הנאצים ועוזרם

1858526 790

ישראל מידד

עמית מחקר, מרכז מורשת מנחם בגין

ראוי להוסיף עוד כמה נקודות היסטוריות על פועלו האנטי-יהודי של המופתי לאלה שנזכרו בכתבתו של ארנון סגל ('בלעם של הפלשתינים', גיליון 609, ואתחנן).

א) המופתי הוא שמיד לאחר עלייתו לשלטון של הצורר הגרמני היטלר יזם קשר אליו דרך הקונסול בירושלים.

ב) המופתי תכנן, לכשתיכבש ארץ ישראל בידי הצבא הגרמני, הקמת משרפות ליהודים בעמק דותן.

ג) ביולי 1943 וגם אחר כך, באפריל 1944, דחק המופתי בראשי חיל האוויר הגרמני להפציץ את ערי ארץ ישראל. בתחילה סירב להצעה הרמן גרינג, מפקד הלופטוואפה, והמופתי חזר ללחוץ אלא שהתברר שלא עמדו למבצע די אמצעים אף שהמודיעין מיפה אפשרויות של מטרות (ההעדפה הייתה תל-אביב כי בירושלים חששו שאולי ייפגעו ערבים).

ד) המופתי פנה שוב ושוב לצמרת הנאצית בדרישה שלא לאפשר בעת המלחמה את יציאתם מאירופה של יהודים כלשהם, ואפילו ילדים, מחשש שיגיעו לארץ ישראל.

ה) המופתי יזם את מבצע 'אטלס', שבו הוצנחו ב-6 באוקטובר 1944 באזור ואדי קלט חמישה אנשים, שלושה מיחידת הקומנדו המיוחדת של הוואפן-אס-אס הנאצי, מבני הטמפלרים, ושני ערבים ילידי הארץ. הם נתפסו בידי הבריטים, ובציודם נמצאו כעשר קופסאות קרטון שהכילו רעל. כמות כזו יכלה להרעיל 25,000 איש, אך משום מה היסטוריונים אינם מוכנים לקבל את ההנחה שכוונת הצונחים הייתה להרעיל את מקורות המים. שני הערבים שצורפו לכוח, ואף זכו לשיתוף פעולה מסייע מידי שוטרים ערבים מקומיים, היו חסן סלאמה, סגנו של המופתי אל-חוסייני, ועבדול לטיף, שניהם ממפקדי הכנופיות של פרעות תרצ"ו–תרצ"ט.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם