ירא שמים ומתקשה בלימודים

1858526 790

ציון

ב"ה עולם התורה הולך וגדל, הולך ופורח, ישיבות חדשות צומחות, בחורים לומדים תורה בשקידה עצומה בישיבות תיכוניות ובישיבות קטנות. ב"ה גם כסף לא חסר והמצב מצוין. לכאורה.

עד שמגיעים לקבוצה החלשה. כן, כן, הקבוצה הזאת שמתה ללמוד, שמתה להשיג דבקות, להתקרב אל א-לוהים... הם מתים ללמוד תורה בעמל ובשקידה, לשוטט בסוגיות הש"ס, ואם את זה לא, יראת שמים הם בוודאי רוצים, הם כן רוצים להישאר עם כיפה על הראש. אבל יש להם בעיה. יותר נכון בעיות.

מאות בחורים אינם מתקבלים לישיבות רק משום שהיכולת הקוגניטיבית שלהם אינה טובה או משום שיש להם בעיות קשב וריכוז והם לא מצליחים, פשוט לא מצליחים לשבת על הכיסא או להקשיב לשיעור יותר מרבע שעה. וכשהאימא מתקשרת לשאול "מה קרה? מדוע הבן שלי לא התקבל?" תבוא התשובה - "מצטער, הבן שלך לא יוכל לעמוד בדרישות שהישיבה מציבה. תביני, לפה מגיעים רק חבר'ה רציניים". וכאן הבן שואל: איפה כל הסיפורים שאתם הרבנים מספרים לנו? איפה רבי עקיבא שהתחיל ללמוד בגיל 40? איפה רבי פרידא ששנה לתלמיד שלו 400 פעמים? איפה הנצי"ב מוולוז'ין שאתם הרבנים מספרים עליו שלא היה לו שום כשרון ורק בזכות התמדתו צמח להיות מה שצמח? וכי רק לאלה שא-לוהים ברא אותם עם יכולת ניתוח טובה מגיע ללמוד תורה? מה, משום שא-לוהים ברא אותי מפגר, לשיטתכם, מגיע לי להסתובב ברחובות במקומות האפלים?

עם כל הכבוד לעולם התורה, ויש לי המון כבוד, זה העולם שבו גדלתי, הוא עוד לא מצא פתרון לאלה שלוקחים ריטלין אבל רוצים קדושה, צדק, טהרה ונקיות. רוצים יראת שמים במובן הכי שלם של המילה אבל היא לא מתבטאת בלמידה אינטנסיבית כי הם פשוט לא מסוגלים ללמוד, או לחלופין לאלה שגדלו בבתים שהוריהם לא לימדו אותם "ללמוד" אבל כן רוצים לעבור שינוי חד בחייהם בכל המובנים.

כל שנה אני שומע על עוד ישיבה שנפתחת, ומה המיוחד? יש מספיק ישיבות טובות ל"שפיצים". יש מספיק ישיבות לכאלה שנולדו לתוך ה"שטייגען". לחבר'ה הבעייתיים - עוד לא נמצא מענה אמתי ומוצלח; וגם לא רוצים למצוא, זה לא מעניין אף אחד! איני מדבר רק על הישיבות הציוניות, כל עולם התורה לוקה בחסר בנושא הזה. תראו כמה נושרים יש מישיבות. באים לתלמיד "חלש" ואומרים לו "שמע, איננו אומרים לך ללכת, אבל אנחנו 'ממליצים' לך שאם תלך לישיבה אחרת יהיה לך טוב יותר". במילים אחרות: "תעוף מפה, אינך רצוי. אתה לא משלנו, אתה מאלה שנולדו מפגרים... ואנחנו - אנחנו מבלי הדם הכחול - אצלנו לומדים רק בני רבנים שהתחנכו על ברכי תלמידי חכמים שלמדו מאביהם איך מנתחים סוגיה כמו שצריך. אתה יכול לחפש מקום לבעלי דם שונה...

מה פשעי ומה חטאתי? רק משום שאני "היפר" ואני צריך להוציא את הכוחות שלי במקומות אחרים אתה זורק אותי לים ללא גלגל הצלה?! תמצאו לי פתרון רציני יותר. הגעתי לישיבה כדי לשמור על יראת השמים שלי, כי אני באמת רוצה לגדול בחממה, ועכשיו אתם מבשרים לי שגם את השעה-שעתיים שלי ביום, שזו כל יכולתי בעבודת ה', לא מגיע לי ללמוד?

הלוואי שאתבדה. אשמח מאוד שאתבדה. אבל המצב כיום הוא שאין ישיבות חקלאיות, תיכוניות או קטנות לבעלי מוגבלויות לימודיות שהם גם בעלי יראת שמים אמתית. כל הישיבות לבעלי מוגבלויות למידה מלאות, באופן לא מפתיע, בנוער לא ירא שמים במקרה הטוב ובכאלה שמיואשים מעצמם, מהחיים ומא-לוהים במקרה הפחות טוב... אני לא חושב שיראת שמים ולמידה תלויות זה בזה. אפשר לבצע את השינוי ולקחת את הלא-למדנים למקומות גבוהים מאוד בחברה הישראלית.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם