אליטה?

1858526 790

 

אב"ן

 

לפני שנתיים, בעצרת 'ישראל רוצה שינוי', נשא צייר אלמוני בשם יאיר גרבוז נאום נגד הימנים במדינת ישראל. לטענתו של גרבוז, הימנים הורסים לגמרי את המדינה ומובילים אותנו למקום מאוד-מאוד רע. נאומו של גרבוז היה מהפחות חשובים בעצרת - הנאומים העיקריים היו של מאיר דגן ועמירם לוין. אך שורה אחת בנאומו של גרבוז תפסה את התקשורת: "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברי קדושים – רק קומץ!"התקשורת והפוליטיקאים הימנים מיהרו להוקיע את גרבוז על זלזולו במחנה הדתי. למעשה, ישנו סיכוי לא רע בכלל שנאומו של גרבוז, שלאחר מכן זכה לכינוי 'נאום הקומץ', גרם להפסד המחנה הציוני בבחירות, בהרחיקו מעליו את שומרי המסורת בישראל.

 

אך האם זלזולו של גרבוז עד כדי כך לא מוצדק? יש לשים לב שתימהונו של גרבוז מהדתיים מוצדק ביותר, במיוחד ממצוות אלה. מזוזה היא בהחלט דבר מוזר (אפילו חז"ל מעידים על כך), ובתקופת ל"ג בעומר שבה אפשר לראות את 'משתטחי הקברים' בהחלט אפשר להשוות אותם ל'עובדי אלילים'. בהחלט אפשר להבין את פחדו של גרבוז מכך שאותם מופרעים יהפכו לאלו שמנהיגים את המדינה.

 

כמו כן, גרבוז צודק בטענתו שהציבור הדתי-לאומי הוא 'קומץ' שצריך לפחד מפניו. הציבור הדתי-לאומי הוא 10% מיהודי המדינה, כלומר כ-600 אלף איש (כ-5-6 אחוזים מכל האנשים שחיים בין הירדן לים). נוסף על כך, לפי המחקר החדש של הלמ"ס, כמות הדתיים לא משתנה. כמחצית ממי שלמדו בבתי ספר אחרים עוזבים את 'המגזר' לטובת מגזרים אחרים. אבל בכל זאת, בזמן האחרון ישנה תחושה ב'מגזר' כי הנה, ימות המשיח קרבים והציבור הדתי-לאומי הופך לאליטה במדינת ישראל. את הדבר אפשר לראות לדוגמה בקמפיין הדירות של לשם: 'הבית של האליטה החדשה', 'להצלחה יש כתובת' ועוד ועוד. הדתיים מתעלמים מכשליהם החינוכיים ומחוסר הצלחתם ההשכלתית, וחשים כי הגיע זמנם להיות מנהיגי המדינה.

 

לזה בדיוק התכוון גרבוז, כשכינה את הציבור הדתי-לאומי 'קומץ'. הוא מפחד שהציבור חסר-הניסיון, והקטן מאוד, יגיע וינסה לקחת את מושכות ההנהגה מידי הציבור החילוני (40% מיהודי המדינה – כשני מיליון וחצי איש, או קצת פחות מרבע מהאנשים שחיים בין הירדן לים). גרבוז הבין כי הדבר בהחלט יוביל להרס המדינה, ומבקש למנוע זאת. אבל הוא החליט לבקר את המחנה הדתי באופן ציני ומוגזם, ולכן לא נלקח ברצינות יתרה והביא יותר נזק מתועלת. אבל בכללי, הוא צודק.

 

אז בקיצור: דוסים, תירגעו מכך שמישהו מבקר אתכם. אם תעצרו לרגע, ייתכן שתמצאו עומק בדבריו, ולעכל אותם.

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם