מפסיקים לעשות

1858526 790

ישי שחור

"בקיצור, בשש בבוקר עשיתי קימה. שמתי גרביים, שמתי נעליים, שמתי חולצה, שמתי כיפה, משקפיים ושעון. אחרי זה עשיתי מקווה, עשיתי שחרית והלכתי לעשות ארוחת בוקר. סיפרתי בארוחה על איך שבטיול שעשיתי שמתי מים בחלב וזה היה מיוחד..."

נשמע מוזר? עילג? מזכיר לכם ילד קטן שהכול מתבטא אצלו במילה "זה"? אז יש לי בשורה בשבילכם: כולנו מדברים ככה. כן כן, ממש ככה.

בעברית יש מגוון רב של פעלים, כמעט לכל מעשה יש פועל משלו. משום מה בשנים האחרונות אנשים ממעטים יותר ויותר בפעלים ומכניסים במקומם שתי מילים: "לעשות" ו"לשים". ברגע שתשימו לב לזה (מותר לומר "לשים לב" – זה ביטוי...) תגלו שזה נוכח מאוד בשפה של כולנו. אפילו בעיתונים, עם עורך לשון מקצועי תוכלו למצוא "לעשות" ו"לשים" לרוב. זה הפסד גדול לכולנו.

בואו נאמר שהסיפור שלמעלה ישתפר, יתקצר ויהיה נעים לאוזן הרבה יותר בצורה הזאת:

"בקיצור, בשש בבוקר קמתי, גרבתי גרביים, נעלתי נעליים, לבשתי חולצה, חבשתי כיפה, הרכבתי משקפיים וענדתי שעון. אחר כך טבלתי, התפללתי ואכלתי. בארוחה סיפרתי על הטיול שטיילתי ובו העריתי מים לחלב וזה היה מיוחד...".

בהצלחה לכולנו!

 

נ"ב: בגמרא בבבא בתרא פרק ראשון המשנה כותבת "השותפים שרצו לעשות מחיצה", ומקשים עליה שהייתה צריכה לכתוב "שרצו לחצות". ומתרצים שם שבאמת המשנה רצתה לכתוב "לחצות" אך מכיוון שאנשים אומרים "תא נעביד פלוגתא" (=בוא נעשה מחיצה), המשנה רצתה לדבר בלשון בני אדם ונאלצה לכתוב "לעשות מחיצה"

הבעיה הזאת קיימת כבר אלפיים שנה. הגיע הזמן לתקן אותה.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם