תגובה לדיכאון סמוי 2

1858526 790

 

מ'

 

כאחד שיש לו גם דיכאון שקוף, ממש הזדהיתי עם מה שכתבת.

 

הדבר מחמיר כשגם אין לך תעסוקה מסודרת וסטטוס מוגדר (בחור ישיבה/סטודנט/עובד). אנשים מתחילים לשאול שאלות: למה אתה לא עובד? מה יש לך לעשות בבית? אולי תיקח לעצמך לימודים קלים או קורס תעסוקתי?

 

הדבר מחמיר יותר כשאנשים שפחות או יותר יודעים על המצב מתחילים לשאול שאלות בסגנון הזה. רואים על פי סגנון השאלה ואופן ההתייחסות מהי רמת חוסר ההבנה לגבי המצב.

 

גם בקרב המשפחה הקרובה פתאום שואלים אם פתאום אתה לא חש בטוב: מה קרה פתאום? אתה בטוח שאתה לוקח את הכדורים? תגיד לי, מה הכי היית רוצה לעשות שיעשה לך טוב? כאילו חושבים שזה בשליטתי ושאני מונע מעצמי להבריא ושלכל דבר יש הסבר.

 

מי שלא חווה את זה לא באמת יכול להבין (למעט בעלי מקצוע אולי).

 

כמו שאני לא הבנתי מה המשמעות של התקפי חרדה שמדווחים בחדשות (למשל בנפגעי ירי הקטיושות במלחמת לבנון השנייה) עד שלא חוויתי התקף אחד כזה בעצמי (ואולי אני עדיין לא מבין לאילו עצְמות זה עוד יכול להגיע לאנשים שלא עלינו צריכים להתאשפז בעקבות כך).

 

הלוואי שלא הייתי צריך להיות שקוף ולחשוש מלשתף את מה שאני עובר. לצערי, יש במגזר הדתי והחרדי סטיגמה על אנשים כמוני: הוא לא כמו כולם, לא כדאי להכניס ראש בריא למיטה חולה וכו'. אני לא מלמד חובה על אף אחד. גם אני הייתי כזה עד שנכנסתי למעגל הזה.

 

מה שכן הייתי יכול לייעץ לך, זה לשתף את החברות שאת מרגישה שקל לך לשתף אותן בדברים שאת לא משתפת אנשים אחרים. זה לא חייב להיות החברות הכי טובות. אלו חברות שבדרך כלל יש להן רגש בריא ונפש רחבה. חברות שיודעות להקשיב ולהתבונן בצורה עמוקה על הדברים.

 

לי יש שלושה חברים כאלה. אותי אישית מאוד מחזק שיש מישהו שמתעניין בשלומי ושאפשר לשתף אותו ברגעי משבר על מה שאני עובר.

 

בנוסף לכך קיבלתי ברכה ממורי ורבי, ואני באמת מאמין לה ומחזיק ממנה. אני מתאר לעצמי שהיא כתובה גם אצל רבותינו הראשונים והאחרונים (בין היתר אצל הרב זצ"ל ובנו הרצי"ה).

 

אנשים שהקב"ה מציב להם ניסיונות כאלה יוצאים מהם בכוחות נפש גדולים הרבה יותר מאלה שהיו להם לפני המחלה. ואפשר להגיע למקומות גבוהים מאוד.

 

שנזכה בע"ה לבריאות הנפש.

 

בעזרתו ובהשתדלותי.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם