מסוף העולם לתלמידיי

1858526 790

מסוף העולם לתלמידיי – מכתב פתוח לתלמידיי בעקבות סיפורו של אבינעם הרש

זיו רפפורט

שלום יקיריי!

אתם בוודאי זוכרים, כשנפגשנו לראשונה הצבתי את הכנות והפתיחות כמוקד היחסים בינינו. בטח עכשיו, אחרי שקראתם על המחנך ההוא באירלנד, אתם שואלים את עצמכם: "ואולי גם המחנך שלנו נמצא שם? או במקום אחר... ואיך הוא, שמדבר אתנו כל השנה על צניעות ועל החשיבות דווקא בחופש לשמור על יראת שמים וכו', איך הוא ככה עושה מאחורי גבנו? וואלה, אי אפשר לסמוך על מילה שלו"...

אז רציתי לומר לכם שכן. זה גם אני. זאת אומרת לא הייתי באירלנד מעולם, אבל בוודאי אם תצמידו לי מצלמה 24/7 תגלו שאיני עומד בכל האתגרים שאני מציב לעצמי ולעתים אפילו לא באתגרים שאני מציב לכם. אתם עלולים לגלות אי אילו חטאים קטנים או גדולים שיגרמו לכם לבושה. לא, איני מתגאה בחטאיי ואיני מבקש להכשירם. אני מתוודה עליהם בפני אלוקיי יומיום, פעמיים ביום, אך מבקש להסתירם מכם מפני הבושה ובשם הצניעות.

אני מבקש שתדעו שגם מחנכים חוטאים. לפעמים גם לתאווה ולא רק בשגגה. כן, גם מחנכים ממתינים ליום כיפור ועומדים רועדים בפני ריבונו של עולם ומבקשים מחילה. שעיר לעזאזל לא נועד רק לעמי ארצות, אלא גם – ואולי בעיקר – לתלמידי חכמים המתפללים שזדונותיהם יהפכו לשגגות ואף לזכויות.

את חטאינו אנו פורטים בעיקר לפני בורא עולם. לעתים גם לפני חבר קרוב או אדם בוגר שיכול לעזור לנו בהתמודדות. אין עניין לפרסם חטאים. "לדוד משכיל, אשרי נשוי פשע, כסוי חטאה, אשרי אדם לא יחשב ה' לו עון ואין ברוחו רמיה". בע"ה בלי נדר נרחיב בפירוש הפסוק הזה בשנה הבאה.

גם אם ראיתם מחנך או רב – דגול ככל שיהיה – חוטא, אל תתייאשו מהתורה ולא מאלוקים. שום אדם, גדול ככל שיהיה, אינו חזות הכול. המשיכו לחתור לקרבת ה', לדבקות בה', ואם רב אחד באמת אכזב אתכם, חפשו רב אחר, רק אל תצפו למצוא רב מושלם. אל תתנו את עבודת ה' שלכם בדמות מופת כזו או אחרת. זכרו שגדולתנו אינה ביכולתנו להיות מושלמים אלא דווקא ביכולתנו לחטוא ולשוב בתשובה. להתעלות מתוך החטא. אדם הראשון וקין ויהודה ודוד הקימו עולה של תשובה בעולם. לא רק בעבורכם, גם בעבורי, גם היום.

לו שאל אותי אותו המחנך שחזר מאירלנד הייתי משיא לו לנהוג אחרת. חס וחלילה לעזוב את המוסד שלימד בו ולחפש "בית ספר שתואם יותר את ערכיי". אויה לבית ספר שערכיו הם לדגול באחד בפה ואחד בלב. הייתי מבקש ממנו להתרות בחדר המורים שלא יגלגל שום מקרה כדי שלא לעבור על איסורי דאורייתא. הייתי מציע לו לכנס את תלמידיו ולשוחח על יצרים, על תאוות, על הגמרא שדנה ב"מי שיצרו מתגבר עליו". הייתי מציע לו להמשיך במסורתו של דוד המלך, להכריז "חטאתי לה'" ולבקש מחילה מאלוקים ומאדם.

המשך חופשה נעימה,

באהבה רבה!

זיו

 

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם