להחזיר את הדגש למקומו

1858526 790

 

תגובה על "לשמוע את בכי התינוק"

בני פרקש

קראתי בצער את הדברים בקטע האמור, שבמתכוון או שלא במתכוון גורמים זלזול והקטנה של המהדרין במצוות.

האבסורד הוא שכל הקטע נכתב עקב אי הבנה של דברים שהובאו בגיליון קודם, שבו הכותב מצר על כך שבחתונה שהוא עבד בה עובדים ערבים הציקו למלצרית דתייה, ואבי החתן סירב להתערב (אף על פי שהוא, כמממן האירוע, יכול היה לפנות לבעל האולם ולדרוש ממנו לטפל בעניין). כותב הקטע טעה לחשוב שמדובר בחתן עצמו, ולכן כתב שזה לא הזמן להפריע לו. מכאן הוא המשיך ופסל סוגים שונים של מהדרין במצוות:

1. המכבה את הנייד בכניסה לבית הכנסת פסול כי לא יוכל לענות לשיחה דחופה מאשתו. דהיינו, לדעת הכותב, זכותו, ואף חובתו, לקבל שיחות ומסרונים וכדומה בצליל ובתרועה בזמן התפילה, להפריע לכל הציבור ולעצמו, כי אולי זו אשתו הזקוקה לו בדחיפות. בדרך כלל זה לא המצב, ולכן אפשר לכבות את הנייד בשופי. אבל אם זה המצב, אולי בכלל הוא צריך להישאר בבית עם אשתו ולהתפלל ביחידות או למצוא פתרונות אחרים שלא יפריעו לכלל הציבור (כגון: לשים על רטט ולעמוד בשורה אחרונה או במבואה וכו' וכו').

2. המסיר משקפיו כדי לא לראות מראות אסורים פסול כי לא יוכל לראות את הזקנה הזקוקה לעזרה. הכותב מניח שהמסיר משקפיו נעשה עיוור! ברור שלא זה המצב, וגם אם הוא יראה את הזקנה במטושטש, זה לא יפריע לו לעזור לה, הרבה לפני שהכותב וחבריו, הבוחרים שלא להתגונן מפני אותן נשים ערומות למחצה, לשליש ולרביע, יחליטו לגשת אליה.

3. אדם שמלווה את ספר התורה פסול כי הוא מונע מאנשים מאחוריו לנשק את הספר. לגמרי לא ברור מה הבעיה, כי המוליך את ספר התורה עובר בין הקהל, וכולם מנשקים את ספר התורה מלפניו. אז מי הם אותם "אנשים מאחוריו"? לכותב הפתרונים. מעבר לכך, הלכה מפורשת היא בשולחן ערוך: "וילכו אחריו למקום שמצניעים אותו שם" (סימן קמט), וברמ"א: "מצווה לכל מי שעוברת לפניו, ללוותה עד לפני הארון שמכניסים אותו שם", ומוסיף המשנה ברורה: "ואף כשמוציאין מההיכל, מצוה לכל מי שעוברת לפניו ללוותה עד הבימה".

אפשר להאריך עוד ועוד אך נראה לי שהמסר הובן: תמשיכו להדר במצוות, והתעלמו מכל מי שמנסה להניא אתכם מכך.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם