סם החיים

1858526 790

תגובה ל"מכורה ואבודה"

שלמה

אני כל כך מבין אותך. את התסכול, את הביטחון העצמי ששואף לאפס, את ההרגשה שאת כישלון אחד גדול. את ממש לא לבד. אבל לפני שאת מתייאשת לגמרי, יש לי בשבילך רעיון פשוט, מעין סם נגד להתמכרות. מוכנה?

5 דקות ביום של לימוד תורה לשמה. כל יום, בלי פשרות ובלי ויתורים. תבחרי לך פרק קל בנביאים או ספר אחר פשוט להבנה. את בטח חושבת "מה חמש דקות כבר יכולות לעשות?!" אז הנה אני הולך לשכנע אותך.

א.        "לפיכך צריך אדם שיראה עצמו כל השנה כולה כאילו חציו זכאי וחציו חייב. וכן כל העולם חציו זכאי וחציו חייב. חָטָא חטא אחד, הרי הכריע את עצמו ואת כל העולם כולו לכף חובה (...) עשה מצווה אחת, הרי הכריע את עצמו ואת כל העולם כולו לכף זכות" (רמב"ם הלכות תשובה ג' הלכה ד'). או במילים שלי: על כל מינוס אחד נסי להשלים לפחות בפלוס אחד. ואין פלוס כמו לימוד תורה, שהוא פשוט ונגיש לכולם, בדיוק כמו הסרטים.

ב.        את אומרת שההתמכרות לסרטים מביאה אותך לריחוק מריבונו של עולם – זו למעשה מלחמה בין הרוחניות לגשמיות. קשה להתמודד עם גשמיות באופן רוחני, לכן צריך להשתמש בכלים גשמיים שיתלוו לרוחניות. לימוד תורה מעשי, שאינו נובע ממחויבות חיצונית כלשהי אלא מונע אך ורק מהרצון להתקדם, הוא כלי מוחשי שיכול לסייע לך במאבק.

ג.        אם תצליחי להתמיד בלימוד במשך תקופה ארוכה הוא יהפוך להיות חלק מהזהות שלך. אז כבר לא תרגישי שההתמכרות מאפילה על כל החלקים הטובים שבך, להפך: הרצון להתמודד הוא זה שיגדיר אותך. זה עשוי לגרום לסתירה פנימית, שכן את יכולה לומר לעצמך: מה שווה התורה שאני לומדת אם אחר כך אני הולכת ועושה כך וכך? אל תיבהלי, זו הנשמה שלך שנאבקת... אל תיתני ליצר להפיל אותך לייאוש.

ד.        אני יכול לומר לך מניסיוני כי ההרגשה שמלווה אותי כל יום ויום, ושעתידה, אני מקווה, ללוות גם אותך, היא שלא התייאשתי מההתמודדות, ושיש לי מצווה שעשיתי הכול כדי לקיים אותה כל יום.

הלימוד הלכאורה קטן הזה יכול להיות סם החיים שלך, משהו להיאחז בו ברגעים קשים. זה כמובן לא פתרון קסם ולא יעלים את הרצון או ההתמודדות, אך יכול להרבות אור בעולמך ולגרום לך קרבה מחודשת לה' יתברך. השלב הבא יהיה להוסיף עוד חמש דקות... ומכאן השמים הם הגבול.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם