התעלמות מסוכנת

1858526 790

התעלמות מסוכנת – תגובה ללמה לא פולין

ד'

"השואה הייתה חלק שאפשר להתבייש בו, ובכל מקרה אין לקח שאפשר להפיק ממנו". מי שָׂמָנו לקבוע באיזה חלק מההיסטוריה שלנו אנחנו צריכים להתבייש ובאיזה חלק לא? מה הופך את ההיסטוריה התנ"כית ליותר "גאה" מאשר השואה? האם רק לוחמי קדומים הם מקור לגאווה? או שאתה מתכוון שצריך להתגאות בשנאת החינם, גילוי העריות, העבודה הזרה ושפיכות הדמים?

התעלמות מחלק ארוך ומשמעותי בהיסטוריה של העם שלנו היא בעיה חמורה מאוד, כי העם שלנו עוצב גם מהגלות וגם מהשואה ולא רק מגיבורי התנ"ך. אחרי השואה הצברים פגעו בניצולים וביישו אותם כשהם אמרו שהם הלכו "כצאן לטבח". האם אתה, כשאתה אומר שהשואה היא חלק שאפשר להתבייש בו, לא פוגע בניצולי השואה שעליהם כל כך גוננת בסעיף הראשון שלך? האם אתה היית נוהג אחרת אילו היית עומד באותו מצב שהם עמדו בו? האם אתה היית נוהג כגיבור גדול?

מאז המסע לפולין כל פעם שאני פוגש את סבתי אני נפעם מול תעצומות הנפש הגדולות שהיו בה ושעזרו לה לשרוד את התופת. האם אין גאווה גדולה מזו? והלקח מהשואה ממש לא מסתכם ב"לעולם לא עוד". רב שלימד תורה בגטו, ילד שסיכן את נפשו כדי להבריח אוכל למשפחתו - האם אין זו גבורה? האם אין לקח שאנחנו יכולים ללמוד מזה?

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם