המשפחה בחו"ל - נגמרה

1858526 790

תגובה למאמר המערכת משבוע שעבר

ברכה

אני רוצה לתרגם את מאמר המערכת על "גלגל הצלה ליהדות ארה"ב" ל"שואת יהודי אמריקה" באמצעות סיפור אישי.

הורי אמי היגרו (עם הוריהם ואחיהם) לעיירה קטנה במרכז ארצות הברית בסוף המאה ה-19. נפגשו והתחתנו בעיירה. שתי המשפחות באו מאותו אזור ברוסיה. אם סבתי ע"ה הייתה בחתונה של הרב קוק זצ"ל. רוב היהודים בעיירה שלהם באמריקה ובעיירות הקרובות היו בני משפחה והמשפחות היו ברוכות ילדים. לאמי היו חמש אחיות ואח, ועוד שני ילדים מתו ממחלות.

הבית היה דתי אבל לא היה חינוך יהודי. רק חמש משפחות יהודיות חיו בעיירה. אחרי שהתבססו כלכלית עברה המשפחה לעיירה קצת יותר גדולה, שם היה בית כנסת אורתודוקסי, אבל עדיין לא היה חינוך. המשפחה הייתה מלוכדת מאוד והאחים דאגו זה לזה. מתוך שבעת האחים, שניים לא התחתנו כלל, לשניים לא נולדו ילדים (זוג אחד אימץ ילד), עוד שניים התחתנו ונולדו לכל אחד שני בנים. אמי ע"ה "ברחה" לניו-יורק, שם פגשה פליט שואה שומר מצוות. התקופה – מלחמת עולם השנייה ותקומת מדינת ישראל – והזוג היה מלא באהבה לעם ישראל, למדינת ישראל, לתורת ישראל.

הוריי היו פעילים ב'פועל המזרחי'. נולדו להם שלושה ילדים וכולנו גדלנו בבני עקיבא. לימים, הוריי, אני ואח נוסף עלינו לארץ. ב"ה בארץ ישראל זכינו למשפחה ברוכה. היום התברכנו בעשרות נכדים והתחלנו עם נינים. מתוך חמשת בני הדודים שלי באמריקה, שלושה התחתנו וילדו בסך הכול שבעה ילדים – בני דודים של ילדיי. מתוך השבעה, יש נכד אחד יהודי. חלק נישאו ללא יהודיות, לאחרים אין ילדים. יש נכד אחד יהודי, שאפילו ביקר עם הוריו בארץ אחרי הבר מצווה שלו, והוא סך כל המשפחה בארה"ב היום. וזה לעומת עשרות הנכדים והנינים של הוריי ע"ה בישראל. אנחנו בקשר עם בן הדוד שהוא הסבא של הנכד היהודי. האחרים אינם מעוניינים בקשר. אף אחד לא ביקר בארץ, אפילו לא ב'תגלית'. ספק אם בכלל מעניין אותם מה קורה בכותל או בישראל.

בעבורנו זו באמת שואה, ועם כל הרצון הטוב, אין לנו שמץ של רעיון כיצד לעורר אותם ולעניין אותם. נגמרה המשפחה.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם