לתקן בעצמו בצורה החלטית במהלך השנה. זאת מפני שאי אפשר לתקן הכול ביחד, זה לא אפשרי.

ולך ידידי, שמתחבט בין היותו דתי לדתל"ש, התחברתי מאוד למה שכתבת. נגעת בי ואני רוצה לספר על התחבטות שהיא קצת שונה אבל גם מאוד דומה.

הרב, אני לא דתי. אני מאמין באלוקים ומשתדל להתקשר אתו יום יום, ושישה ימים בשבוע. לעשות זאת עם תפילין וטלית. אני משתדל ללמוד תורה ויש לי שיעור קבוע בשבוע.

הרב, אני לא דתי. אני שומר נגיעה ובכלל אני נשמר מיצירת דיבור וקשר עם נשים שהן לא אשתי. עם כל זאת, אין לי סינון לטלפון ואני מורה בתיכון חילוני. מצפייה בסרטים עדיין קשה לי להתנתק לגמרי אם כי הפחתי את המינון מאוד.

הרב, אני לא דתי. אני שומר שבת בשמחה. ואחרי הקידוש והסעודה משתדל ללמוד ולשיר. אני גם משחק עם הילדים וקורא בעלונים אף על פי שיש בהם פרסומות. אני אוהב ללמוד תורה אבל אפילו בשבת לא כל כך יוצא לי מעבר לפרשת השבוע.

הרב, אני לא דתי. אני כמעט לא מסתכל בשום דבר אחר בשעת התפילה אבל לא מעט פעמים מוצא את עצמי מתפלל מהשפה ולחוץ בלי לחשוב, או בעצם לחשוב על הכול חוץ מלהתפלל.

הרב, אני לא דתי. אני כבר לא הולך למועדונים שהייתי הולך אליהם. אני כבר יודע שאני רוצה להתקדם יותר ויותר אליך, להידבק בך, אבל אני יודע כמה אני רחוק. כמה אני קרוב להפוך להיות כל מה שלא רציתי להיות - דתי. כי את הקשר אליך בניתי בלי שייכות לשום מגזר ושמות גנאי. למדתי, נדלקתי, התאמצתי, התמדתי ופתאום כינו אותי דתי.

הרב, אני לא דתי. אם שואלים אותי 'מה אני?' אני אומר שאני יהודי. אני מקפיד לא לכנות אחרים בתארי המשנה המיוחדים, דתי לייט, חרד"לי, תורני, אמוני וכו'... אבל אני כן מוצא את עצמי אומר על יהודי "איזה צדיק" רק לפי איך שהוא מתלבש ומתנועע בתפילה.

הרב, אני לא דתי. אני מוצא את עצמי כועס על אשתי כי היא לא מספיק צנועה לדעתי. אני גם לוחץ את הילד שלי להתרגל למצוות, הרי הוא כבר בן שנתיים וחצי. גם כשמישהו טועה אני יודע מיד לתקן אותו ולהטיח בו את כל הדברים שהוא צריך לשנות, כשבניגוד אליו אני הולך לישון אחרי קריאת שמע שעל המיטה ועד שאני מגיע לחלק של החשבון נפש שלי באותו יום אני כבר נרדם.

הרב, אני לא דתי. לפעמים אני שם לב שאני לא רוצה שמישהו ידע מה אני עושה או לא עושה כי אני לא אֵחשב מספיק דתי בשבילו. לפעמים אני עושה חומרה שחברי עושה או שאני יודע שככה נוהגים אצלנו בציבור. הרב, אני דתי?

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם