המשרד לשירותי דת

1858526 790

א'

תפרסם כך: "ליישוב חדש, צעיר ומגוון דרוש רב קהילה שיספק שירותי דת. מהרב נדרשות יכולות בינאישיות טובות, מראה ייצוגי והשכלה כללית רחבה. קו"ח יש לשלוח לפקס המשרד. פניות מתאימות בלבד תיענינה".

ברוך הבא הרב פלוני! אתה מוזמן לשבת.

תראה, אנו זקוקים לתקן של רב, אתה יודע, אחד נחמד כזה. שלא ייפול עלינו כבד, מישהו רגוע, שיבוא לנו בטוב. שלא יתחיל לחנך אותנו ולהטיף לנו מוסר. אחד כזה שידבר תמיד בשבחנו, ידגיש תמיד רק את הנקודות הטובות שבנו ויטפח על שכמנו ללא הרף. אין מצב לביקורת, שכח מזה. מי אתה שתטיף לנו?! תאהב אותנו בכל מחיר, תמיד תסנגר עלינו.

אתה הרי מכיר את זה: כל קצין דתי בצה"ל זקוק לרב-מעריץ, כזה שמתקשר אליו כל יום שישי ומתרגש עד עומק נשמתו שהקצין הבכיר ענה לו באמצע פעילות מבצעית. רב כזה שהולכים לפעמים ללמוד אתו בחברותא, לא כדי ללמוד ממנו ח"ו, אלא כדי ליהנות מהערצתו.

כל ח"כ זקוק לזקן לבן שימשוך אליו בוחרים, קישוט נאה לקיר המפלגה. בכל משפחה יש תקן לדוס אחד (ולא יותר!) שיארגן מנין למנחה, שיגיד דבר תורה, שנשאל אותו שאלות בהלכה והוא תמיד ישיב לנו מה שנרצה לשמוע. הוא יחפש ציטטות מתאימות שיסתדרו עם תפיסת עולמנו, וימצא את הדעות המקלות שיסגרו לנו את הפינה.

תבין, הדת לפעמים יודעת להציק... צריך להתחכם לה: להתחתן עם תימני והחיים יהיו קלים יותר, לסמוך על החבר ההולנדי ששומר רק שעה, מוצרי קטניות לא היו בכלל הגזירה, ושרויה זה כבר מזמן 'פאסה'. נעקוץ מפה ומשם, ואיכשהו נצא בשלום מהדת הזו. אמנם צריך להיות קדוש, אך הכי חשוב זה להישאר נורמלי.

תראה, הכיפה שלך גדולה מדי, אתה נראה מאיים. ומה זה הזקן הזה? הוא לא עובר מסך. תשתדל להכניס חולצה למכנסיים, להתגלח ולהריח טוב. גם סגנון הדיבור שלך קיצוני מדי, מתלהם. עליך להתמתן, להבין שהמציאות מורכבת ויש מקום לאנשים שלא חושבים בדיוק כמוך. רב חייב להיות מעודכן, לבוש היטב, מצוי בעניינים. אחרת, הוא כבר לא רלוונטי. אתה לא רוצה שאף אחד לא ידבר אתך, נכון?

אמרת שאין לך פייסבוק? חבל. הוועדה לאיתור רב הציעה שרב היישוב יפעיל דף פייסבוק יישובי עם זמני הלוח, דבר תורה ופינת הלכה. גם וואטסאפ אין לך? חבל. חשבנו שתוכל לשלוח פעם בשבוע איזה סרטון קצר ומחזק. התפקיד שלך מחייב שתרכוש סמארטפון עם וואטסאפ, תפתח חשבון פייסבוק, ותמכור את הפלאפון העתיק שלך לרשות העתיקות. העולם התקדם חביבי, ואינך יכול להישאר מאחור!

אנו מצטערים, אך אם רצונך להתקבל אתה חייב להיות חבר של הנוער, של הנשים, של הגברים, חבר של כולם. אתה עומד תמיד למבחן הציבור וכדאי לך לשמור על פופולריות, אחרת פשוט ניאלץ להחליף אותך. תשכור לך יועץ תדמית או מישהו שידאג לך ליחסי ציבור, כי רב צריך להיות קונצנזוס, חביב הקהל.

עליך לדעת להבחין בין התחומים שבהם נדרשת מעורבותך, לבין התחומים שהם לא מעניינך. לא הכול נעשה על דעתך, תתחיל להתרגל. יש שאלות שנשאל אותך, ויש דברים שלא. אה, וגם מה שתענה אנו לא מחויבים לקבל, שכן ודאי ישנו רב אחר שחולק עליך.

למעשה, אתה פקיד. ספק-שירותי-דת. אז תחייך הרבה ותתנהג באדיבות. אל תבריח לקוחות פוטנציאליים.

פה מתפללים במהירות האור, תתרגל. פה יש נשים שהולכות בלי כיסוי ראש, תתרגל. זה הגובה של המחיצה, תתרגל. שלא תחשוב אפילו על להפריד את הסניף. אל תהיה חרד"ל, אל תתבטא פוליטית. זה לא עניינך, אתה לא מבין בזה יותר ממנו.

היקף העבודה שלך הוא די מצומצם. ניתן לך מנדט בסך הכול לומר לנו מה כתוב בספרים ההם עם הדפים הצהובים והאותיות הקטנות, וגם זה רק כשנשאל. תקבור את החלומות שלך על הנהגת קהילה וכל זה. אינך מנהיג, אלא פקיד. מוטב שתבין זאת מוקדם ולא תיגרם לך עגמת נפש. אלה התנאים פה. באספות התושבים נחליט בצורה דמוקרטית, אתה יכול להביע דעתך כתושב, אך לא יותר מזה.

חשוב מאוד שדברי התורה שלך יהיו קצרים, מעניינים ולא חורגים מהקונצנזוס. רצוי לשלב גם מוטיבים אוניברסליים כלליים. אל תעז לומר לנו דברים שיפריעו את מנוחתנו ויעוררו בנו חשבון נפש. תיזהר לך, אף אחד לא אוהב שיש לו משגיח. סתם תמשוך אליך אש מיותרת. אמור דברים יפים ומרשימים, ואולי גם נמחא לך כפיים. אם תהיה טוב, נשווק אותך בכל הארץ.

אל תיפגע שאנחנו נרדמים או קוראים עלונים באמצע הדרשה, אתה לא באמת חושב שצריך להקשיב לך, נכון? אתה פה בסך הכול כדי לסמן לנו וי, למלא לנו משבצת. שנגיד שיש לנו רב, איש קש, עלה תאנה. אנא ממך, השתדל להיות פוליטיקלי-קורקט, יס-מן, ממש כמו הכלב על הדשבורד.

אל תראה אותנו ככה, חשובה לנו מאוד הזיקה למסורת. מה, אנחנו חילוניים?! אלא שהדת צריכה להיות מקום לפורקן היצר הרוחני, ותו לא. יש באדם גם יצר רוחני, רצון לעבור חוויה מיסטית בפנייה אל האינסוף והנעלם. הדת מספקת את הצורך הזה, וככזו עליה להיות מרגשת, חווייתית, מעודכנת ורעננה. היא אמורה להנעים את החיים, ולא להפריע להם. אם הדת מטרידה, זה בטח לא מה שה' התכוון. לכן, טוב שיש בית כנסת להיפגש ולדבר עם החבר'ה. אתה יודע מה? אולי גם להתפלל אם איזה קרוב משפחה שלי חולה מאוד או כשאני זקוק לעזרה. צריך מקום להגיד בו קדיש. בית כנסת זה מקום קהילתי-חברתי מלכד ומגבש, אנו רואים בו ערך. טוב שיש לנו יידישקייט, טוב להתענג בנוסטלגיה על קידוש בשבת בבוקר. את הפולקלור הדתי אנחנו ננהל, אנו טובים בזה.

אנחנו מודים לך מאוד שבאת, נחזיר לך תשובה בהמשך השבוע אם נמצאת מתאים לתפקיד.

רגע, רבנו, אתה לא נפגע או משהו, נכון?

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם