לא לוותר על אתגר התלמוד

1858526 790

יוסף בנימין בן יעקב

ר' מנחם העלה בשבוע שעבר נושא שנידון הרבה בימינו והוא היחס ללימוד התלמוד אצל בני הנוער.

הדרך שהוא מציע היא ללמד משניות ורי"ף במקום תלמוד, וכך להימנע מלהעסיק את התלמיד במשא ומתן המייגע של התלמוד אשר איננו זקוק לו לשם קביעת ההלכה.

מחשבתו וכוונתו הטובה של ר' מנחם ניכרות מתוך דבריו, אולם אני סבור שהצעתו אינה זו שתוביל את התלמידים להתעניינות יתרה בתלמוד.

המשנה בפרקי אבות מלמדת אותנו ש"בן עשר למשנה, בן חמש-עשרה לתלמוד". המפרשים מסבירים כי בהגיע הילד לגיל עשר הוא מסוגל לקלוט ולזכור רצף של מידע הנלמד בלימוד המשנה, ואילו בהגיעו לגיל חמש-עשרה לערך אין מוחו פנוי לזכור את הרצף של המשניות ולעומת זאת מוחו בשל לעבד נתונים ולחשוב על סברות, ולכן זהו הזמן ללמד אותו את דרך החשיבה והסברה התלמודית.

בהגיע הילד לגיל לימוד התלמוד - לימוד המשנה וגם הרי"ף כבר ישעממו אותו כי הוא מחפש את האתגר השכלי והסברתי שבדברים. אם הוא לא ילמד תלמוד, גם משנה ורי"ף הוא לא ילמד. חייבים ללמד את הילדים תלמוד כדי שמלימוד זה יְפתחו את שכלם גם לחשוב על סברות בריאות.

אין שום סיבה שבכל נושא אחר נמריץ את התלמידים ללמוד ברמה השכלית הגבוהה ביותר שאפשר, ורק בלימוד התלמוד לא ניתן להם להתפתח מבחינה שכלית ורק נאכיל אותם את המסקנות ההלכתיות מהמשנה והרי"ף.

אני חושב שחוסר ההתעניינות של בני הנוער בתלמוד אינה באה משום שקשה להם עם הארמית או עם הסגנון התלמודי, אלא מסיבות אחרות.

דרך ההתמודדות של המחנכים צריכה להיות אחת, אולי לשנות את סגנון הלמידה אך לא לוותר על לימוד התלמוד. רק בלימוד התלמוד אפשר להתפתח מבחינה שכלית תורנית.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם